Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    consumul urban oficial e in jur de 14, cel real baniuesc ca sare de 15. in rest e o masina ok, cam nasoala pe interior.
    civic 2.2 5D FK3
    CR-V 2.2 AT RE6

    Comment


    • #62
      Este vorba de modelul acesta:



      An fabricatie 2004 cu motor 2.0Turbo. Un model foarte rezistent din toate punctele de vedere. Adevarat, un pic gurmand dar cred ca m-as putea impaca cu 14% in oras si 8-9l extraurban.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #63
        La Facelift au bagat 2.5 XT, pana atunci a fost 2.0T

        Au vreo 2 vecini la mine la bloc, doar ca unul mai mult sta in parcare.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #64
          2.5T este mai gurmand si are ceva probleme la motor cu pistoanele. Un upgrade de pistoane rezolva problema, dar tot gurmand ramane. Cel de 2.0T este ceva mai rezistent si nu are aceasta problema.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #65
            Stiu pe cineva cu un 2.0 aspirat si sub 14-15 nu ia in oras si 9-10 afara daca merge mai alert. In rest se tine bine pe toate drumurile si e super fiabil. Dieselu nu te coafeaza?
            _________________________
            2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

            Comment


            • #66
              daca te obisnuiesti cu "spartaneitatea" dinauntrul masinii e o masina excelenta
              nu am mers la volan dar modelul acesta l-a avut un amic si am mers in dreapta la un drum prin tara
              super vioaie, sta super fain pe sosea si era foarte solida; omul a fost foarte multumit de ea
              de altfel cand a aparut generatia mai recenta toti fanii forester au innebunit de nervi
              ca l-au facut un suv banal din break inaltat cum era

              plus ca daca vrei sa o tii mai mult mai poti face chestii inauntru ca sa-i atenuezi caracterul brut
              "Ethics. That's always so inconvenient."
              Cal Lightman

              Comment


              • #67
                @merluciu. Nu aveau diesel pe generatia veche

                P.S. Pt break inaltat exista Outback, dar majoritatea de la SH vin cu motorul 2.5 sau 3.0 benz ...
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #68
                  Dieselul a aparut pe generatia noua, departe de mine ca si costuri de achizitie. In plus de asta, la acelasi pret as prefera CR-V.
                  Cu "spartaneitatea" m-am obisnuit si de la Honda, toate modele sub 2007 au acest feeling la interior.
                  Sunt curios, in regimul meu de mers + un soft optimizat, cat ar fi consumul real.
                  @merluciu: 2.0i are 125cp un pic submotorizat. Daca mai este si AT, poate de aici consumul mai mare.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #69
                    Am un amic bun care poseda un forester 2,0 xt automat, si el imi zicea ca merge cu 10-11-12 in oras, mers linistit, si la drum ii ia 8-8,5 gen plecat in grecia si talpuit tare pe unde se poate. Sistemul 4x4 este foarte capabil insa masina e prea rigida pentru gusturile mele. Cine se poate obisnui cu ea va fi foarte multumit.
                    Hondafan forever

                    Comment


                    • #70
                      Pe mine nu ma intereseaza sa fuga tare, dar nici sa fie lesinata cand am nevoie de putere in depasiri. La drum intins nu ma vad depasind in perioada asta 110-120km/h, deci n-ar trebui sa suga asa de tare la viteza asta. In oras, clar tine de numarul la pantof. Avantaj major la Subaru Forester este spatiul de incarcare mai mare decat la ATR, sistem 4x4, o masina stabila si nu foarte inalta.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #71
                        http://www.autovit.ro/subaru-forester-C27605316.html
                        Ia uite-l Doc, vrea si schimburi....
                        Hondafan forever

                        Comment


                        • #72
                          @doc, Civic-ul sedan poti sa-l scoti linistit din lista, la ce portbagaj are daca pui un carucior in el restul le legi din urma masinii am testat in cei 4 ani de mai multe ori. Eu mi-am luat Audi si nu-mi pare rau ce-i drept e mult peste bugetul care l-ai zis tu insa ca masina mi se pare foarte ok si mult peste Accord la spatiu (m-am plimbat in aceeasi zi cu Accord si A6, ma urcasem si la reprezentanta in ele, e mare diferenta). O sa mai vedem peste 2-3 ani cum sta cu fiabilitatea, sper sa n-am surprize.
                          '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                          Fosta:
                          '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                          Javascript motherfucker in Iasi?
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                          Comment


                          • #73
                            Pai stai putin, compari A6 cu Accord si chiar cu Civic ? Pai nu prea mere , sunt clase total diferite. E si normal sa fie diferente, plecand de la marime .... cel putin.
                            Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                            Comment


                            • #74
                              Nu compar la un mod anume, ziceam in ideea ca @doc e in cautare de masina spatioasa si citisem pe paginile din urma ca se vehiculau si A6, seria5, Accord, etc (intre timp s-a ajuns la Subaru vad ) El a avut Accord si atunci e destul de simplu sa ia sau nu in considerare masini gen A6, seria 5, etc fiindca stie de la ce pleaca in comparatie. Iar ca break spatios, citeam mai sus de Skoda Superb break => balenaaaaaa la fel ca si A6 break... nu se mai termina )
                              '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                              Fosta:
                              '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                              Javascript motherfucker in Iasi?
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                              Comment


                              • #75
                                Hai ca ajungem sa trecem in revista toate modelele de masini. Macar sa fie un topic constructiv si sa fie un punct de plecare in alegerea unei masini.
                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X