Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Alta aberatie la unele masini premium - nu mai exista Xenon. Fir cumperi LED inteligent si scump, fie ai halogen... E incredibil, stiu.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • De acord. Nu vreau sa ma gandesc cum faci o dauna totala la un accident lejer doar din cauza farurilor cu LED... Macar cele xenon aveau un pret acceptabil...
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • Pai va pot spune pretul la un singur far cu laser de seria 7 din asta nou.Peste 5000 euro bucata.Hilar :-)Acum ca tot s-a adus vorba de faruri,la Civic-ul asta nou cat or costa cele cu led?

        Comment


        • Originally posted by Xander View Post
          Alta aberatie la unele masini premium - nu mai exista Xenon. Fir cumperi LED inteligent si scump, fie ai halogen... E incredibil, stiu.
          Nici Honda nu mai are Xenon pe mașini ( cu excepția CRV ).
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • Eu am ramas dezamagit cand am comparat ceva implementat de Honda in 2008 cu ceva vandut de BMW in 2014.

            LKAS isi face foarte bine treaba chiar pe drumuri virajate, volanul vireaza singur si masina se mentine pe drum secunde bune fara a pune mana pe directie, iar pe autostrada cu vant lateral e foarte util.

            BMW in 2014 nu avea ceva similar, singura optiune fiind LDWS, ce nu aplica o corectie directiei, ci doar vibreaza volanul precum un controller de PS2, cand calci marcajul.

            Comment


            • Au si ceva masini preconfigurate, livrabile din stoc. Doar diesel insa: 320d xDrive, Led, navigatie mare, piele AT, pilot automat cu franare, HiFi si .... carte de service in limba romana 35k+TVA.
              Unele optiuni au preturi aberante. Padele pe volan...2.000 eur (le-am folosit rar si la Accord, insa sunt bune la frana de motor)...trecerea de la navi mic la profi (ecran mai mare + 20 GB storage) 2.300 eur.

              Comment


              • Originally posted by dantt View Post
                Pai va pot spune pretul la un singur far cu laser de seria 7 din asta nou.Peste 5000 euro bucata.Hilar :-)Acum ca tot s-a adus vorba de faruri,la Civic-ul asta nou cat or costa cele cu led?
                Se pare ca aftermarket ar fi vreo 550$ (https://www.uniquestyleracings.com/i...roduct_id=1116). Deci, OEM ar fi pe undeva pe la 1100 $, sau peste.

                Asta ma enerveaza si pe mine la culme la noul Civic.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • Si daca are LED nu inseamna ca bat mai bine ca niste halogene chiar si pe masina "premium", ase vedea testele de faruri de la IIHS

                  http://www.iihs.org/iihs/ratings/veh...n/2016#jump-to
                  http://www.iihs.org/iihs/ratings/veh...s-4-door-sedan

                  Comment


                  • Din experienta mea tot au un plus LED-urile fata de Halogene. Nu am vazut Halogene care sa ma multumeasca. In schimb LED sau Xenon da.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • Si a mea. fara sa conduc, dar cand sunt la semafor, langa unul cu LED (sau chiar xenon), chiar cu Osram CBI, pare ca am farurile stinse. Asta, fara ca atunci cand astia cu LEDuri vin din sens opus sa deranjeze in vreun fel.
                      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                      Comment


                      • da bat bine in fata masinii la 3m si mai in fata unde trebuie nu si cand le vezi zici wow ce tare

                        Comment


                        • pai de 40-50k iei jaguar xf, premium luxury, care are cam tot ce vrei (incalzire in volan, scaune incalzite+ventilate, oglinzi rabatabile automat, tot felul de chestii faine la nivel de meniu, samd). Incomparabil cu bmw, la ce-am citit aici.
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • Aici te contrazic puternic Dinoc. Am mers 7 ani cu halogen pe CL7, 2 ani cu Xenon normal pe FN2, 3 ani cu Xenon ILS pe Merc + multe drumuri lungi cu LED ILS de la un alt Merc + Xenon-ul OEM cu becuri vechi de la ATR, halogen pe SX4.

                            Halogenul pe CL7 era la pamant. Nu m-a deranjat in mod deosebit, dar chiar nu batea ok deloc. La SX4 pe care inca il am e chiar mai rau, nu vezi mai nimic, mama se roaga de mine de 2 ani sa schimb ceva la sistemul de iluminare, dar chiar nu am ce, decat sa pun Xenon After_market, mai bine lipsa. Xenon-ul pe ATR vs FN2 e la fel - OK dar nimic deosebit, oricum mult mai bun decat halogenul.

                            Iar cele ILS sunt din alta liga - crede-ma ca vezi in fata mult. Daca "simt" ca mergi pe DN sau Autostrada, fluxul luminos se lungeste mult (pe autostrada cred ca ai 1 km luminat ca ziua, e incredibil). Iar in conditii de oras, e lat, uniform luminat, precis, nu as mai zice niciodata pas la asa ceva.

                            Ce mi se pare aiurea e ca se renunta la Xenon... Desi LED-ul ILS e mult mai precis si mai rapid (stie sa inchida diverse portiuni de flux luminos din matricea LED pe care o are - gen ocolirea unei masini din sens opus cat timp in rest tine faza lunga), in rest e praf... Flux luminos mai albastrui si mai putin placut ochiului, luminozitate mai mica per total si pret mult mai mare...

                            Altfel, daca urmeaza sa va cumparati masini noi sau aproape noi, va recomand din toata inima sa bifati un sistem din asta "inteligent", de preferat cu Xenon din experienta mea.

                            LE: Si legat de chestia asta, va mai spun si ca absolut toata lumea care a mers cu mine in masina a ramas masca de cat de bun e sistemul ILS. Mie personal Merc-ul nu imi place si m-a dezamagit foarte mult, deci nu sunt aici sa laud masina. Dar asta e o chestie de siguranta, cu care dupa ce te obisnuiesti pare ca nu ai faruri cand conduci halogen (SX4 de exemplu).
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • După ce-am mers cu Mazda6 2016 LED noaptea și m-am urcat înapoi în Accord la mine: diferența e mare, net în favoarea LED, fără îndoială. Și pe distanță scurtă, și pe distanțe mari.
                              Singurul reproș din punctul meu de vedere e că pe fază scurtă, farurile bat destul de aproape, ceea ce pe autostradă la viteze ridicate ar putea fi o problemă, vizibilitatea fiind limitată.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • @BM: Asta rezolva astea "inteligente", care stiu sa mareasca puterea fluxului si sa varieze forma lui in functie de tipul de drum, conditii meteo, viteza, trafic etc.

                                @Dinoc: Testele date de tine sunt toate cu LED, mai sus am scris si eu ca pe noul C-Coupe (cu care am mers probabil mii de km) cele cu LED mi s-au parut mai slabe decat cele de pe C-ul meu, cu Xenon.
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X