Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ady_uaic View Post
    daca n-ar fi fost faza cu NCAP, mi se pare o masina tare tare faina!
    Pai astia zic ca e ok...
    Euro NCAP Crash-tested the LHD (Left Hand Drive) European version of the 2017 Mustang recently, the car got two stars only due to the lack of auto safety features such as lane assist and auto braking. Otherwise the Mustang did average to good in the other areas of the test".[70][71]
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • Sindrom, ma uitasem la testul NCAP, ca ma batea tare gandul. Cand am vazut ca s-a facut acordeon in fata, am zis pass .
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • Am fost la drive-test cu Mazda 6, nu aveau insa benzina AT ci doar dieselul de 175 CP AT, in versiunea top de echipare. La volan, o senzatie familiara, similara Accordului, ca de altfel si comportamentul cutiei. Directia si amortizarea nu m-au impresionat, masina mea dupa 149.000 km (insa cu amortizoarele schimbate anul trecut) se simte cam la fel
        In versiunea de top, interiorul cu piele alba arata fain + alte dotari interesante, head-up display spre exemplu. Spatiu la picioare in spate si portbagaj, ca la Accord, chiar bancheta din spate mi s-a parut mai scurta si mai incomoda. La fel scaunele din fata, nu sunt atat de generoase. Motorul vioi, mi-a placut si nici nu are sunetul obisnuit de diesel. Din pacate, nu au 2.0 benzina 165 CP AT la test, care insa pe hartie are performante similare cu cel de pe Accord. Peste 10 sec pe 1-100 kmph, cam lenesă
        2.5 benzina cu 190 CP sau pe acolo..nu intra in socoteli. De gandit.

        Comment


        • Din punctul meu de vedere, spațiul la picioare în spate în Mazda 6 e mult mai generos decât în Accord CL/CU, și o spun după ce-am mers la drum lung pasager în spate. Încălzirea în banchetă face toți banii, iar poziția e foarte comodă (și nu-s vreun pitic la 1.86 și 92kg).

          BTW, chiar cea de care spun e de vânzare, e 2016 diesel MT 175CP break, dotarea de top și cu interior crem. Are mai puțin de 30k km, cei mai mulți făcuți în regim de autostradă.
          BlackMagic
          Senior Member
          Last edited by BlackMagic; 03-09-17, 05:53.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • Am facut astazi o vizita la BMW...vazut si placut Serie 3..stiam masina oricum...stat la discutie...320i, AT, xDrive jante 17, SportLine + un sistem audio HiFi+perdelute spate + volan sport +senzori parcare..configuratorul arata deja 47.000 EUR...cand ma intreaba tipul...daca vreau si oglinzi pliabile electric
            Il intreb daca are ABS...zambeste...Are, dar imi spune ca la banii astia nu are tetiere active si nici centuri retractabile (later edit : pretensionate).....Ii spun, ca prin 2003 am cumparat un Nissan Almera, nou, 15.000 euro...si le avea ca echipare de baza. Zambeste iar si imi zice ca pretul suport ajustari, ca sunt promotii si ca asta e doar o simulare. Migalos
            Bazilide
            Senior Member
            Last edited by Bazilide; 05-10-17, 15:41.

            Comment


            • Postul asta mergea pus la Bancul zilei.

              Comment


              • Originally posted by Bazilide View Post
                Am facut astazi o vizita la BMW...vazut si placut Serie 3..stiam masina oricum...stat la discutie...320i, AT, xDrive jante 17, SportLine + un sistem audio HiFi+perdelute spate + volan sport +senzori parcare..configuratorul arata deja 47.000 EUR...cand ma intreaba tipul...daca vreau si oglinzi pliabile electric
                Il intreb daca are ABS...zambeste...Are, dar imi spune ca la banii astia nu are tetiere active si nici centuri retractabile.....Ii spun, ca prin 2003 am cumparat un Nissan Almera, nou, 15.000 euro...si le avea ca echipare de baza. Zambeste iar si imi zice ca pretul suport ajustari, ca sunt promotii si ca asta e doar o simulare. Migalos
                probabil se referea la faptul ca se pretensioneaza in momentul in care pleci de pe loc.
                '16 BMW 520xd
                '15 FK2
                ex '10 CU1
                ex '07 CL7

                Comment


                • Da, m-am exprimat gresit... „centuri pretensionate” este formularea corecta.

                  Comment


                  • Masinile noi s-au scumpit infiorator, mai ales cele premium, care culmea au vanzari tot mai mari de la un an la altul. Devalorizarea este si ea uriasa, eu m-as simti groaznic sa pierd 25k EUR la o masina noua intr-un an si 17.000 km - caz real, Coupe-ul meu...

                    Bizare si optiunile, asta cu oglinzile e clasica. Eu desi am optiuni de 15k+ pe masina (faruri inteligente ILS, pachet AMG, nu stiu ce editie speciala cu scaune alcantara si cusaturi specifice C63, plafon panoramic, scaune incalzite, sistem audio etc.) NU AM oglinzi pliabile electric si anti-orbire... Nici prin cap nu mi-a trecut sa verific asta... Keyless entry si GO il am pe Suzuki SX4 din 2008 si merge brici, la Mercedes e o dubiosenie si costa 2k... Si exemplele pot continua.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • Xander in ce priveste postul de mai sus(si nu numai),ai perfecta dreptate.As mai adauga ca la variantele premium inclusiv clasa compacta,scaunele alea bune sunt optionale.Cele standard sunt o mizerie.La 1.90 ai mei,practic nu stau deloc bine in seria1 si seria 3 cu scaunele standard si,cum am vazut ieri,nici in A Klasse.Bine,in A klasse nu au nici pe astea standard,nici in pachetul AMG (care vine cu scaune mai ergonomice) suport lombar.Oare cum e posibil asa ceva?E un lucru elementar pana la urma-sa stai bine intr-o masina.Ma lasa rece ca prinde suta in cateva secunde,daca ma ia durerea de sale in ele.In urma experientei avute ieri,am mai testat si Volvo V40 si avand in vedere ca trebuie sa schimb seria 1,o sa "retrogradez" la un Focus,Megane Octavia etc pentru viitoarea masina de firma.A si preturile,nesimtite de-a dreptul la astea asa zise premium.Dupa mine aceasta clasa premium incepe cu seria 5 sa E Klasse,restul in jos,sunt doar marketingul care se bazeaza pe renumele claselor superioare si cam atat.

                      Comment


                      • un RDX vechi de un an si cu putini km e vreo 30k dolari in canada
                        aproape ca merita importat in conditiile in care un Lexus NX spre exemplu pleaca de la 55k eur in prea frumoasa noastra tara

                        iar in alte marci incep sa nu mai am incredere la fiabilitate
                        de loc
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • Subaru WRX?

                          Comment


                          • Avand in vedere viteza cu care se schimba lucrurile (bani mai muli pe masini mai slab calitative), in cativa ani clasa premium va incepe cu seria 7. Astazi, cu 20000 de Euro aproape ca nu ai la ce sa te uiti (vorbesc de masini noi).

                            Comment


                            • Si eu zic tot Lexus daca vrei ceva peste Honda si pretuiesti mai mult confortul. Dar in lumina celor exprimate mai sus, fara IS... De la GS in sus, eventual SUV. Eu la un GS450h visez.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment


                              • Mi-aduc aminte, prin liceu, cand citeam AMS aveau pe la sfarsitul revistei un tabel cu preturile de lista ale masinilor. La BMW, cele mai scumpe erau, pe langa Z8 si Z9, normal Seria 5 si 3. Un seria 3 era pe la 90k de marci (paritatea cu euro era 2:1), deci vreo 40-50k EUR. Am primit si eu ceva oferte de la BMW iar acum, de banii astia primesti un seria 3 sau 4, cat de cat dotat si cu xDrive, dar cu motorul entry level, 2l diesel. Wtf, sa dai aproape 60k pe un diesel de 2l e cel putin aberant. Dau ei un discount de 15-20%, dar cu banii astia totusi iei aproape 2 SH-uri si una o tii pentru piese. Acelasi pret urias l-am remarcat si la noul A5.

                                Buna informatia cu dotarile “banale”, si eu le presupuneam deja acolo. Cand imi fac filtrele, bifez chestiile importante si presupun ca xenon, scaune si oglinzi incalzite, etc sunt deja acolo. Desi, in configuratoarele masinii noi, trebuie sa le bifezi separat...sper ca neamtu’ nu s-a zgarcit la maruntisuri . Oricum, merita investigate mai cu atentie dotarile astea.
                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                                Comment

                                Working...
                                X