Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revin la propunerea initiala: http://mercador.ro/oferta/vand-honda...tml#faf8b6f053
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • In niciun caz. Tocmai ce am spus, ca nu am nevoie de autobuz sau jeep ca sa pot iesi cu familia in afara orasului. E de ajuns o cutie thule pentru a marii capacitatea portbagajului cu 600-700l.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • Originally posted by Doc View Post
        Urmatoarea masina posibil sa fie o bavareza. Inca imi caut motorizarea care sa inlocuiasca Honda.
        Ce mi-a displacut la bavareze a fost ca... seria 3 imi pare putin cam ingramadit la interior, iar seria 5 parca e putin cam mare pentru ce as fi avut nevoie. In rest nu comentez pentru ca mereu mi-au placut si nu cred ca pot fi obiectiv.

        Diesel banui ca nu te intereseaza.. Daca te bate gandul peste 2.0... atunci, personal as merge pe 330/530 pentru ca la x25 este tot un 3.0 doar ca in alta varianta de putere. x35-ul stiu ca nu mai e un L6 ci V6, dar imi aduc aminte ca citisem pe undeva ca(cel putin anumite serii) aveau nu stiu ce problema pe la motor.
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • Citind anuntul de mai sus cu FR-V-ul, nu pot sa nu ma intreb de ce ar schimba cineva o Honda cu ceva din "gama Renault, motor benzina"??!?!
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • Originally posted by Dozer View Post
            x35-ul stiu ca nu mai e un L6 ci V6
            335 e L6 turbo.
            ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
            Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
            Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
            Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

            Comment


            • @rezare: corect... nu stiu ce retinusem eu V6... doar M-ul V8.. restul L4 sau L6
              BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

              Comment


              • Seria 5 si mie mi se pare cam mare. Mie imi plac masinile un pic mai ingramadite, cum era si FN2 de aceea ma uit mai mult la seria 3. Ai dreptate, nu m-as uita la un diesel insa nici bavarezi nu stau bine la capitolul motorizari benzina. Motorul de 2.0i 170CP mi se pare un pic prea mic pentru ce vreau eu si urmatoarea varianta este deja 3.0i care urca taxele un pic, dar pe langa asta se mai adauga si consumul. Ar mai fost de luat in calcul motorul 2.5i L6 dar nu s-a pus decat pe seria 3 decat pana in 2008 si eu vreau neaparat varianta facelift.
                In gama motoarelor diesel de 2.0l 177CP sau 184CP sunt ceva probleme la distributie, insa 3.0l 245CP este un motor reusit care trage si se aude bine. Mi-as dori 3.0l biturbo 306CP, dar imi este frica de consum. Cand stii ca sub talpa ai o uzina cu doua turbine, nici sa vrei nu poti merge la un consum normal.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • de la beemer seria 3 ai avea buget de acum o generatie E90 sau de acum doua E46?
                  sau te tenteaza seria 5, banuiesc ca E60?

                  Generatiile noi de BMW se conduc superb, sunt niste masini exceptionale dar noi sunt prohibitive.
                  Am avut eu la drive test Seria 4 dieselul de 184 de cai. Mergea fabulos dar masina pe care am condus-o eu cu dotarile de top costa.... 65k
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • Poate Ford Kuga 1,6 EcoBoost de 182 cai, AT?

                    Comment


                    • Consumurile declarate sunt foarte bune zic eu, iar emisiile de CO2 nici nu mai vorbesc. Daca o calci... situatia se schimba, este drept. Dar e valabil la toate motoarele. Pe mine ma intereseaza cat mi-ar lua in mod normal.. nu daca o calc pe coada . In mod curent/normal, mie mi se intampla vice-versa: cu cat masina este mai puternica, cu atat merg mai lejer/calm cu ea, pentru ca trebuie sa accelerez mult mai putin pentru a fi la fel de agil/rapid in trafic.

                      Pentru mine dieselurile cam ies din discutie din mai multe motive, printre care si pretul celor cu km decenti.

                      CTR-ul/Civicul... o fi mic in exterior, dar la interior mie imi lasa senzatia de spatiu, ceea ce nu mi s-a parut la Seria 3.
                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                      Comment


                      • Originally posted by Turkish View Post
                        de la beemer seria 3 ai avea buget de acum o generatie E90 sau de acum doua E46?
                        sau te tenteaza seria 5, banuiesc ca E60?

                        Generatiile noi de BMW se conduc superb, sunt niste masini exceptionale dar noi sunt prohibitive.
                        Am avut eu la drive test Seria 4 dieselul de 184 de cai. Mergea fabulos dar masina pe care am condus-o eu cu dotarile de top costa.... 65k
                        Bugetul meu s-a mai marit un pic mai mult si pot sa aleg mai multe variante. In speta, ma uit la E90 pentru ca imi place design-ul sau. Nu acelasi lucru pot spune despre varianta mai noua F30 care nu ma incanta vizual interior/exterior deloc. Seria 5 este o masina reusita, dar prea mare pentru mine. Vreau sa fiu mai aproape de volan si comenzile din bord.

                        Originally posted by Mirobo View Post
                        Poate Ford Kuga 1,6 EcoBoost de 182 cai, AT?
                        N-am condus Kuga, dar acest model intra deja la SUV si am ajuns sa spun ca nu ii vad rostul. Nu merg decat pe sosea si prefer o masina care raspunde mai prompt la comenzi (directie, frana si acceleratie). Daca vroiam acum SUV cu siguranta as fi ales Honda CR-V 2010 2.2 i-DTEC 150CP AT, decat un benzinar de cilindree mica.

                        Originally posted by Dozer View Post
                        Consumurile declarate sunt foarte bune zic eu, iar emisiile de CO2 nici nu mai vorbesc. Daca o calci... situatia se schimba, este drept. Dar e valabil la toate motoarele. Pe mine ma intereseaza cat mi-ar lua in mod normal.. nu daca o calc pe coada . In mod curent/normal, mie mi se intampla vice-versa: cu cat masina este mai puternica, cu atat merg mai lejer/calm cu ea, pentru ca trebuie sa accelerez mult mai putin pentru a fi la fel de agil/rapid in trafic.

                        Pentru mine dieselurile cam ies din discutie din mai multe motive, printre care si pretul celor cu km decenti.

                        CTR-ul/Civicul... o fi mic in exterior, dar la interior mie imi lasa senzatia de spatiu, ceea ce nu mi s-a parut la Seria 3.
                        Nu este chiar asa. Cand ai 300CP pe o masina cu RWD s-ar putea sa fii tentat mai mult atunci cand apesi pedala. Consumul declarat in oras este de 14% si undeva la 7-8% in afara. Din ce am urmarit discutiile unor posesori de 335i consumul pe Bucuresti se ridica la 18-20%, iar in exterior la 10-12%.

                        CTR mi-as lua si maine, dar este in 2 usii si ma gandesc cu groaza cum trebuie sa urc copiii in masina. Poate in 2015 sa revin la CTR cand apare versiunea in 5 usii.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • Am facut eu drive test la Ford Kuga - zic "pas", desi avea A/T, 180 CP, benzina etc... e clar sub Accord 2.0 la dinamica, stabilitate, vizibilitate etc.
                          Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                          Comment


                          • E90 cu facelift...bijuterie de masina. Si daca mai are si un pachet M exterior/interior e greu de refuzat. E90 is pe toate cararile si te intalnesti la tot pasul in trafic. Asta ar fi asa cam la punctele negative, dar e o masina care mie mi-a lasat impresia de "f bine construit". La noul Civic dupa 2000 km troncane partea dreapta fata de o sa ma duc la service sa vad daca nu are ceva defect din fabrica pe acolo. Asta in conditiile in care am umblat cu cea mai mare atentie cu ea. Iar mocheta dintre locurile din spate s-a scamosat dupa doua aspirari. Asa ca...no comment. Multa bafta Doc.
                            Ca tot esti familiarizat cu frantuzoaicele, ce zici de un C5?
                            BV26CAT
                            Senior Member
                            Last edited by BV26CAT; 09-10-13, 20:47.

                            Comment


                            • Aceeasi senzatie mi-a lasat si mie E90 cand am mers cu el, ca este o masina foarte solida si sta foarte bine pe articulatie. De aceea am si renuntat la ideea de achizitie a unui Audi A4. M-as putea uita la C5 daca ar fi a doua masina si n-as avea buget suficient, iar prima sa fie un model sport. Dar si asa nu cred ca as vrea sa mai trec la un model frantuzesc.
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • legacy ?
                                civic EM2

                                Comment

                                Working...
                                X