Vreau sa cumpar CR-V, vreau sfaturi!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uite consum de CRV 2006 benzină numai in oraș la temperaturile si circulatia de acum din Bucuresti....
    Attached Files
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment


    • Vreau sa cumpar CR-V, vreau sfaturi!

      Multe trepte = schimbat mai rapid = senzatie de mai multa putere....doar senzatie deoarece sunt multe dar scurte.
      De fapt 340nm( la 2.2 i- cdti) vs 350nm( 1.6 i-dtec) chiar nu se simt...parerea mea. O alta a vorba a americanilor : Horsepower sells engine but torque moves the car!!!
      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

      … Jazz do it ...

      Comment


      • tot nu are sens
        +10cp
        +10nm
        urnesc doar cu -0.2 sec in minus pana la 100km o masina care din specs pare sa aiba cu -10% masa

        e vorba de cilindree aici
        cx5 2,5 benzina raporteaza tot la 1,5 t vreo 8 secunde pana la 100
        cu 190+cp dar muuult mai putin cuplu
        Turkish
        Senior Member
        Last edited by Turkish; 28-11-15, 23:13. Reason: u
        "Ethics. That's always so inconvenient."
        Cal Lightman

        Comment


        • Cele 9 trepte in loc de 6 sau 5 ar trebui sa aduca un cuplu mai mare la roata, prin etajarea mai scurta. Cand am zis ca 1600cmc nu e motor pentru caroseria de CR-V, unii s-au atacat aiurea...

          Comment


          • Subscriu intocmai la ideea de mai sus.Am condus un CR-V 1,6 AT asta nou si masina se misca binisor,nu bine.2,2 este de ales pentru CR-V,mi se pare mai vioi si relaxat.Pe asta de 2,2 il cunosc destul de bine,avandu-l pe masina personala Accord Cu3.

            Comment


            • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
              Uite consum de CRV 2006 benzină numai in oraș la temperaturile si circulatia de acum din Bucuresti....
              Pentru un 4x2 ai consum cam mare. Cam atat consum si eu cu Evo X.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • Pai de ce 4x2 Doc..?
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • Pai fara zapada nu cred ca a intrat 4x4 vreodata..

                  Comment


                  • Ba intră....ploaie...demaraje forțate....nisip. AWD lucrează tot timpul. Cred ca și in viraje mai strânse. Niciodată mașina asta nu a fugit "de fund" cum se zice mai popular.....indiferent de condițiie suprafeței de rulare. DOC o știi mai multe. Am mașina din 2006 consumul a fost mare de când o am și am mers cu ea peste tot...pe tot felul de drumuri și in condiții atmosferice de tot felul. S-a comportat excelent..acolo unde a putut...unde nu am căutat o altă abordare, dar nu am rămas in drum niciodată.
                    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                    Comment


                    • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                      DOC o ști mai multe.
                      Sa fie vorba despre asta?

                      https://www.youtube.com/watch?v=jkiv-bWbLIo

                      Comment


                      • Asta'i AWD de la Honda...am văzut clipul. Am avut parte si de asa ceva....pe gheață in pantă. Am anulat VSA și am ieșit din impas...din postările lui Doc știam de anulare. Cu metoda asta am ieșit si din noroi...totul e să nu o suspenzi si, evident, anvelope corespunzătoare.
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                        Comment


                        • Pai ti-ai raspuns singur. AWD este doar cand aluneca. Deci, mersul normal prin oras este 4x2 si consumul aici mi se pare mare. De exemplu, eu ma lupt cu un consum de ora pentru X3 undeva la 12-13%, iar la Evo X bat pe unde esti tu. Asta in conditiile unor masini cu AWD permanent, iar X3-ul are si un plus de 300-400kg fata CR-V. Treci pe gpl si o sa ai acelasi consum la jumatate de pret. Mai bine o arzi pe gaz la motorul de 2.0i decat cu benzina. Parerea mea.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • Doc vorbim mai multe când ne-om vedea...să mă lămuresti... AWD la CRV nu e permanent..dar la X3 și EvoX este.....cum vine asta...???. Gaz nu pun.
                            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                            Comment


                            • adica la xdrive cuplu este transmis in mers normal pe ambele punti intr-o proportie data - 40-60
                              cand e nevoie sistemul poate pune tot pe fata sau tot pe spate

                              la CRV cuplul este transmis in mers normal doar pe fata si redistribuit la nevoie si pe spate
                              "Ethics. That's always so inconvenient."
                              Cal Lightman

                              Comment


                              • http://www.awdwiki.com/en/honda/
                                Normally front wheel drive vehicle. Torque transfer to rear axle via multi-plate clutch.
                                vs
                                http://www.awdwiki.com/en/xdrive/
                                Most of the time, the clutch is partially locked and power is transferred to both axles in proportion 40/60 front to rear.

                                Cred ca aici este cel mai bine explicat. CR-V-ul este o masina cu tractiune pe fata care poate la nevoie sa transmita pe spate o parte din putere. La mersul normal este doar tractiune fata, cardanul se invarte in gol ca sa zic asa. Asta ar trebui sa duca la consum mai mic decat in cazul unui awd permanent. Oricum faptul ramane ca motor pe benzina + masina grea = sete.

                                Comment

                                Working...
                                X