Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asta am scris si eu mai sus. Ca am luat pe pers juridica mai ieftin ca 1.4 tubo ala. Asta fara remat, daca mai scazi de acolo ~2k euro... e bine ?
    '12 Honda Civic 5D 1.8 M/T Sport, Urban Titanium Metallic

    Comment


    • Originally posted by Laddu View Post
      Asta am scris si eu mai sus. Ca am luat pe pers juridica mai ieftin ca 1.4 tubo ala. Asta fara remat, daca mai scazi de acolo ~2k euro... e bine ?
      Laddu , eu nu am spus ca nu te cred , dar ia in considerare faptul ca nivelul de echipare Cosmo de la Opel este echivalentul Executive+Navy de la Civic .

      Comparale intre ele si o sati dai seama la ce ma refer , mai ales la Focus .

      @merluciu : chiar si asa , in situatia in care Honda are cel mai mare grad de fiabilitate , sunt producatori care au curajul sa ofere 7 ani garantie pentru masinile lor . Iar acum 10 ani KIA (ca sa fac o analogie referitoare la predictia mea ) era un no-name in lumea constructorilor de automobile !

      Comment


      • Noul Astra, Cosmo, A 1.4 NET, 103 kW / 140 CP, 6-viteze manuală - 19.790,00 € (20.200 cu vopsea metalizata). Iar ca dotari parerea mea ca se compara cu Sport de la Civic. Numai navi este 940 euro, senzori parcare 315, scaune incalzite 315 si ar mai fi pielea, xenonul si altele.
        Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
        sigpic
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

        Comment


        • @ CB1300: Pai asta indubitabil face parte din strategia lor de marketing, te simti mai bine stiind ca ai 7 ani garantie si te mai si falesti la tot blocu dupa ce-ti iei masina ca atat timp cat o ai nu bagi un ban in ea. Insa cand ajungi cu ea in service constati ca de fapt garantia nu-ti acopera hiba ta, au excluderi misto. Ce-i drept au stiut cum sa se miste si au castigat cascaval, dar aici discutam despre masini in alcatuirea lor nu despre strategiile companiilor care pot fi mai mult sau mai putin perene.
          _________________________
          2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

          Comment


          • Multa bafta cu Opel-ul! O masina cu aspect placut, frumos, dar atat. Au destule probleme (mari sau mici), iar calutii aia dau bine doar pe hartie.

            Comment


            • @merluciu: imi pare rau dar nu sunt de acord cu tine , cunosc caz concret . Kia Ceed care dupa 4 ani de exploatare si vreo 70 000 Km singura problema au fost amortizoarele de la haion . Si ghici ce ! Au fost schimbate pe garantie fara nici macar un comentariu .

              @mhh93 : probleme "mari sau mici" are orice masina , ideea este sa le achizitionezi la un pret corect !

              @bgdsta : nivelul de echipare COSMO vine cu tapiserie piele+textil standard . Dupa cum spuneam si mai devreme pentru cine nu crede pot posta ofertele primite de la Radacini si BDT .

              Comment


              • @CB1300 : eu am trecut de la Opel la Honda , am testat si noul Astra in august cand am achizitionat Civicul , Astra nici macar nu a intrat in top3-ul preferintelor mele . Iti recomand si poate stii la fel de bine ca orice iubitor de masini sa nu compari o masina doar uitandu-te in lista de preturi . Intr-adevar la GTT Astra 5 usi echipare Cosmo motor 1.4 140cp MT6 Start&Stop - 20405 euro cu TVA . Civicul 5d Sport MT6 - 17967 euro cu TVA .
                In alta ordine de idei te invit sa negociezi cu orice dealer Opel si daca obtii un discount de 2000 euro ma inclin ( la o masina de aprox. 20.000)

                Comment


                • A mers cineva cu noul civic cu motor de 1.4? Cum se comporta vs 1.8? Citesc de pe la pagina ~50 si nu am gasit nimic edificator. Merci!

                  Comment


                  • e un propietar la My Civic. Mai bine il intrebi direct pe el.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • Am intrebat si acolo

                      Comment


                      • Originally posted by CB1300 View Post
                        @mhh93 : probleme "mari sau mici" are orice masina , ideea este sa le achizitionezi la un pret corect !
                        Esti familiar cu Opel si masinile lor? Daca discutam din carti si pliante, ne irosim timpul degeaba. Pentru ca Opel se pricepe foarte bine la asa ceva.

                        Au o politica agresiva de vanzari, in sensul ca listeaza preturi foarte mari, introduc treptat "oferte" si sansele de a obtine un discount de bun simt sunt aproape nule. Apoi, ramai cu impresia ca ai castigat potul cel mare. Vezi raspunsul lui umblaretz, care a cochetat cu ei recent. Exceptie o fac medicii, cadrele militare etc, care au discount datorita politicii Opel in Europa. Ce-i drept, se pricep mai bine decat "japonezii" in vanzari si promovare. Personal, n-am afinitate pentru noul Civic.

                        Inainte s-o dam in J-uri, arunca te rog o privire pe club opel si spune-mi apoi ca masina aia merita mai mult decat Civic. E printre putinele dati cand am gasit comentarii ale proprietarilor, care vor sa le vanda dupa 1-2 ani. Am si un exemplu: omul era foarte entuziasmat inainte de achizitie. S-a calmat dupa cateva drumuri in service pentru niste senzori, pentru stergatorul de pe luneta, niste zgomote neidentificate (etrieri? punte? nici ei nu stiu). Asta, in 10.000km. Din cate am vazut, i-a cam trecut entuziasmul.
                        Altul, care era in punctul de a-si cumpara o Astra J, pana l-am batut la cap sa mearga la un test drive si cu Golf6 1.4tsi 122cp (vs. J 1.4T 140cp). Cumva, s-a razgandit si a luat Golf-ul. Cica se simtea mai bine, mai rapida, desi avea mai putini cai. J-urile, ca si Insignia, sunt masini grele. Daca un hatch de-al lor a ajuns sa fie mai greu decat un sedan de la Honda...
                        Arata bine si atat. Nu e vreun cazan, dar comparatia e absurda, cel putin dpvd fiabilitate si avantaje raportate la costuri.

                        Am avut Opel, alt model. M-am familiarizat cu masinile lor, intr-o oarecare masura, si m-am saturat de ele. Prea multe palavre pentru putin. Au avut candva masini simple si ieftin de intretinut. Lumea a ramas cu ideea asta in minte. Mai degraba un VW, daca as tine mortis sa cumpar o nemteasca in buget similar.

                        Garantia. Nu m-ar incalzi deloc sa stiu ca am 7-10-20 ani garantie, dar sa bat drumurile prin service pentru tot felul de mizilicuri. Atata timp cat masina isi dovedeste singura fiabilitatea, sunt multumit si fara anii nenumarati de garantie. Care, la nemtesti, ai sa vezi ca se numara in kilometri pentru unele piese. Pana nu esti pus in fata faptului implinit, doar speri.

                        Comment


                        • Daca situatia economica actuala ar fi cea de acum 4-5 ani, maine m-as duce sa cumpar un Civic 2013. Mie mi-a placut foarte mult masina dupa ce am primit-o la test o zi intreaga. Daca la limuzine spatiul interior este mai mare doar pentru locurile din fata, la Civic locurile din spate beneficiaza de un spatiu generos si mult mai bine compartimentat decat la o limuzina. Degeaba incercam sa aruncam cu noroi asupra acestui model, ca se va dovedi cu mult mai bun decat rivalii sai: Astra J, Megane 3, Focus, i30, Ceed, Mazda 3, Golf 6 etc.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • OK ! Ca sa nu o mai lungim aiurea , si sa terminam o discutie pana sa devina interminabila ,concluzia este urmatoarea .

                            Voi sustineti ca Honda Civic este cea mai buna masina din clasa ei si are cel mai bun pret . Corect ?!
                            Eu sustin ca mai sunt masini care daca nu sunt mai bune , sunt cel putin la fel de bune si au un pret mult mai ok .

                            Tot eu cred ca dreptatea in aceasta discutie o poate "impartii" doar cifra vanzarilor in 2013 Honda Civic vs. restul , si in acelasi timp propun ca acest topic sa nu fie inchis pan la sfarsitul anului . La sfarsitul anului , un moderator sau eu sau altcineva sa posteze vanzarire Honda Civic vs. restul si sa vedem cine a avut drepatate eu sau voi .

                            Sunt in stare sa pun si pariu ca noul Civic abia daca se va apropia de locul 3 .

                            Ce ziceti ? Este ok cum spun eu ?

                            Comment


                            • Lucrurile nu sunt asa simple cīnd e vorba de masini. Din mai multe motive: īn general, e vorba de o decizie emotională şi īn cazul acesta, pe un forum Honda, nu ştiu de ce te surprinde asta, majoritatea vor sustine Civic—ul. O altă chestie este că nu īnseamnă că dacă se vānd cel mai bine īnseamnă că e cea mai bună maşină. Poate sunt alte masini suficient de fiabile şi ieftine şi ..... Şi, nu īn ultimul rānd, ne dăm cu părerea, nu deținem adevărul absolut. Niciunul de aici. Dar, majoritatea de aici suntem fani ai mărcii Honda şi vom crede că e cea mai bună.
                              Mie nu īmi place foarte mult noul Civic dar nu aş lua Kia, Skoda, Renault, Opel, VW, etc. Dintre toate, tot Civic aş cumpăra, indiferent cāte argumente sunt pentru altele.
                              Şi, nu, nu este ok.cum zici tu
                              Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • masina cea mai buna este ce-a pe care ti-o permiti si punc, cand am ales civic-ul am ales cu sufletul eram fan mercedes din pacate nu modelul pe care-l doream ci pe cel care-l puteam cumpara si asa pot spune ca am condus mult timp de la nemti A CLASSE , B CLASSE SI C CLASSE masini care nu mau dezamagit in nici un fel legat de fiabilitate dar care sau dovedit al dracu de scumpe la intretinere ( o banala revizie echivala cu o groaznica durere in buget) dar am iubit pe fiecare in parte asa ca nu regret. cand am ales honda civic am ales cu sfletu cu spiritu si nici decum cu alte criterii, habar nu avem de honda si ce inseamana de fiabilitate si alte cacaturi. am vazut-o in trafic si pa din momentul ala am terminat discutia. pe vremea aia fosta mea avea o astra h masina ok chiar corecta nu-mi amintesc sa-i fi facut probleme . in discutii cu ea (fana masini germane) chiar a strambat din nas dovada ca acum are un acord )) asa ca oameni buni incercati sa va luati masini asa cum va luati haine ( sa vi se potriveasca) iar atunci cu siguranta nu ve-ti avea probleme. restul sunt statistici este normal ca discutiile sa duca aproape de un mic razboi pt ca fiecare avem nevoie sa credem ca alegerea facuta este ce-a mai buna dar in fond unde este adevaru????/ masinutele noastre arata si functioneaza perfect pt ca le iubim avem grija de ele le protejam ( revizii la timp piese de calitate etc) dar asta fac toti. toate marcile au pasionati ca noi alt bel nu ar mai egzista urzuleti , gordini gt-uri si altele. azi ma dus la munca vecinul meu are un proton sa-l gratulez un pic l-am intrebat cat mai costa scond ( masina are vre-o 6-7 ani , o are de noua) mi-a spus ca nu stie pt ca nu-l intereseaza citez ,, eu nu schimb ce merge bine,, ma cam lasat fara cuvinte. asa ca ma intreb eu acum oare care este ce-a mai buna masina? eu imi iubesc civicul pt ca este al meu si chiar dc vre-o data se va strica nu-i bai , il repar si-l voi iubi la fel, ce dc eu ma inbolnavesc familia ma da la schimb cu un alt claudiu??? invatati sa va bucurati de ce este al vostru si obtinut cu truda invatati sa nu va mai pese de ce este parcat in parcarea vecinului, invatati sa va duceti crucea cu mandrie indiferent de hotarare ca mai maine ne ducem dracu si murim cu regrete ca nu ne-am bucurat destul de ce-am avut si ce-l mai inportant respectati deciziile altora . sa fim sanatosi

                                Comment

                                Working...
                                X