Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • alex am reeditat , sper acum sa fie mai usor de citit

    Comment


    • Am fost si eu Sambata la HACHI MOTORS (Iasi) cu un amic ce s-a inscris la drive-test cu noul Civic. El posesor de Bora, eu de Civic Sedan, cand am plecat am hotarat totusi sa urc eu primul la volan. Prima impresie, super ok, desi era versiunea Comfort (cred ca asa se cheama primul nivel), camera de mers inapoi, display mare color pt informatii de sunet/ceas/temperatura/etc/etc, scaune confortabile, cutie de viteze foarte ok, trepte scurte, silentioasa, desi era noua intra in viteza super usor. Imediat dupa ce am iesit pe strada am testat cei 2CP in plus nu prea i-am simtit, insa cu siguranta nici n-am simtit ca s-ar misca mai prost ca versiunea veche (si am mers si cu 5D-ul multe ture) n-am inteles de ce unii se plang ca ar merge mai prost, tragea pana in 7000rpm foarte bine si sa nu uitam ca masina este noua, a mea cel putin, dupa revizia de la 20,000km s-a miscat mult mai bine.

      In concluzie, exceptand design-ul care este subiectiv (nici pe mine personal nu ma incanta mai mult decat cel vechi) si motorul care este acelasi, la toate celelalte capitole (dotari/materiale/tehnic) mi se pare o evolutie evidenta.
      '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
      Fosta:
      '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
      Javascript motherfucker in Iasi?
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

      Comment


      • Cine e curios cum e Civicul, dar nu are timp sa ajunga la showroom, poate viziona filmuletele urmatoare. (Recomandabil numai pentru cei foarte rabdatori.)
        http://www.turatii.ro/2012/04/24/hon...tec-executive/

        Comment


        • Ceva informatii despre viitorul type R ? Ar fi foarte interesant sa il faca Hybrid 220 hp combinat si celebrul mod eco/normal/sport Un Type R ecologic m-ar face sa renunt la tractorasul meu
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

          Comment


          • Am mai cautat si eu si nici o informatie de ceva vreme ....
            Da ... interesant, dar f putin probabil
            ex-FN2 owner
            Loved it every second!

            Comment


            • Parafrazand un ziarist francez, R Vannier, care scria in revista Auto motor, referitor la Peugeot: "Ce veti face in urmatorii cinci ani?...Devansati asteptarile si tendintele, acesta este obiectivul marcilor pentru a concepe automobilul de maine, cel care va placea", eu as intreba conducerea honda: ce ati facut in ultimii sase ani? Daca raspunsul este noul civic atunci nu ma surprinde actuala situatie a vanzarilor.
              ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

              Comment


              • Azi am fost la asko si am intrebat un tip, era in show-room cel care iti explica despre masina, si ii ic : "Salut, imi poti spune cate masini a vandut honda anul acesta?"
                Raspuns: "In jur de 30"

                :O sper ca nu e adevarat =)) se duce in jos honda in Romanica noastra ) Este aproape luna Mai.Alarmant raspuns )

                Comment


                • Conform statisticii DRPCIV, in luna martie au fost inmatriculate 29 de autoturisme Honda noi si 41 second-hand.

                  http://www.drpciv.ro/info-portal/dow...lang=ro&id=811

                  Comment


                  • Este inca inceputul anului stiti foarte bine ca la noi iarna nu se misca nimic si primavara nu munceste nimeni avand pastele - 1 mai si marea dezghetare. Acest lucru legat de vanzari este valabil in mai multe domenii ptr Ro.
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

                    Comment


                    • La 1 Mai nu mai suntem de mult la "inceputul anului", suntem aproape spre jumatatea anului. Cauzele trebuiesc cautate in cu totul alte parti nu in "Paste" si alde astea ca ne rad si curcile.
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                      Comment


                      • Sunt aproape convins ca daca se scoate o analiza de vanzari pe luni se va vedea foarte clar indiferent de marca ca lunile ianuarie - mai sunt cele mai slabe ca in vara incep sa se invarta rotile si toamna-decembrie sunt cele mai bune. Acum ca Honda are un procent mic din piata totala de vanzari auto in Romania/Europa este alta problema pe care eu insa nu o consider cu adevarat o problema, este strict alegerea lor si poate nu vor/pot mai mult in acest moment.
                        Separat insa am auzit cazuri in care au refuzat sa faca vanzari de flote de masini la anumite institutii din tara pe principiul ca Honda este o masina adresata strict clientului final si nu vrem sa vindem 40 de crv-uri cu o emblema pe ele sau sa dam 50 de sedanuri hybrid ptr o firma de taxi. Honda nu va fi niciodata taxi Asa ca nu inteleg de ce vorbim de cate masini s-au vandut... ca doar nu se supara si pleaca din Europa .
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

                        Comment


                        • O sa ne cumparam Honda noi din nou peste 3-4 ani. S-au trezit de curand la realitate, isi vor reveni.
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • @Nomercu: oriunde in lumea asta e la fel, ca iarna vanzarile auto sunt (mult) mai slabe decat in celelalte luni din an. Ai perfecta dreptate doar ca eu m-am referit la vanzari in general, incluzand aici si anul 2011 (cu ale sale 4 anotimpuri, 12 luni si multele sale sarbatori), observand aceasi trista tendinta fata de anii precedenti.
                            Asta cu tot cu cota de piata mica, fiindca atunci cand le-a mers lor bine, le-au mers si altora bine, deci procentual privit ma tem ca nu s-a schimbat mare lucru.
                            Nu stiu ce sa zic dar mira-m-as ca aceste vanzari tot mai putine sa nu fie o problema.
                            Exclusivismul de care ne povestesti, ce sa zic decat ca e o mare abureala dupa parerea mea, HONDA fiind o marca ce se adreseaza oamenilor de rand si nicidecum o alternativa la Bentley and co. asa ca felicitari concurentei.
                            HONDA este de ani buna firma de taxi, cel putin pe unele meleaguri, vezi te rog prima poza: http://www.honda.de/sonderverkauf/sonderverkauf.php asa ca realitatea te cam contrazice. Dar daca tie iti place sa crezi ca detii o masina de brand exclusivist, nu vreau sa-ti naruiesc visele si ma opresc aici.
                            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                            Comment


                            • @Nomercu: is curios care ii dealerul Honda la care daca merge Vodafone, Orange, E.on, Romtelecom sau altcineva pentru a cumpara 100 de Civicuri...sa spuna nu!

                              Sent from my GT-I9100
                              Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

                              Comment

                              Working...
                              X