Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am fost azi la Kampur Brasov am vauto- si am testato.
    Arata bine mi-a placut mult de tot,fata de poze in realitate e alta masina.
    Nu pot sa spun decat ca este un model foarte reusit cu mult peste vechea generatie din toate puctele de vedere.
    Singurul lucru care ma deranjat este sezutul mult prea inalt in rest nota 10 cu +.
    Cel mai mult mi-a placut asezarea timonierei schimbatorului de viteze si materialele din interior.
    Daca ar fi sa imi schimb masina acuma as alege fara sa clipesc acest model.
    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

    Comment


    • Originally posted by roland_fzj View Post
      eu tin minte cand aparut civicul in 2006 toata lumea era wow si el venea dupa vechiul civic care a fost o super masina
      Pooooooftiiiim???
      Incredibil ce citesc, Roland, Civicul EP (excludem EP3) a fost ce vrei tu numai "o super masina" n-a fost.
      Asa ceva ai citit unde?
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • la ep3 am refeream... in fine ideea era ca in opinia multora noul civic este "sters"
        roland_fzj
        Senior Member
        Last edited by roland_fzj; 03-03-12, 02:16.
        sigpic

        Comment


        • Pai atunci comparatia e inutila fiindca actulul Civic nu are inca un Type-R, in rest cred ca s-au amestecat performanetele lui EP3 cu designul celui de fata, ca de designul celui dintai nu prea vad ce e mare lucru de spus.
          Am inteles ideea.
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • Cum spune si Hondatu, ca performante EP3-ul era mult mai capabil decat FN2, si cam aici se terminau comparatiile intre cele doua masini.

            Ar fi o surpriza placuta ca CTRul nou sa vina ceva in plus fata de vechiul model, dar asta ramane de vazut. Am impresia ca noul model are caroseria putin mai inalta decat FN2, cel putin din poze, poate imi confirma unu din cei care a vazut masina in realitate. In cazul asta ma gandesc ca noul CTR ar avea nevoie de schimbari radicale pentru a fi un adevarat CTR.

            Am cateva intrebari legate de Civic 2012:

            Stopurile vad ca sunt LED. Doar pe pozitie sau si pe frana?
            Cat de usor se folosesc comenzile de pe volan? Nu de alta dar imi par mai putin ergonomice decat cele de pe vechiul volan, care arata superb in comparatie cu asta nou.
            Cum e sonorizarea? pentru ca pe vechiul model era departe de a fi un sistem de calitate.
            La cele fara Navi, camera pentru mers inapoi o vezi pe display-ul din bord? cel al computerului de bord? Pe cel cu Navi se vede pe navi?
            Daca tot nu se vede evacuarea.... cum suna masina in ture?
            sigpic
            Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

            Comment


            • Iti pot raspunde eu la cateva intrebari,
              Isonorizarea este cu mult fata de FK2 am trecut cu masina peste denivelari repetate si peste pavaj si e alta masina.
              Noul model mie mi sa parut si mi-a fost confirmat si de cei de la reprezentatnta este mai jos decat FK2 dar si mai lat, a crecut si ampatamentul un pic.
              Comenzile de pe volan sunt un pic diferite si necesita timp de acomodare atata tot dar nu sunt complicate.
              Motorul in ture suna bine am turat-o pana in 7000 de fapt acuma totul depinde de gusturi nu se mai aude asa de tare la ca precedentul in habitaclu dar e ok.
              Mie mi sa parut o masina foarte relaxanta de condus la drum lung.
              Camera de mers inapoi zic eu e un lucru bun si la toate modelel imaginea e proectata pe displaiul de sus din bord indiferent daca ai navi sau nu.
              Eu astept acuma si sedanul cel nou sa pot face o comparatie.Din spusele celor de la reprezentatnta sedanul va veni in luna mai la inceput doar cu motorul de 1,6 benzina 122 cai ulterior si benzinarul de 1,8 cel de 2 litri se poate doar pe comanda speciala ,si va fi introdus si dieselul de 1,6 spre sfarsitul lui 2012.
              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

              Comment


              • @Dragos: Quicker intreba de sonorizare (sistemul audio) nu Isonorizare
                My cars:
                2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                Comment


                • pai civic sedan s-ar putea sa fie pe bza lui acura ILX. motor de 1.6 si 122 cp ?
                  o fi cel prelucrat de pe CITY : http://www.honda-indonesia.com/produ...specifications
                  Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                  ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                  Comment


                  • Sonorizarea se aude bine parca mai clar decat la FK2 numai pe mine nu ma intresat prea mult aspectul asta la o masina.
                    Asa ca ca o parere avizata nu as putea da.Sistemul de pe FK2 pentru mine e suficint.
                    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                    Comment


                    • Dragos, merci de lamuriri.

                      Eu unu apreciez o sonorizare buna pentru ca fac drumuri lungi/foarte lungi, si atunci aduce un plus de confort. Cat despre insonorizare, asta e un lucru bun, ca e mult mai bine pusa la punct. Japonezele, in general, stateau prost la capitolul asta pentru ca la multe modele lipseste carenajul din arcele rotilor, si atunci orice pietricica ajungea direct in tabla masinii si era deranjant. Lucrul asta era valabil inclusiv la Accord, care era o masina izolata foarte bine... dar lipseau acele carenaje.

                      Trebuie sa marturisesc ca astept si eu sedanul, fiind un mult mai mare fan al sedanului anterior, decat al hatchback-ului, pentru ca tinuta de drum era mult mai buna la sedan, acesta avand suspensii spate independente... si mai era si "manufactured in Japan"!

                      Nu stiu ce diferente o sa fie intre cele doua masini ca dinamica, dar mie sedanul vechi mi se parea mult mai bun decat hatchbackul, din aproape toate punctele de vedere.
                      sigpic
                      Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                      Comment


                      • TEST cu noul Civic 1.8 executive NAVI:

                        http://www.promotor.ro/teste-auto/te...e-navi-9370998
                        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                        Comment


                        • Salut...Duminica am probat noul civic (2012) motorizare 1.4 sport (numai asta era acum la proba, 2.2 vine saptamana viitoare)
                          Impresii strict personale:
                          Linie frumoasa cu "botul" dragut, mi-a placut; spatele urat; oglinzi mai largi si mai lungi; oglinda interna mai mica/stramta; interior patratos,stramt atat in fata cat si in spate; bord normal,tip alfa-romeo (3 cercuri!!!); scaune mici/stramte nu prea comode cu material de 2 bani; volan gros,urat (cu pele simpla, pare imitatie); stergator pe luneta (ceva mai urat nu am vazut pana acum); absoarbe bine denivelarile si "gaurile" de pe strada; electronica actuala,normala, prezenta pe majoritatea masinilor 2011-2012 (start&stop,asistare la plecarea in rampa...) deci nimic iesit din comun; plasticul din jurul camerei de mers inapoi pare taiata cu "toporul" ; dar SILENTIOASA...motorul abia se aude de la 5k in sus.....
                          Morala: Auto comerciala, conceputa pt confort nu pt sportivitate si va concura cu clasa ca atare
                          Votul meu este: Nu, nu, nu si nu multumesc.
                          Voi proba si 2.2 diesel-ul saptamana viitoare apoi la anu' 1.6 diesel-ul doar de placerea ca probez noua civic. Pt a o cumpara trebuie sa-mi ofere cine stie ce in plus fata de a mea si bineanteles un pret de 2 bani
                          PS: Eu macar cateva aspecte pozitive am gasit, nevasta-mea cum a deschis portiera a spus ca e urata-n draci si poate daca ne-o da gratis o luam de a inceput vanzatorul sa rada.
                          -------
                          Chiar daca ati vazut "mii" de video cu ea, va condivid un video rapid facut pe "furis":
                          http://www.youtube.com/watch?v=p_P58...ature=youtu.be
                          HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                          CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                          Comment


                          • Am facut si eu test drive. Intr-adevar, masina este mult mai bine inchegata la interior, toate plasticele sunt bine fixate, macaraua geamului din fata nu mai misca captuseala usii. Este insonoriazata foarte bine, motorul abia se aude, suspensia este mult mai silentioasa.
                            Apropos ee motor, nu vibreaza deloc la relanti (probabil e de la benzina speciala cu care a alimentat Asko ) ) - aviz mecanicior din service care imi tot ziceau ca e de la relantiul scazut, eco, bla bla bla. Si, in plus, am verificat cum scade turatia atunci cand dupa ce o turezi, ridici brusc pedala: turometrul coboara smooth, fara ezitari pana la 700 rpm (la mine, la 1000 rpm are o scurta ezitare, urca vreo 200 rpm si apoi scade la 6-700).

                            Revenind la masinuta, suspensia este mai confortabila, fara a parea neaparat moale (gen renault sau opel), franele ok, directia la fel (reactioneaza prompt la bracari usoare), desi parca cu mai putin feedback. Ambreiajul e moale, in stil Logan, dar te obsnuiesti cu el. Am o vaga impresie ca nu au rezolvat celebrul scartait la pedala, se auzeau si se simteau niste zgomote ciudate pe acolo.
                            De dat in nas, nici vorba, ambreiajul cupleaza lin si intra-ntaia si in a doua.

                            Contrar a ceea ce s-a spus anterior, nu mi se pare ca trage mai bine in ture joase, dimpotriva. Iar treapta I...treapta I e ceva ciudat cu ea, parca e foarte scurta, noroc cu plaja lunga a motorului.
                            Sitemul start&stop e simpatic, fara lag, dar nu functioneaza mereu (probabil e corelat cu incarcarea bateriei).

                            As fi vrut sa iau niste curbe mai in forta sa vedem cum sta si cum se simte la viteze mai mari , dar nu am avut unde. Si, oricum, procesul verbal pe care il semnezi inainte este cam descurajant din acest punct de vedere . Deci puntea spate semi-rigida imi ramane doar ca un pitic pe creier, pana la proba contrarie.

                            Ca tot intreba cineva de sonorizare, mi s-a parut chiar mai slabuta decat la sedanul meu.

                            Pozitia la volan este inalta, ca-n caruta cu scaunele care dau impresia ca te sustin mai bine. Asta poate doar datorita faptului ca suportii lombari sunt mai apropiati, nu neaparat mai bine profilati. Desi cotiera nu e rabatabila, nu mi s-a parut deranjant. Poate doar la drum lung sa se simta acest inconvenient.

                            Oricat am studiat-o pe dinafara, tot nu m-am impacat cu spatele ei. Evacuarea invizibila, suplinita parca de stopurile grotesti ma trimit in fata ei, unde cat-de-cat arata ok. La interior, consola centrala imi pare banala rau, iar senzatia de cockpit pe scaunul soferului, din poze, in realitate nu se simte mai deloc. Am urmarit sa vad ce reactii starneste pe fata celorlalti soferi sau a pietonilor: niciuna. Semn ca masina trece pur si simplu neobservata, se pierde in anonimat.

                            Ca si o concluzie, seaca, eu nu as (mai) cumpara-o. Ceea e nu inseamna ca poate nu as fi ales-o daca eram acum 4 ani si daca nu as fi avut experienta Civicului pe care il conduc acum.
                            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                            '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                            Comment


                            • Fost si eu azi, pipait si testat indelung modelul SPORT (fara navigatie, fara xenon) si sunt si dezamagit si bucuros: masina a devenit (mult) mai comerciala, cum zice si Octi nu mai atrage nici o privire pe strada, in interior nu m-am mai simtit OAU ca atunci cand am urcat in TypeS prima data; partea de sus a bordului, usilor, sunt OK, plasticul acela cauciucat e foarte misto, dar in partea de jos e acelasi plastic ca si la civicul anterior; volanul...urat rau de tot, butoanele de pe el nu se potrivesc in decor, pielea aia pare "falsa" - totusi foarte misto la folosit, asa bine mi se mula in mana, per total incantat de utilizare; frana de mana pusa in partea ailalta e aiurea rau, m-a deranjat; camera de mers inapoi e foarte faina, suspensia e mult mai confortabila si mai silentioasa, masina e mai silentioasa pana prin 4500 de ture, apoi suna cam la fel cu civicul vechi; pozitia la volan destul de inalta, nu s-a mai mers pe o pozitie "sportiva" ci pe una mai "cuminte".
                              Fiind una langa alta (modelul vechi cu asta nou) va spun sincer ca un necunoscator ar putea sa-si parieze o mana ca modelul vechi e cel nou si invers

                              Ce ma bucura insa este faptul ca sunt convins ca masina asta va putea sa se vanda MULT mai bine decat modelul anterior, nu mai este un produs "de nisa" cum era vechiul civic, nu mai este "doar pentru cunoscatori", se adreseaza unui public mult mai larg (daca in modelul anterior nu prea vedeam oameni peste 45-50 de ani in modelul acesta sunt convins ca o sa vedem muuulti). Pretul pentru modelul SPORT era de 19000 de eur cu tot cu TVA, un pret excelent zic eu, bate Focusul si Golf-ul raportul pret/dotari iar motorul de pe Civic este in continuare cel mai sportiv din gama (se tureaza foarte misto pana in 6500 de ture si se aude foarte frumos).

                              Acum astept ca, dupa ce fac un carcalau de bani pe modelul asta, sa scoata un CTR cu care sa rupa gura targului , poate un nou S2000, sa mai ieftineasca CRZ-ul si sa puna un motor mai mare pe el, de-astea
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                              Comment


                              • Si o intamplare funny azi: un baiat din Sibiu vroia o Honda si m-a contactat pe mess sa ma intrebe una alta despre masina; vorbind cu el am aflat ca a facut drive test cu ambele modele de civic dar s-a hotarat sa cumpere modelul anterior, nu i-a placut de loc modelul nou; si omul nu era un pasionat sau ceva, e prima oara cand isi ia Honda, nu stia mare lucru despre marca.
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                                Comment

                                Working...
                                X