Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am in vedere sa achizitionez o honda civic hybrid 1.4 benzina automata 95.000 km an fab 2007 . As dori cateva pareri de la membrii care detin astfel de model ! Va multumesc.

    Comment


    • Va salut
      Am nevoie de un sfat. Nu stiu ce sa aleg intre civic 1.4 modelul 2012 si civic 1.8 modelul anterior. M-ar interesa mai mult cum se misca masina cu motorul de 1.4, daca nu e submotorizata. Masina se foloseste preponderent urban, cu cateva drumuri lunare si in afara.
      Multumesc.

      Comment


      • Fata de 1.8, 1.4 nu are vlaga in el. Strict pentru oras si pt un mers normal, legal e ok. Ca sa fi impacat cu alegerea fa un drive test cu amandoua si te lamuresti.

        Comment


        • Mai faci un efort financiar si iei 1.8i 2012. Sigur o sa-ti placa masina daca te intereseaza confortul, materialele din interior si consumul. Gasesti acum la dealeri Honda Civic cu 10.000-15.000km in bord la 15000 euro.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • vreau sa imi iau modelul EJ9 1.4i . aveti idee care sunt ''bubele'' acestui model ?

            Comment


            • buna seara la toata lumea
              este primul meu anunt , am inceput sa lesin si eu si sotia dupa honda si dorim urmatorul lucru:
              1. Honda Civic sedan, 1,8 (nu ma pricep la motoare si nu stiu ce varianta sa aleg sau daca sunt mai multe tipuri dar benzinar), cutie manuala, dupa 2007 (mie imi place sedan, sotiei mai mult hatchback ), un singur proprietar
              2. venitul in casa este de 2.800 lei/ luna (daca ma pot incadra in acesti bani astfel incat sa cuprind si cheltuielile la aceasta masina)
              3. pretul max pe care pot sa-l achit este de 9.000 euroi.
              4. km max pe an: 15.000 (din care 70% in oras)
              5. va fi prima masina achizitionata
              va multumesc
              jordach
              Junior Member
              Last edited by jordach; 09-03-13, 20:55.

              Comment


              • 15.000 km/an cu 70% in oras inseamna:

                -650-700 lei/combustibil/luna;
                -3 revizii la 2 ani (pentru 70% oras, o revizie e recomandata la maxim 10-12.000km), in plus veti avea o masina veche de 5-6 ani si probabil in jur 100-12mii km, care va cere in curand pe langa ulei si filtre si alte lucruri ca: discuri de frana, ceva bucsaraie, un schimb de amortizoare, lucruri normale pentru orice masina in romania => cca 1000 lei/revizie(in medie) X 3=3000lei =>cca 125lei/luna intretinere;
                -casco + rca + vigneta/an, minim 3600 lei/an (va trebui sa aveti casco, nu e o masina ieftin de reparat, deloc) => minim 150 lei/luna asigurarile, eu zic un 200lei.

                Cost total: cca 1000 lei pe luna, in medie.

                Aveti in vedere ca preturile combustibilului si al asigurarilor este in continua crestere, iar trendul se va pastra.
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • multa'n dragostan
                  se pare ca nu ne putem permite
                  ma gandeam eu ca nu este asa usor sa ai civic!

                  Comment


                  • De fapt, nu are nicio legatura cu Civic-ul. Trebuie sa te gandesti daca iti permiti sa intreti orice masina, indiferent de marca ei. Si Logan-ul are nevoie de acelasi tratament ca orice masina, iar daca nu mai este garantie costurile la piese nu sunt cu mult mai mici decat la Honda.

                    Ce ti-a spus dragostan mai sus, nu se aplica la orice posesor de masina. De exemplu, eu poate nu folosesc rovigneta decat 2-3 ori pe an si atunci de ce sa platesc pe tot anul sau poate nu am nevoie de casco sau poate folosesc masina mai rar si nu consum prea multa benzina si nu am nevoie decat de o revizie la ulei pe an. Poti gasi o masina de 100.000km cu intretinerea la zi si daca o cumperi nu va mai trebui sa investesti in placute sau discuri de frana.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • poate nu va trebui sa investeasca la inceput(primul an, cu putin noroc), dar nu se pune problema doar de ulei la 15.000km/an, din care 70% in oras.

                      cum zice Doc, n-are legatura cu civic-ul, orice masina necesita intretinere. orice masina de 5-6 ani va cere bani, indiferent de marca.

                      la 9000 euro poti gasi masini mai mici aproape noi(sub un an vechime), inca in garantie. vor fi mai putin costisitoare ca o masina de 5-6 ani, garantat.
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • Si inca ceva .. poti gasii masina si cu km mai putini, nu neaparat > 100 k
                        CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport M/T BlackPearl

                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/puresoul/

                        Comment


                        • da, am cautat pe toate site-urile si am vazut cate ceva; o sa mai am rabdare
                          alegerea era intre octavia II din 2008-2009/ ford focus 2009/ civic 2007-2008 - toate berline si nu vreau mai mult de 80.000 km pe ea!
                          am refacut calculul (comparativ cu alti amici cu masina si la cat au circulat ei) la km si am ajuns la concluzia ca mai mult de 10.000 pe an nu fac

                          Comment


                          • Atentie mare la masinile SH. Multe din ele sunt cu probleme sau km foarte multi. La Honda poti intalni la vanzare multe masini cu daune foarte mari sau totale si nu toate sunt reparate corect. Multi vanzari omit sa spuna ce probleme a avut masina. Ieri de exemplu, am vazut un Civic 5D 2008 41.000km 2.2 i-CTDI 140CP si la o verificare am identificat 2 accidente mari, unul in fata si altul pe toata laterala dreapta. De asemenea, avea o intrare in service la 40.000km in 2010, iar acum dupa aproape 3 ani are 41.800km. Proprietarul este o doamna, dar cica s-ar ocupa niste colegi de munca de vanzare masinii. Deci, mare atentie la tepe.
                            Anuntul il gasiti si pe autovit: http://www.autovit.ro/honda-civic-C28297527.html
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • Sa nu fie acelasi civic postat si pe hondatrading la un moment dat la masini rulate. Era aceeasi culoare, tot o doamna proprietar (avocata cica), lovita in spate. eu am sunat dupa masina in decembrie 2011 si tot 40k km avea. Daca e aceeasi masina, e plauzibil ca in 2010 sa aiba 40k km si in 2013 aproape 42k km, daca a fost tinuta numai prin reprezentante la vanzare. Mai avea o problema si la caseta de directie masina respectiva.

                              L.E. Mi-am adus aminte. honda despre care vorbeam eu avea la numar ceva cu HTR daca nu ma insel.
                              masson
                              Senior Member
                              Last edited by masson; 13-03-13, 11:49.
                              '08 Civic 5D MT\AT Milano Red

                              Comment


                              • Eu cu inima impacata as cumpara un diesel din 2008 care ar avea 150.000 reali si trata cinstit decat sa iau un acelasi an cu doar 40.000-60.000.
                                Oricand consider suspecta combinatie de diesel care sa faca doar 10.000 - 15.000 / an.
                                Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                                Comment

                                Working...
                                X