Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa cum bine zici nu da km inapoi ca este caz penal la ei nu ca n-ar vrea...
    Poti avea parte de un vanzator serios care cu adevarat sa fi facut putini km cu masina avand mai multe masini sau alte motive.
    Ideea este ca o masina se "uzeaza" la fel de rau daca sta, poate chiar mai rau decat una care face kilometrii zilnic intr-o naveta de 50-90 km. Samsarii nostrii aduc masini scoase la vanzare de flote, masini care au sute de mii de km. le dau kilometrajele inapoi si le vand ca fete mari si cumparatorii merg cu ele mult si bine in tara pana sa aibe probleme. Pana la urma este o loterie, totul este sa vezi masina si sa mergi cu ea putin. De preferat sa te mai sui in una inainte sa poti face o comparatie. Nu te duce hotarat anticipat sa cumperi, te vad deja extaziat poti face greseli la fata locului din cauza euforiei.
    Bafta la cumparaturi!

    Comment


    • Poti sa intelegi ce vrei, e treaba ta.
      N-ai decat sa injuri cat vrei... Ar fi culmea sa-i raspund unuia caruia am vrut sa-i fac un bine si care nu are experienta vietii si strainatatii.
      Cum as putea sa-l injur pe unul care nu are suficienta minte sa faca deosebire intre o masina care are un istoric, despre care stie orice surub i s-a schimbat si una despre care stie doar ca e "din Germania"?! As putea doar sa-i spun ca intre doua masini cu acelasi numar de kilometri si aceeasi ingrijire primita, una de Romania si una de Germania, pentru cea din urma va trebui sa plateasca un pret mai mare. C-asa-i piata.
      Cum sa-l injur pe unul caruia-i mai plac inca povestile, desi are ani cel putin pentru un permis de conducere?!

      Cat despre faptul ca, de abia intrat intr-o comunitate (forum), te poti gandi la injuraturi, as putea sa te banuiesc (si) de proastacrestere.
      vtin
      Senior Member
      Last edited by vtin; 11-10-17, 06:47.

      Comment


      • @motor aspirat: Nu stiu cine si cum a injurat, dar comportamentul dedus din postarile tale imi si mie de banuit cu privire la tine, ca om. Iar atitudinea artagoasa gen forum dedicat anumitor marci de masini germane nu iti face cinste (si nici nu este bine-venita pe-aici). Pana la urma, esti absolut liber sa iti iei ce masina doresti - nu iti va baga nimeni vreo masina pe gat.
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • @motor aspirat: Eu nu inteleg de ce te-ai mai obosit sa intrebi pe aici, daca tu esti atat de sigur ca este ok masina. Doar ca sa faci conversatie? Sau cereai sfaturi privind "investitia"? Pentru asta trebuie sa scrii pe un forum al investitorilor, asta e un forum auto. Parerea mea e ca e mai bine sa investesti in actiuni.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • ca o paranteza,

            toate hotiile pe masini au fost facute de nemti incepand din anii 1980.
            toata aparatura de manarit km ( + bazele de date) s-a nascut in Germania. nemtii nu sunt asa de cinstiti cum cred unii.
            nici japonezii nu sunt de altfel.

            toate astea au fost preluate ulterior de elvetieni (tara cu cel mai mare trafic de masini furate de lux intr-un perfect anonimat) apoi de arabi , etc.
            peste ani "afacerea" a fost monopolizata de arabi, romani , bulgari, ucrainieni care au dus-o mai departe prin fraudarea bazelor de date si coruptie.
            odata cu memorizarea nr de km in diverse module , chei de contact, pompe abs , etc , etc a evoluat si aparatura + modul de lucru.


            km manariti sunt fix pix fata de ce poate ascunde o masina uzata in ziua de azi.
            de ex. masina poate sa fie scoasa la vanzare cu aproape toate sistemele praf si eliminate din soft DTC-urile aferente ....
            retroid
            Senior Member
            Last edited by retroid; 11-10-17, 09:53.

            Comment


            • Cred ca motor aspirat voia mai mult o confirmare pentru "peace of mind", dar daca voi v-ati gasit sa il ajutati, asa va trebuie )

              Comment


              • eu as prefera an mai nou si km adecvati - nu exagerati, masina la care exista posibilitatea ca sa se fii schimbat pe ici pe colo din piese, volanta/ambreiaj, discuri frana, bucse, suspensii, consumabile, cauciucuri cu dot mai nou, etc.. Sa dai mai mult doar pt ca are km mai putini pt mine nu e o ideie buna, tot o masina veche o sa fie, mai bine una mai noua care sa se incadreze in acel buget, cu norma euro mai buna . Si apoi la revanzare omu se uita intai la anul masinii, tre avut in calcul si revanzarea peste ceva ani.

                Comment


                • foarte multi mecanici si chiar un inginer in motoare mi a spus sa iau masina mai veche cu km mai putini decat masina mai noua cu km multi.
                  am fost informat ca masinile noi sunt din ce in ce mai proaste si pica mult mai repede decat cele mai vechi..asta am observat si eu fara sa ma informeze nimeni

                  Comment


                  • Ideea pe care încercau să ți-o spună mai toți ( deși pare că nu te interesează sfaturi pe bune de la posesori ) e că mai bine iei una de care poți fi sigur că are km de care zice și al cărui istoric poate fi verificat ( una din țară) în loc să te bucuri că pe bord arată că are km puțini dar în realitate nu poți verifica asta. Până la urmă să ne zici ce ți-ai luat. Sper că ți-au fost utile sfaturile de aici.
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • Deci da.

                      Comment


                      • Masina in cauza inca este de vanzare? Daca da si nu ai rezervat sa mergi dupa ea mai bine lasa.
                        Sa iti explic cum functioneaza un anunt pe mobile.de de exemplu sau chiar si publitim.ro.
                        Iti scrii anuntul, pui pozele si treci la validat anuntul. Aceasta procedura dureaza aproximativ 5-10 minute. Ce se intampla in aceste minute? Mai toti handlerii fie ei de de orice nationalitate vrei au acces in acest timp contra cost la anunt. Chiar primesc instintare pe telefoane la orice ora din zii si noapte. Crezi tu ca daca masina nu era de cumparat cineva dintre atatia care se ocupa cu asta ca din asta isi castiga painea nu o facea deja?
                        Majoritatea ,,castanelor" se rezerva pana la aparitia anuntului pe site. Suni la un minut dupa, ai pierdut si ai surpriza sa zica ca este REZERVATA. Si cand zice neamtul ca este rezervata sa stii ca asa este, poti oferii tu si cateva sute de euro peste.
                        Eu unul nu mai cumpar de la privat nici mort !!! De 2 ori am facut asta si cu ambele am avut probleme in prima luna.
                        La neamt ii este usor sa dea masina avans la alta sau chiar daca are nevoie de bani imediat poate apela la: www.wirkaufendeinauto.de
                        Rapid si simplu, in 48 ore ai banii in cont. Apropo poti verifica un pret corect la ei, in caz ca ai indoieli daca e corect sau nu pretul. Daca pretul dat de acestia este mai mare decat ce vrea proprietarul atunci cu siguranta ceva nu este in regula.
                        Merita una cumparata de la privat cu verificare amanuntita si documentata de cate institul de control dekra. Ei emit celor care vor sa vanda o masina un certificat ce atesta ca a fost controlata si are problemele cutare si cutare sau nu are nici o problema.
                        Ca are TUV valabil este frectie la picior de lemn, am vazut cu ochii mei ce verificare au facut la fostul Tourer.

                        Comment


                        • am inteles ca varianta sedan a civicului ar avea suspensie independenta...dar din pacate nu sunt masini la vanzare cu motor de 1.8 varianta sedan.
                          eu nu am gasit decat 2-3 masini cu 1.8 sedan
                          majoritatea sedan-urilor au motor de 1.3 plus hybrid

                          Comment


                          • In Europa nu s-a vandut Sedan-ul, ci doar varianta Hybrid. Iar in Romania nu prea sunt Sedan-uri la vanzare, pentru ca au fost destul de bune, per ansamblu.

                            Comment


                            • am gasit pe olx sedan cu 1.8 masina asta: https://www.olx.ro/oferta/vand-honda...tml#baba7a40ea
                              si asta: https://www.olx.ro/oferta/honda-civi...tml#14f040a8cc
                              in al doilea anunt domnul spune ca e unic proprietar...s-o fi dus personal sa ia masina din japonia daca nu a fost vandut in europa?

                              Comment


                              • Sedan-ul s-a vandut in Europa in cateva tari, printre care si Romania, dar nu in Europa de Vest.

                                Comment

                                Working...
                                X