Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu am civic din 2007 cu i-shift.... merge chiar ok, mai ales cand te obisnuiesti cu ea.
    Eu unul la mers normal de oras o simt cand vrea sa schimbe, dar cand ai ii dai putina talpa isi face treaba de minune.

    iar legat de fiabilitate: mare lucru nu prea pot sa iti spun... masina o am de aprox 10k km si nu am avut probleme. per total se apropie de 130k si vechiul proprietar nu cred ca a avut probleme la cutie (dar nu pot spune asta cu 100% certitudine )

    Comment


    • Si eu am I-shift si are 172 kkm cu discul original, care nu da nici un semn de oboseala...singura chestie oarecum neplacuta e un usor tremurat la primele plecari de pe loc atunci cand e foarte frig.

      Comment


      • Eu am un civic cu I-shift aprox 140km fara nici o problema.Eu sunt multumit cu ea si imi place mai mult decat un full auto (CVT).

        Comment


        • Originally posted by flaviuf View Post
          Si eu am I-shift si are 172 kkm cu discul original, care nu da nici un semn de oboseala...singura chestie oarecum neplacuta e un usor tremurat la primele plecari de pe loc atunci cand e foarte frig.
          Acel tremurat apare și la mine dar foarte rar atunci cānd e foarte frig, dar poți să īl eviți foarte ușor cu o apăsare ușoară pe accelerație (nu tare ca vibrează puțin mai mult... Doar cāt să treacă de ~1300rpm)

          Sent from my SM-N910C using Tapatalk

          Comment


          • Originally posted by athoslifepub View Post
            imi place mai mult decat un full auto (CVT).
            eu cred ca n-ai condus niciodata asa ceva, si atunci de ce ne dam cu parerea?
            InjectoR
            Senior Member
            Last edited by InjectoR; 08-02-16, 14:31.
            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

            … Jazz do it ...

            Comment


            • http://www.forumtoyota.ro/problema-a...ris-t8561.html
              Dintre toti hondari a vazut cineva asta? e ceea ce scriam eu mai sus.Daca voi spuneti,( cei ce aveti i-shift),ca nu ati avut probleme cu ea explicati-mi si mie care este diferenta dintre i-shift si MMT pentru ca sincer eu nu gasesc nici o explicatie.
              Insist pe subiectul asta pentru ca am yaris MMT si vreau sa il dau pentru o civic i-shift.Nu ma deranjeaza felul cum schimba vitezele si nimic alceva decat faptul ca daca pica ma costa 3000eur si cred ca nici la honda nu e mai ieftina reparatia.
              Nu vreau ,,sa sar din lac in put,,

              Comment


              • Originally posted by 07ghi View Post
                http://www.forumtoyota.ro/problema-a...ris-t8561.html
                Dintre toti hondari a vazut cineva asta? e ceea ce scriam eu mai sus.Daca voi spuneti,( cei ce aveti i-shift),ca nu ati avut probleme cu ea explicati-mi si mie care este diferenta dintre i-shift si MMT pentru ca sincer eu nu gasesc nici o explicatie.
                Insist pe subiectul asta pentru ca am yaris MMT si vreau sa il dau pentru o civic i-shift.Nu ma deranjeaza felul cum schimba vitezele si nimic alceva decat faptul ca daca pica ma costa 3000eur si cred ca nici la honda nu e mai ieftina reparatia.
                Nu vreau ,,sa sar din lac in put,,
                Principiul de functionare al MMT si i-Shift e cam acelasi (din ce am citit si eu pe net).
                Sunt construite de producatori diferiti si sigur sunt diferente mai putin notabile, dar cea mai mare diferenta care am gasit-o este la ambreiaj:
                The Honda I-SHIFT is a 6-speed semi-automatic transmission (a type of transmission with a hydraulic computer controlled clutch)
                Multimode Manual Transmission (MMT or M/M, also Multimode Transmission) is a type of sequential manual transmission offered by Toyota. It uses a traditional manual gearbox with an electronically controlled clutch.
                Dat fiind ca aceste doua cutii sunt manuale robotizate trebuie folosite ca si una manuala (e.g. Neutru la semafor)

                Comment


                • Periculoase cutii MMT. Să pice după 30k km și să coste reparația 10k lei... Nu mai bine rămānem pe manual 100%?
                  Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                  Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                  Comment


                  • Salutare !
                    Revin iarasi la voi cu o rugaminte, am gasit un Type S din 2007, masina pare foarte ok si ingrijita insa am cateva semne de intrebare.
                    Ce versiune de echipare este sau mai exact ce anume ii lipseste, daca nu are proiectoare? Ma gandesc ca sunt pe nivele de echipare gandite modelele. Acest lucru mi-a atras atentia in mod special si imi era sa nu fie "cheala" sa ne raportam la una din vorbele preferate ale romanilor.
                    Pe Type S, scaunele sunt cu alcantara + textil sau sunt din plus + textil, nu am reusit sa imi dau seama.
                    Multumesc .
                    The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                    https://www.instagram.com/iamrusu/

                    Comment


                    • Cred că ar ajuta un link.

                      Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                      Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                      Comment


                      • Aici link .
                        The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                        https://www.instagram.com/iamrusu/

                        Comment


                        • Ciudat. Nu pare cheală pentru ca are comenzi pe volan cel puțin și scaunele par din alt film. Nu sunt expert dar nu cred că este din Romānia mașina. Carte service are? Km sunt toți?
                          Consumul de 5% bănuiesc că știi că nu există la motorul ăsta.

                          Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                          Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                          Comment


                          • Este un civic type s base parca se numea, ce nu are: clima 2zone si plafon sticla, proiectoare (si cred ca atat...) ? si consum 5% la vale, consuma ok masina dar nici in halul asta.
                            '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                            Comment


                            • Lasand la o parte consumul, poate doar in treapta a6a la 90 pe autostrada ) .
                              Omul mi-a zis ca e luata din Romania de noua, e singurul proprietar, reviziile facute doar in Ploiesti la Elca(fost dealer Honda din ce mi-a spus).
                              Inafara de plafonul de sticla(am vazut ca sunt destul de rare) si clima(este atat de grav ca nu este pe 2 zone? Nu cunosc sistemul de climatizare la Honda deloc) ar fi ceva mai grav care ar lipsii ?
                              The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                              https://www.instagram.com/iamrusu/

                              Comment


                              • Nu... Īn opinia mea e ok și clima īntr-o singură zonă. Hai la Asko, vezi ce spun băieții dacă prețul este unul ok.

                                Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                                Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                                Comment

                                Working...
                                X