Civic White Edition 1.8 M/T Elegance - Cateva lamuriri/intrebari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    am sa merg , partea proasta e ca are lista de asteptare 4 luni, mai ceva ca la Porsche.

    Comment


    • #62
      Da da, mazda 3 e de vazut! E foarte important sa o vezi si sa mergi cu ea inainte sa iei o decizie.

      Daca nu vrei sa astepti 4 luni mai au si masini in stoc, depinde cum ai noroc sa prinzi o masina apropiata de ce iti doresti. 4 luni stai daca iti alegi echipare, culoare, motor, cutie - o combinatie care nu e pe stoc.
      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

      Comment


      • #63
        Originally posted by PaulCCraciun View Post
        am sa merg , partea proasta e ca are lista de asteptare 4 luni, mai ceva ca la Porsche.
        Am vazut una rosu inchis zilele trecute. Inteleg de ce are 4 luni lista de asteptare. Masina e spectacol. Si am auzit ca motoarele sunt foarte bune..aspirate cum vrei tu.

        Comment


        • #64
          Partea buna e ca este o mașină cu adevărat faină, și cam bate Civic-ul actual.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • #65
            Un coleg de serviciu isi ia Mazda 3 si deja aranjasem cu el ca vom face o liniuta intre 2 japoneze rivale ! Acum ce facem, o dau si eu pe Mazda ??
            Mai glumesc si eu. Ma cam sperie motorul de 2L ... stiu ca 1.8 e foarte aproape de 2 , dar parca e un prag psihologic .
            Imi pusesem in plan sa merg s-o vad si pe rivala japoneza.

            Comment


            • #66
              Originally posted by vtin View Post
              Per total, eu as zice sa fii mai cerebral atat in comparatia 4d vs 5d, cat si Honda vs alte marci. In fond, Civicul actual e cam acelasi din 2006, adica iei o masina cel putin uzata moral.
              Din punctul meu de vedere, 5d-ul este cam cea mai proasta alegere.
              Hahaha, asta chiar e buna! Pai si sedanul actual cu ce e mai evoluat decat cel din 2005 daca e s-o luam asa?
              2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
              Ex:
              2014 Honda Civic Executive
              2011 Honda Civic GT

              Comment


              • #67
                Daca tii sa ma autocitez, uite: "In fond, Civicul actual e cam acelasi din 2006". Din celelalte posturi ale mele, rezulta ca sedanul actual a involuat fata de precedentul, cu exceptia rezultatului 0-100 km/h.
                Credeam ca am depasit momentul 4d vs 5d evocat de mine doar atat cat sa se puna problema unei alegeri la cumparare.

                Comment


                • #68
                  Originally posted by PaulCCraciun View Post
                  Un coleg de serviciu isi ia Mazda 3 si deja aranjasem cu el ca vom face o liniuta intre 2 japoneze rivale ! Acum ce facem, o dau si eu pe Mazda ??
                  Mai glumesc si eu. Ma cam sperie motorul de 2L ... stiu ca 1.8 e foarte aproape de 2 , dar parca e un prag psihologic .
                  Imi pusesem in plan sa merg s-o vad si pe rivala japoneza.
                  Nu e mare diferenta intre 1.8 si 2L. Ca si putere is aproape la fel, dar cel de 2L are mai mult cuplu. Nu stiu care e diferenta intre 3 si civic, ca si calitate a interiorului mi se pare 3ul mult peste civic. Daca insa is 4000 eur diferenta nu stiu daca merita.

                  Comment


                  • #69
                    pai si daca sedanul a involuat fata de cel precedent iar 5d a ramas cam la fel, de ce ii recomanzi totusi sedan?
                    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                    Ex:
                    2014 Honda Civic Executive
                    2011 Honda Civic GT

                    Comment


                    • #70
                      Am scris deja de ce.

                      Comment


                      • #71
                        On-topic, despre White Edition

                        Cine mai vrea mai sunt doar cele de pe stoc, comandate, dupa aceea pa pa.

                        Va fi inlocuit cu Tech Edition (e deja in oferta si White Edition a fost scos): http://www.hondatrading.ro/honda-noul-civic-5d/20

                        Din cate vad (nu sunt 100% sigur) e un White cu cateva dotari in plus si 1200 Eur mai scump (pret lista):

                        Honda CONNECT Navi cu ecran tactil 7", Navigatie Garmin
                        Sistem activ de frānare īn oraș (CTBA), - asta era si pe White Edition
                        Sistem de avertizare a coliziunilor frontale (FCW),
                        Sistem de recunoaștere a semnelor de circulație (TSR),
                        Sistem de avertizare părăsire bandă de circulație (LDW),
                        Sistem de avertizare trafic lateral la mersul cu spatele (CTM),
                        Sistem de avertizare unghi mort (BSI).

                        Jucarioarele astea sunt foarte interesante pentru pretul ala. Daca ar baga si Luminile fata cu LED de pe Lifestyle ar fi masinuta ideala pt mine.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #72
                          Tech Edition ar ajunge undeva pe la 19.200 daca nu ma insel. E interesanta dar deja imi depaseste bugetul

                          Comment


                          • #73
                            Cum ziceam, e fix 1200 Eur diferenta. Nu mi se pare un capat de tara.

                            Dar daca vrei White Edition sunt sigur ca mai sunt cateva pe stoc. De obicei Editiiile speciale pe piata sunt sezoniere (adica tin cam 3 luni cu posibilitate de prelungire), Din ce vad (e foarte ciudat) Tech Edition e in promotie pana pe 29 Februarie (deci o luna si putin...).

                            Sau cum au propus colegii, Civic Sedan 1.8 ES la 16800 cu TVA e si el o varianta buna de luat in calcul daca iti plac sedanurile.

                            La Mazda 3, 2.0 in echiparea Challenge mi se pare echipat slab, iar Attraction 2.0 M/T e mai scump cu 90 de Eur decat Tech Edition. Acum daca mai sunt alte promotii / beneficii la dealeri habar nu am, asta trebuie sa descoperi tu si sa pui in balanta ce vrei la masina.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #74
                              Preturile de lista de la Mazda se pot negocia intr-o masura (mult) mai mare decat cele de la Honda. Asta e un real avantaj al lor.
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment


                              • #75
                                @ (putin) offtopic
                                @ticker, legat de perioada de promotie, asa a fost si cu White Edition-ul . Aparuse parca undeva prin octombrie si sfarsitul promotiei initial era 31 octombrie, dupa care se schimbase in 31 noiembrie si apoi inca o data in 31 decembrie. Stiu pentru ca baietii de la dealer ma sunau din 2 in 2 saptamani sa ma intrebe daca mi-am laut masina
                                Iar legat de Mazda 3, 2.0 Attraction e 19.190 daca imi amintesc bine + rabla + negociere ( ei lasa cam 5-6% din pret ) ajunge undeva la 17.000. Am un coleg care doreste sa-si ia o Mazda3 si a facut ceva research pe tema asta.

                                Comment

                                Working...
                                X