Noul Civic Sedan (model European) 2016- speculatii

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • OK, multumesc. Abia astept mai multe detalii.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • Pun aici link către pozele la gramadă că nu am timp acum să le povestesc. Mașina este frumoasă, mare, interesanta. Fabricată în fabrica din Turcia dupa VIN insă arată de parcă nu ar fi terminată. Ca și cum anumite repere nu ar fi fost de serie ci manufacturate. Interiorul e frumos, pielea, inserțiile de piele pe portiere, bord... amestecate cu plastice deja foarte zgâriate pe bord, volan, locul de depozitare dintre scaune (care nu se închide cu capac decât parțial, la cea manuală cred că ți cade mâna în locul ăla dacă ții mâna pe schimbător). Masca de sub trapă e ca un carton cu marginea nefinisată, mi-e greu să cred ca ar putea să o lase așa.... Mașinii îi lipsea tija care ține capota deschisă... mi-a ținut capota cu mâna domișoara de la stand cât m-am uitat. Display-ul lcd arată bine și e plăcut privirii, nu știu cum e la soare. Butoanele de pe volan nu se mai simt așa elastice și plăcut de apăsat ci sunt dure și se apasă ca la un telefon ieftin. Hatchback-ul pare un pic mai bine finisat însă nu-mi place așa de mult și are și el praguri de plastic care par extrem de firave. Scuze ptr dezordinea asta de idei însă sunt pe fugă.

      https://www.dropbox.com/sh/w75faelgp...YwQPoS_pa?dl=0

      Comment


      • Oooo, dar ce preţuri....
        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

        Comment


        • 31800 Euro pt Sedan??? Ok, am inteles acum de ce nu vor mai aduce Accord-ul in Europa, dar totusi... Pana si hatch-ul este aproape 30000 Euro. Observ din nou acele urme de sudura de pe ramele usilor... pai nici Dacia 1310 nu avea suduri in halu' ala. E clar, cel mai bun Civic ramane ala din parcare!

          Comment


          • Da, prețurile sunt nerușinate, nu cred să rămână așa, nu vor vinde nimic. aproape să dublezi prețul de la o generație la alta e aberant. La banii aștia există Mazda 6. În altă ordine de idei Sedanul european nu mai are camera de pe oglinda dreapta (inutilă părerea mea) ci pare să aibă un indicator pe suprafața oglinzii de prezență mașină în unghi mort. În aceeași dezordine de idei, spunea cineva mai devreme că se ondulează tabla de pe capotă. Nu mi s-a părut mai subțire sau mai flexibilă decât pe sedanul meu 2008 iar vopseaua pare mai rezistentă decât ce am eu. La mine se zgarie lacul daca trec cu unghia peste el. La cea expusă la Paris am tras cu unghiile pe ea sub privirile mirate ale domnișoarei și nu se vede nimic.

            Comment


            • Ne lovim din ce in ce mai des de noile reguli de protectie a mediului si de siguranta, inclusiv a pietonilor. Vopsele si lacuri proaste - obligativitatea de a folosi substantele respective pe baza de apa. Capota fata subtire, fragila si care se poate deforma accidental mult mai usor decat la modelele vechi - element obligatoriu pt protectia pietonilor.

              Comment


              • sper totusi ca preturile sunt gresite
                o skoda octavia scout benzina, DSG, tractiune integrala cu multe dotari ajunge la 31k
                stiu nu e Honda care fiabilitate
                dar totusi
                "Ethics. That's always so inconvenient."
                Cal Lightman

                Comment


                • IB: Din cate observ pretul la sedan este pt varianta Executive pe cand pretul la 5d este pt varianta Sport.

                  Comment


                  • Au disparut carenajele de plastic de la roti. Arata mult mai bine fara ele, dar oare in cat timp va aparea rugina acolo? Ajunge sa sara lacul de la o piatra aruncata de roti, combinat cu sarea care se arunca la noi iarna si gata, primavara observi la prima spalare cum infloreste rugina.

                    Comment


                    • carenajele de plastic exista la roata fata iar la spate e ceva material textil ce mi s-a parut f subred (si lasedan si la hatchback)

                      Comment


                      • @dare50: multumesc pentru detalii si pentru poze. Se vede ca ai cercetat-o foarte constiincios.

                        Preturile alea sunt aberante. Daca ar mai scadea 5-6000 Euro, ar fi cat de cat ok, dar asa... Sper ca au sa se razgandeasca pana in primavara, sau poate vor doar sa pacaleasca concurenta.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • Undeva la 26.000 euro o evaluam si eu si e pretul maxim ce l-as plati in conditiile in care mai rezolva din probleme de finisaj/asamblare. Cum spuneam in banii astia se poate lua o Mazda 6, cutie automata 6 trepte clasica, motor 2500cmc, spre 200 CP, f bine finisata si o clasa superioara. Doar ca nu imi trebuie o masina atat de mare.

                          Ca tot imi vin in minte probleme. Nu am putut testa sistemul multimedia si partea audio dar am observat ca partea superioara a bordului unde este o boxa centrala este atat de moale incat la apasare masca boxei centrale aproape iese cu totul. Mastile de la tweeterele din spate sunt atat de moi incat la ambele portiere erau apasate si membrana difuzorului deformata (probabil s-a jucat cineva). Se vede in poze. Tot in poze dar nu f clar se observa ca pe parbriz, unde e lipit pe interior ceva senzor lumina probabil, e lipit cu o banda dublu adeziva f urat, desprinsa. Le fel la boxele spate se vedea prin grila difuzoarelor ceva urme e adeziv. Tot la capitolul lipituri, antena aia aripioara de rechin pe langa ca e inestetica e f urat lipita, exista spatiu intrea ea si caroserie.
                          Toate "scaparile" astea ma fac sa sper ca masina a fost asamblata in " graba" nu cu toate reperele de serie si nu pe banda finala de asamblare. Mai sunt si altele dar le voi spune pe masura ce-mi revin in minte

                          Comment


                          • Chiar la 25-26k euro concurenta este extrem de puternica . In banii astia te bati cu o gramada de motoare tot turbo in jur de 200CP ( Megane,Opel,FordST,Skoda,WWGTI,etc) . Pentru cei ce isi doresc in continuare motoare clasic aspirate exista Mazda 3 Revolution Top .
                            Isi doresc probabil o cota de piata in Europa sub 1% ...
                            Tot am un motiv de bucurie ca am luat modelul actual nu ? Am prins ultima Honda Civic la un pret normal
                            La 30K euro deja discutam despre aroganta in combinatie cu prostie nemarginita .Asta ar insemna ca 1L sa fie pe la 25k euro ? Ar fi interesant de vazut cine ar da bani astia pe un motor de drujba .Dar vorba colegului de mai sus poate doar pacalesc concurenta si o fi vreo noua tehnica de marketing nemaintalnita de mine .

                            Comment


                            • @dare50: Da, si eu cred ca a fost facuta in graba, cu ce-au gasit pe acolo. Poate ca initial nu au vrut sa o expuna la Paris si s-au razgandit in ultimul moment.

                              Cu preturile este ciudat, pentru ca in State nu au crescut preturile, generatia 10 a fost la acelasi pret - chiar un pic mai mic - decat generatia 9. In plus, de obicei pretul in Europa era cam egal cu cel din State, numai ca se inlocuiau $ cu €.
                              Delphi
                              Super Moderator
                              Last edited by Delphi; 11-10-16, 10:02.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • Pretul nu va fi asta, sunt 100% sigur.

                                Comment

                                Working...
                                X