Noul Civic 5D (2016)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ma refer la desenul masinii.
    La Audi A3 vad, de cand a aparut, acelasi desen, doar ca se mai schimba ici-colo cate un far, un stop, asta in masura in care primul A3 a fost un Golf usor redesenat.
    Ce frumusete are Golful asta de nu poate arata cumva altfel vreodata?!

    Comment


    • Frumusetea nu o comentez. Nici eu nu ma dau in vant dupa Golf. A3 sedan 2014 detin, deci imi place, desi nu e cea mai frumoasa compacta. Dar cam toate cele enumerate mai sus stau mai bine la capitolul interior (materiale, aspect).
      '07 Honda Accord 2.0 LS M/T Silver Alabaster

      Comment


      • Cine a avut Opel Insignia primul model, nu va mai cumpara asa ceva in veci. Tipic nemtesc, interior de calitate, care iti ia ochii, design cat de cat ok, dar mecanica si electrica praf. Pardon: PRAF! Cu masina asta mai mult stai in service decat te bucuri de ea.

        De acord, Civic-ul nici nu se apropie de Golf 7 la capitolul interior, ce sa mai zici ca trebuie sa apara Golf 8. Dar macar mecanica a ramas relativ ok, dpdv al fiabilitatii.

        Noul Accord US mi se pare un mare pas inainte la interior, dar exteriorul mi se pare tot... pe gustul americanilor.

        Comment


        • De acord cu tine IB. Si eu sper ca Civicul sa fie ok macar dpdv al fiabilitatii. Si mai sper ca sa apara si Accord-ul pentru Europa, dar cu alt design decat cel pentru US.
          HMiller
          Senior Member
          Last edited by HMiller; 18-10-17, 19:44.
          '07 Honda Accord 2.0 LS M/T Silver Alabaster

          Comment


          • referitor la noul civic, am fost si eu curios si am dat un ochi. inafara de faptul ca in habitaclu am avut o senzatie "mai larga" pe orizontala, pozitie buna in scaun raport volan/schimbator....nimic. ba mai mult. ca posesor de type-s pot spune ca e ani lumina in urma la nivel de materiale. ce alcantara, textile texturate si cromatica interesanta....o stofa demna de cel mai scazut nivel al pretentiilor. ca design....gusturi....discutabil....ca om care imi castig existenta din estetica, se putea infinit mai bine, cel putin ca armonizare intre elemente/planuri, nu ma refer la conceptul general de design. unele butoane sunt luate parca de pe utilitare si trantite pe bord, altele efectiv luate de la generatiile precedente. mecanic e promitatoare (am rulat doar in curtea interioara, nu ma pronunt pe dinamica), dar nu poti vinde o masina cu date de pe hartie, rupte de pe ce e palpabil. deci civicul m-a lasat total neinteresat in raport cu ce detin acum. ma gandesc la type-r. ce are in plus? alcantara-gen pe portierele fata si scaunele fata, aceeasi stofa de doi lei in spate, ceva dungulite rosii.....si cam atat. ok, ok, niste date dinamice impresionante pe ring.....dar, pe bune.....pt o masina de strada, pe care s-o abuzez in limitele infrastructurii, sigurantei rutiere in drumurile publice si a limitelor de ordin personal.....merita diferenta aia de pret? 40.000?!......doar atat zic: kia stinger 2.0 turbo. urmeaza sa apara si se cam pe aceeasi zona de pret. pt cine vrea sa arunce cu ceva dupa mine, intai dati un google si abia apoi....


            L.E. ca maniac ocolesc drumurile proaste, nu dau cu masina prin santuri, nu urc borduri....am 72.000 km si cate un scartz de plastic la fiecare denivelare, la fiecare colt al masinii. vara asta in masina unui apropiat, in bruxelles, drumuri tampite, crima, bumpere, tot felul de capcane ce nu vezi in .ro, masina conusa fara menajamente, trantita de toate obstacolele, denivelarile, bumperele, etc, 130.000 km (o stiu de la 20.000). intreb proprietarul, cu inima stransa de cum da cu masina: cate ai schimbat pe masina? el: nimic. .......masina era 100% neutra sono. nu batea nimic, nu juca un plastic......NIMIC!!! un a4 tdi, break.....nu mai am cuvinte.
            liviu_cts
            Senior Member
            Last edited by liviu_cts; 18-10-17, 19:44.
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by liviu_cts View Post
              ......doar atat zic: kia stinger 2.0 turbo. urmeaza sa apara si se cam pe aceeasi zona de pret. pt cine vrea sa arunce cu ceva dupa mine, intai dati un google si abia apoi....
              Am dat. Si arata bine, pare performanta dar are review-uri proaste. Tot o Kia ramane.

              Originally posted by liviu_cts View Post
              .......masina era 100% neutra sono. nu batea nimic, nu juca un plastic......NIMIC!!! un a4 tdi, break.....nu mai am cuvinte.
              Asta m-a facut si pe mine sa ma gandesc sa fac trecerea la o gama superioara.
              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

              Comment


              • Domnilor,sincer,nu stiu ce masina ati codus...E vorba de Civic hatch cutie manuala?Spunea un coleg mai sus,HMiller cred ca e mult sub asteptari din punctul asta de vedere.Nu stiu ce test a facut dansul,insa eu,avand masina o zi la dispozitie si mergand vreo cateva sute de km,sunt de cu totul alta parere.Masina e senzationala la capitolul conducere.Si o spun ca posesor de BMW seria 1.Pe langa BMW,directia si tinuta de drum sunt la un alt nivel in Civic,in sensul bun.Se spune de Audi,BMW etc.m-am cam convins de aceste doua marci,eu unul le consider premium doar prin prisma pretului.La seria 1 scartaie din toate incheieturile inca de la 10k km.Comparatia cu Golf e asa ca sa fie.Am avut 3 Golf-uri si firma asta nu mai vede banii mei ever.Masini mai plicticoase si stricacioase n-am condus.Poate Opel sau Ford sa fie mai proaste si putin fiabile.In ce priveste designul noului Civic sunt de acord cu voi,nici mie nu-mi place.

                Comment


                • Originally posted by octi_b View Post
                  Asta m-a facut si pe mine sa ma gandesc sa fac trecerea la o gama superioara.
                  Asta te-a facut sa treci la gama superioara?!
                  Cum naiba, ca 4d-ul meu la ~190.000 km a vazut nedrumuri (ca ex. iti pot da Dacia-Viscri, Sercaia-Zarnesti, Babadag-Slava Rusa, Sarulesti-Bisoca, Aita Seaca-Valea Zalanului, Sarinasuf-Agighiol-Sabangia-Sarichioi) tare multe si nu scartaie, nu bate nimic, nu are pic de zgomot.
                  Ce justificare...

                  @dantt: sunt de parere ca la formarea impresiei pe care o ai despre 5d a contribuit faptul ca ai avut pe mana masina ceva timp/kilometri si cred ca orice dealer ar trebui sa lase masina de teste ceva mai mult celui care are intentia de a face o cumparatura.
                  Probabil ca parerea ta despre masina e una dintre cele mai apropiate de adevar.
                  vtin
                  Senior Member
                  Last edited by vtin; 19-10-17, 06:13.

                  Comment


                  • La capitolul tinuta de drum, cam toata lumea a laudat-o, nu mai incape indoiala. Honda inca stie sa faca masini agile, care iti transmit mereu informatii despre drum, despre aderenta si limita ei. Singurul lucru relativ negativ pe care l-am auzit de cateva ori a fost o usoara lipsa de feedback din partea directiei (volanului), senzatie pe care Civic-urile mai vechi ti-o transmiteau ireprosabil. Dar, o pun pe seama noii casete de directie, cu raport de angrenare variabil.

                    Comment


                    • Toata lumea pare dezamagita de interior comparand cu Accord-ul. Parerea mea e ca nu faceti comparatia corecta . In cazul in care vor decide totusi sa aduca Accord-ul in Europa, discutia va fi similara comparand cu seria 5 Audi A6 E Klass.
                      ....

                      Comment


                      • dupa o varsta, nu mai analizezi masina doar prin prisma capabilitatilor dinamice iar cand vine vb de sume nu tocmai mici (de ex. civic sport plus care merge spre 30.000) si mai ai si inclinatii spre estetica, incepi sa fii mai exigent. pur si simplu nu te poti prezenta pe piata 30k la nivelul ala de finisaje/materiale. si o spun cu regret, amaraciune si frustrare.
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by octi_b View Post
                          Tot o Kia ramane.
                          ce ai fi zis despre huawei acum 2-3 ani?
                          sigpic

                          Comment


                          • Si asa am ajuns in orizontul de pret al Type R-ului (pretul in UK al Stinger-ului de 2.0).
                            Altfel, o mare frumusata Stinger...

                            *Civic Sport Plus M/T este 24.000 euro, iar cel mai scump Civic 5D gen X este 26.500 (Prestige cu CVT)
                            Kia Stinger "decat" 31.995 lire
                            vtin
                            Senior Member
                            Last edited by vtin; 19-10-17, 09:09.

                            Comment


                            • Originally posted by vtin View Post
                              Asta te-a facut sa treci la gama superioara?!
                              Cum naiba, ca 4d-ul meu la ~190.000 km a vazut nedrumuri (ca ex. iti pot da Dacia-Viscri, Sercaia-Zarnesti, Babadag-Slava Rusa, Sarulesti-Bisoca, Aita Seaca-Valea Zalanului, Sarinasuf-Agighiol-Sabangia-Sarichioi) tare multe si nu scartaie, nu bate nimic, nu are pic de zgomot.
                              Ce justificare...
                              Stii vorba aia: fiecare cu perceptiile si cu reperele lui de exigenta. Nici a mea nu zdrangane si nu troncane fiindca am avut grija sa-i schimb, cand a fost nevoie, bieleta antiruliu, capetele de bara, bucsele la bara stabilizatoare precum si bucsile de la bratele fata. In plus, am anihilat cu sarguinta orice greier sau plastic care facea vreun zgomot in interior.

                              Nu cred totusi ca drumurile din Belgia sunt la fel de praf ca ale noastre (mai ales Bucurestiul in ultimii 4-5 ani unde nu s-a mai asfaltat programatic din vremea marinarului) si deci, comparatia cu Audi la 200k km poate e putin deplasata, insa e suficient sa te urci intr-un Civic, hai si Accord, si apoi in germanele astea pe care le tot boscorodim noi aici pe forum si ai sa vezi imediat diferenta. Atentie, nu zic ca germanele sunt mai masini, se conduc mai bine, sunt mai fiabile etc, ci sunt oarecum in asentimenul lui liviu_cts aici.



                              Originally posted by liviu_cts View Post
                              ce ai fi zis despre huawei acum 2-3 ani?
                              ha ha, m-ai nimerit aici. Prin natura jobului, mi-e imposibil sa apreciez pozitiv si obiectiv aceasta marca.
                              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                              Comment


                              • Originally posted by HMiller View Post
                                Fara sa negociez, am primit o oferta interesanta: 1.5 benzina, 165 cp, manuala, varianta de echipare Innovation + optionale de vreo 1.800 euro - in total 22.036 cu TVA inclusa. Daca se mai negociaza ...
                                Atunci ... de ce as da pe o compacta, fie ea si Civic Sedan, aprox. 22.000 Euro pentru o varianta de echipare decenta, cand la aproximativ acelasi pret poti avea o masina de clasa medie cel putin interesanta?

                                Pentru ca s-au scumpit toate masinile.
                                Nu mai gasesti o masina de clasa medie echipata cum trebuie la banii astia. Tre sa urci spre 30000 Euro acum. Iar o medie premium (ca tot faci o aluzie la asta) cu aceleasi dotari si motorizare nu o iei sub 40000 Euro.
                                De ce comparam mere cu pere? Oricum tu esti cumparator de masini clasice (dovada 2 Accorduri). Civicul nou e tipator, deci nu prea ti se adreseaza...
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X