Noul Civic 5D (2016)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [QUOTE ...Materialul textil de pe Honda Civic este slab tare.[/QUOTE]

    Poti sa detaliezi, te rog..?
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • Nu-mi place deloc cum e la atingere, pare foarte ieftin, aspru si din ce vad pe alte forumuri se scamoseaza repede. Asta in US. Poate in Europa au pus un material mai calitativ.

      Comment


      • Originally posted by ro861 View Post
        [QUOTE ...Materialul textil de pe Honda Civic este slab tare.
        Poti sa detaliezi, te rog..?[/QUOTE]

        Ca si comparatie uitate la husele ce le folosesc taximetristii sau acele ieftinaturi (huse) ce se gasesc pe la 30 lei la orice magazin de piese auto.
        Mie aasa mi-a lasat impresia.
        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

        Comment


        • Originally posted by iulianm View Post
          Nu-mi place deloc cum e la atingere, pare foarte ieftin, aspru si din ce vad pe alte forumuri se scamoseaza repede. Asta in US. Poate in Europa au pus un material mai calitativ.
          Tot aspru este .M-am urcat in HB cand am fost la Asko la revizie . Cred ca e de gusturi aici ,mie spre exemplu nu mi-a placut materialul de la Mazda 3 fiind extrem de alunecos si subtire ca o imitatie de material scump dar nu imi dadea senzatie de rezistenta in timp . Cum ziceam gustibus ce sa ii faci .In schimb la mine pozitia la volan mi s-a parut excelenta si atunci am uitat de toate .Am comparat cu modelul meu 2015 si mi s-a parut un salt inainte nu invers .Ca motor/cutie ma intereseaza mai mult dar acolo sunt sigur ca vor fi super ok .

          Comment


          • Bine zis.

            Multe chestii mici sunt detalii. Si pentru mine pozitia la volan conteaza foarte mult. Pozitia la volan in combinatie cu directia si motorul turbo m-au convins.

            Comment


            • Am dat si eu o tura rapida prin oras cu noul Civic ( echipare Sport daca retin bine minte ). Eram in trecere pe la dealer si am zis ca merge de-un test-drive to see what the fuss is all about
              Concluzia mea, n-as da Civic-u' meu pe asta nou.
              Materialele la interior mi se par de o calitate mult inferioara vechii generatii. Textilul de pe scaune e absolut jenant. Si scaunele din autobuz beneficiaza de materiale net superioare. Pe portiere/cotiera cam aceeasi poveste, o impresie de iefitneala chiar daca modelul testat costa vreo 23k. La banii astia s-ar putea sa nu faca prea multe vanzari din moment ce concurenta principala ( stim bine despre cine e vorba ... *cough* dieselgate *cough* ) ofera o calitate mult mai buna la pret similar.
              Despre motor, nah, cum te si astepti de la un turbo, trage grozav, se simte frumos si placut.
              Confortul mi se pare ceva mai bun decat la 5D-ul precedent, suspensia mai ingaduitoare cu rinichii ocupantilor din masina + suspensia independenta pe spate. Nu stiu cum se prezinta in afara, cand te dai la masina ca am mers doar prin oras.
              Nu mai stiu cine exact, dar un coleg hondar de pe forum imi recomandase la inceput sa mai am rabdare cu achizitia masinii, asteptand noua generatie dar testand-o acum ma bucur ca am fost "grabit" si am luat 5D-ul 2015. A fost o afacere beton .

              Comment


              • Sa inteleg ca le-au scos la TD ? Ce motorizare Paul 1 sau 1.5 L ?

                Comment


                • Cel de 1.5 manual. A vrut sa ma scoata pe centura orasului sa-mi arate cum trage motoru' dar eu am preferat sa merg prin oras ca aici isi petrece masina 90% din timp si eram interesat de cum se simte . I-am dat vreo doua talpe sa simt turbo powah
                  LE: fara vtec .
                  PaulCCraciun
                  Senior Member
                  Last edited by PaulCCraciun; 27-05-17, 17:16.

                  Comment


                  • Poate vrei sa spui lipsa vtec-ului.

                    Comment


                    • Asta inseamna ca informatiile de pe site-ul dealer-ului sunt gresite ? Ca si multe alte surse pe net.

                      Comment


                      • Exact. Motorul de 1.5 nu mai are VTEC, are doar VTC. Restul e marketing.

                        Comment


                        • Un review nemtesc al noului Civic si ceva comparatii cu versiunile precedente:

                          https://www.youtube.com/watch?v=j_ie9mRq8aw

                          + pozitie la volan
                          + directie
                          + manevrabilitate
                          + stabilitate la viteze mari
                          + dinamica
                          - materiale interior
                          - zgomot interior


                          Ca orice alta masina, e un compromis.
                          iulianm
                          Senior Member
                          Last edited by iulianm; 27-05-17, 23:34.

                          Comment


                          • Pozitia la volan e mai mult subiectiva oricum. Mie personal nu mi-a placut deloc . Scaunul e confortabil dar consola centrala ma batea in genunchi si ma forta sa tin piciorul putin spre interior, fiind suficient de inconfortabil in special la drum lung cred ca e mai nasol dupa 2-3 ore de condus. Plus, m-am urcat pe scaunul din dreapta si mi se parea ca stau putin inclinat inspre stanga . Poate era vreun defect de fabricatie si nu ceva general valabil ...
                            Personal parca n-as calitatea interiorului/feeling-url oferit pe dinamica si manevrabilitate pentru ca la urma urmei ajungi sa stai in coloana, bara la bara, deplansadu-te spre casa cu o viteza medie de 10km/h moment in care dinamica si manevrabilitatea imbunatatite nu isi mai fac simtita prezenta Parerea mea strict personala e ca 5D-ul 2012-2015 se descurca binisor cam la toate capitolele, nu exceleaza la nimic dar se pricepe la toate ) un fel de "Jack of all trades master of none" sort of thing Mi se pare un compromis foarte reusit intre performanta, fiabilitate, costuri, confort. But then again, doar parerea mea personala
                            PaulCCraciun
                            Senior Member
                            Last edited by PaulCCraciun; 28-05-17, 08:17.

                            Comment


                            • Cred ca "Jack of all trades master of none" e Golf-ul. Golf-ul este greu de batut pentru ca este destul de bun la toate capitolele.
                              Oricum, mie mi se pare destul de calitativ interiorul noului Civic (eu am si varianta cu interiorul din piele) si destul de silentios.
                              Daca dinamica nu-i o prioritate ci calitatea interiorului si confortul, cred ca masinile din grupul VAG sunt cele mai potrivite.

                              Pentru 10km/h, cred ca e mai potrivit o bicicleta, mers pe jos sau un scooter electric. Daca e nevoie de masina, poate ceva hibrid gen Prius.
                              iulianm
                              Senior Member
                              Last edited by iulianm; 28-05-17, 08:55.

                              Comment


                              • Originally posted by iulianm View Post
                                Cred ca "Jack of all trades master of none" e Golf-ul. Golf-ul este greu de batut pentru ca este destul de bun la toate capitolele.
                                Oricum, mie mi se pare destul de calitativ interiorul noului Civic (eu am si varianta cu interiorul din piele) si destul de silentios.
                                Daca dinamica nu-i o prioritate ci calitatea interiorului si confortul, cred ca masinile din grupul VAG sunt cele mai potrivite.

                                Pentru 10km/h, cred ca e mai potrivit o bicicleta, mers pe jos sau un scooter electric. Daca e nevoie de masina, poate ceva hibrid gen Prius.
                                eu cred ca orice masina care isi tine ralanti ul e buna pt bara la bara. daca tot stai pe loc e important cum stai,pozitie la volan si restul gadget urilor de la interior.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X