Consumuri carburant Accord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • media pe ultimii 2200 de km, aprox 800 extraurban, restul exclusiv in bucuresti: 11,9%
    Accord 2.4 M/T 2008/2009

    Comment


    • 9800 km(aprox 60% afara) consum mediu 10.3 l
      2009 Accord 2.0 EXE M/T Cobalt Blue

      Comment


      • Bucuresti -> Craiova -> Viena -> Innsbruck -> Ischgl si retur + multi Km pe langa traseu cu 4 oameni, portabagajul care deabia se mai inchidea si suport de ski-uri deasupra consum pe bord 8.7 si 8.9 la pompa. Mers in general cu maxim 140. Pe acelasi traseu anul trecut a luat 9.5%. Posibil sa fie diferenta datorita Km acumulati, restul conditilor fiind identice. In acest moment am ajuns la 47.000
        Accord 2.0 LS

        Comment


        • Bucuresti-arad-budapesta-viena-salzburg- si retur cu plimbat prin salzburg si plimbat prin viena, mers regulamentar max 140 km/h pe autostrada 8,2 % cu 2 persoane si portbagajul plin. Acelasi drum si regim de mers Logan 1.6 MPI consum 8%
          Honda Accord TypeS neagra

          Comment


          • mda, nu stiu ce sa zic, dar ieri am fost dus-intors la Brasov si am ajuns cu media de 6.8. Nici acul nu s-a miscat mare lucru. Am mers ca un tataie caci eram obosit si plecat cu noaptea in cap. M-am relaxat cu muzica bla bla si tot 3 ore am facut. AC este on tot timpul, dar cred ca se opreste oricum sub o anumita temperatura.
            R1200C
            330d
            2008 Accord 2.4 MT - sold
            Golf V

            Comment


            • 8,7 l/100 km pe traseul Calarasi-Bansko-Calarasi.2 adulti + 2 copii ,portbagaj plin,suport ski-uri cu 3 perechi, in loc. 60-80 km/h,afara 100-110 pe drum national,130 pe autostrada ( 74 km lungime ) plus traversat Sofia prin centru la dus-nu recomand.Traseu total-525 km x 2 = 1050 km.
              Accord 2009 2.4 Executive Crystal Black Pearl

              Comment


              • 100% mers bara la bara dimineatza Brancoveanu-Tineretului-Universitate-Victoriei si seara retur, dupa 100km pe bord aveam impresionanta cifra 17.1l/100km. Apoi dupa un drum de Tancabesti si retur, a scazut la 13l/100km.

                Ce am observat eu pana acum in 22.000 km:
                A2, masina plina - 130km/h - consum 8%
                A2, masina plina - 160km/h - consum 10%
                prin tara - masina plina - 60-110km/h - consum 8%
                prin tara - masina plina + Topbox - 60-110km/h - consum 8.5%
                Autostrada (HU+A+HU) masina plina + Topbox - 130km/h - consum 9.5%
                Bucuresti - aglomerat - 12-13%
                Bucuresti - bara la bara - 17%
                ticker
                Administrator
                Last edited by ticker; 16-02-09, 10:02.
                Audi A6 Allroad
                Daca esti interesat da-mi de stire, daca nu, da de veste mai departe!

                Comment


                • 1005 km din care 475 extraurban (Craiova-Bucuresti-Alexandria-Bucuresti) si restul de 530 in minunata capitala, condus relaxat si atent la consum, tineti-va bine, media de 7.41/100 km. Si nu, nu e nici o greseala , am refacut calculele de 3 ori.(metoda plin+alimentare intermediara+plin)
                  M-am minunat si eu de ce sint in stare dar ma ajuta si masina...ce motoare fac hondistii aia nebuni.
                  sorinrs
                  Senior Member
                  Last edited by sorinrs; 16-02-09, 18:02.
                  Hondafan forever

                  Comment


                  • Originally posted by Razvanexu View Post
                    Ce am observat eu pana acum in 22.000 km:
                    A2, masina plina - 130km/h - consum 8%
                    A2, masina plina - 160km/h - consum 10%
                    prin tara - masina plina - 60-110km/h - consum 8%
                    prin tara - masina plina + Topbox - 60-110km/h - consum 8.5%
                    Autostrada (HU+A+HU) masina plina + Topbox - 130km/h - consum 9.5%
                    Bucuresti - aglomerat - 12-13%
                    Bucuresti - bara la bara - 17%
                    Subscriu, eu am 50.300 km si consumurile pe care le am in diferite conditii sunt tot aceleasi ca si ale lui Razvan - la fel imi ia pe A2, tot atat mi-a luat si mie prin tara (8%), etc...
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • Cred ca din cauza culorii ne consuma la fel
                      Audi A6 Allroad
                      Daca esti interesat da-mi de stire, daca nu, da de veste mai departe!

                      Comment


                      • Cu siguranta....asta-i cauza )
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • 257 km, exclusiv urban Iaşi, consum facut de la plin la plin (nu am BC ) 11,8 l/100km. Aici intra cateva "experimente" pe la 6,7000 ture, trafic destul de aglomerat (mici coloane de jumatate de ora) si mers "in gol"cam 40 min.
                          Sper ca dupa ce ma obisnuiesc cu masina si se mai incalzeste(azi dimineata am gasit geamurile inghetate) sa ajung si eu la un consum "normal" de 10,5-11
                          Saptamana viitoare ii fac testul la extraurban.
                          '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                          Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                          The power of dreams

                          Comment


                          • Din pacate "extraurbanul" a fost 200 km urban si 162 km extra, cu o medie de 9,4l, deci un 11,5-12 urban si 7 extra (probabil...)
                            ...mai sapam, mai vedem ....
                            '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                            Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                            The power of dreams

                            Comment


                            • 585 km din care 160 extraurban, 9,05 l/100km, AC foarte putin(10%), benzina 95 de la Petrom.
                              Incepe sa sune a consum normal
                              Dupa ce s-a aprins ledul rosu, am mai mers vreo 10 km, am facut plinul si au intrat 53 litri, sa inteleg ca "pe rosu" mai sunt vreo 11,12 litri in rezervor ? mi se pare cam mult ...
                              '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                              Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                              The power of dreams

                              Comment


                              • Eu am bagat de cateva ori cand eram pe rosu grav de tot (BC-ul imi arata 5 km la autonomie) si au intrat ~55 de litri, deci daca rezervorul are 65 inseamna ca mai sunt vreo 10 ascunsi bine. Asta ar insemna ca am mai putea face vreo 100 km dupa ce BC-ul arata 0... Oricum nu se risca nimeni!
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X