Consumuri carburant Accord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dragostan View Post
    total off-topic: imi aduc aminte de prin '99 cred, cand cineva din familie a schimbat espero (culmea luxului pe atunci) cu leganza (culmea culmilor luxului) Pe vremea aia mi se parea masina suprema
    me2: da, era culmea culmilor. Cu exceptia faptului ca te dadea cu capul de stalpi si iti dadea o stare de rau de mare (voma) cand treceai peste liniile de tramvai, era super. Doamna Delphi a zis pe vremea aceea (cca. 1998) ca nu mai vrea sa mearga cu Leganza ca i se face rau. Si da, Espero era emblema reusitei in viata a "micului intreprinzator"; Leganza era a "marelui intreprinzator". Daca imi aduc aminte, consumul era pe la 12-14%, dar oricum nu conta pe vremea aia.

    A propos e viteza medie, eu cred ca cel mai bine am facut pe A1, o medie de 145.7 km/h (masurata ca distanta supra timp). Daca m-ar fi intrebat insa cineva la sosire cu cat am mers, as fi jurat ca nu am mers mai jos de 175 km/h. Aici mai intervine si eroarea vitezometrului, si faptul ca nu te mai uiti la el cand trebuie sa franezi (da, uneori mai trebuie sa franezi), etc.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • Originally posted by rezare View Post
      Bucuresti - Eforie Sud - Bucuresti, dus la 145km/h pe bord, intors la 150-160 si vreo 20km la 180+ dupa un iepure cam 9.5%. Doar la dus 8-8.5%, nu mai stiu exact
      Cred ca ai masurat consumul de ulei...La vitezele astea chiar si in panta ai fi avut minim 10,5.

      Comment


      • Cred ca n-ai citit cu atentie.
        ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
        Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
        Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
        Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

        Comment


        • Rezare n-a zis 145 km/h mediu si e viteza pe bord (probabil nu a tinut-o doar asa) - oricum pe GPS inseamna ~135 km/h.
          Deci eu cred ca se poate - dar trebuie multe conditii indeplinite: CC activat pe majoritatea traseului, cutie cu 6 viteze, un motor in stare perfecta de functionare si ulei proaspat, benzina buna, musai cu drum liber si fara a accelera brusc.
          Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


          Comment


          • De ce cutie cu 6 viteze? Treapta a 5-a la A/T e mai lunga, si deci mai economica la drum lung, fata de treapta a 6-a de la M/T.

            Comment


            • La dus am stat la 145km/h pe CC ca era goala autostrada (m-am dus si m-am intors in timpul saptamanii). La intors doar prima jumatate pe CC, dupa aia l-am scos ca sa ma tin dupa iepure.

              Dar nu inteleg, 8.5% pare prea putin pentru 145km/h pe CC? Pai din ce am mai auzit de la baietii cu typeR pe un thread de actualitate se poate si sub 7 (ce-i drept nu pe autostrada), mie mi-era ca imi consuma masina prea mult

              Acum serios vorbind, masina mea nu mai este stock (inclusiv soft schimbat la cruise loads, unde din fabrica este cu amestec mai bogat decat trebuie).
              ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
              Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
              Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
              Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

              Comment


              • M-am intors din vacanta petrecuta in Corfu. Total parcurs 3399.6 km, consum mediu 6.4%. Aproximativ 850 km au fost parcursi pe insula. Drumurile virajate, serpentinele, curbele ac de par, traficul au dus la cresterea consumului. 95% din drumurile pe insula au fost parcurse cu treptele a 2-a si a 3-a.

                Comment


                • Brasov Bacau condus extrem de lejer 6.3 %. Personal best
                  Fara clima probabil iesea mai jos.
                  ....

                  Comment


                  • Consum urban exclusiv in Timisoara, benzina Petrom 95, calculat plin - plin: 9.2%
                    Ca idee, schimbat la 2500, mers constant intre 1500 - 2000 rotatii (deci mers doar pe axul cu came de profil low, 4 valve de admisie inchise). Ieri am inclus o forja de vreo 15 km pe centura (din cei 570 km facuti in oras), schimbat doar la redline , sa-i curat plamanii.

                    App (http://www.automobile-catalog.com/cu...c_comfort.html), la 1500 ture ai vreo 130 NM cuplu, indeajuns sa mentina o viteza constanta prin oras.

                    Comment


                    • Lefkada (Grecia) - Timisoara, autostrada intre 160-180 km/h mai tot timpul, benzina de 100, masina incarcata cu bagaje si 3 adulti, 2 copii: 8.2 l/100.
                      FYI: am cutie in 5 trepte, la 180 are circa 5000 ture.

                      Comment


                      • 710km prin Romania - majoritar prin afara orasului - 5.8%
                        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                        Comment


                        • Bucuresti - Pitesti - Cluj-Napoca - Baia Mare - Breb si retur, 1612 km., 5 persoane + bagaje full, viteza cu 10 peste, AC non-stop, Mol Evo, consum 8,4% pe CB.
                          '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                          Comment


                          • Am facut consumul de la plin la plin. Consum la pompa 8.8%, consum CB 9.1%. Am ramas placut surprins, ma asteptam ca diferenta sa fie in plus si nu in minus. Majoritatea km. facuti urban.
                            Grey
                            Senior Member
                            Last edited by Grey; 16-11-15, 22:49.
                            ACCORD 2.2 I-DTEC 2010 M/T Executive

                            Comment


                            • Maricel consumul. Sau poate e doar impresia mea. Eu in rarele momente de mers urban, n-am trecut de 7.2%

                              Sent from my nokia3310 using Tapatalk
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • Consum mai mare il am din cauza jantelor pe 18 si anvelopelor 235/45. Cu jantele pe 17 si anvelope 225/50 consumul urban e mai mic cu aproape 1%. Frumusetea cere bani.
                                ACCORD 2.2 I-DTEC 2010 M/T Executive

                                Comment

                                Working...
                                X