Consumuri carburant Accord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E posibil ca rezervorul sa aiba si o zona "de expansiune" unde niciodata nu intra benzina si avem doar aer care-si modifica volumul la diferente de temperatura. Deci rezervorul o avea 65 litri doar "brut", pentru ca in realitate intra doar 60 sau chiar mai putin....
    '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
    Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
    The power of dreams

    Comment


    • Originally posted by ciprian75 View Post
      585 km din care 160 extraurban, 9,05 l/100km, AC foarte putin(10%), benzina 95 de la Petrom.
      Incepe sa sune a consum normal
      Dupa ce s-a aprins ledul rosu, am mai mers vreo 10 km, am facut plinul si au intrat 53 litri, sa inteleg ca "pe rosu" mai sunt vreo 11,12 litri in rezervor ? mi se pare cam mult ...
      Cand se aprinde becul mai ai cca 70km autonomie. Eu alimentez de fiecare data cand ajunge la 0 si at intra cca 57l deci raman cca 7-8l in rezervor. Cel mai mult am bagat 62l; atunci am mers inca vreo 30km dupa ce a ajuns pe 0.

      Am reusit performanta in limite legale, 70 si 110 Ploiesti-Bucuresti pe DN1 la ora 22 cu sotie si copil, de 6.2l/100km cu 50km parcursi extraurban. O sa pun si dovada
      Audi A6 Allroad
      Daca esti interesat da-mi de stire, daca nu, da de veste mai departe!

      Comment


      • Nu te bucura prea tare ca uite ce am eu in galerie.

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...00662.JPG.html

        E Predeal-Bucuresti mers legal si un pic peste (prietena mea la volan, mie imi lua peste 10 probabil ).
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • cum reusiti sa scoateti consumurile alea la mine ultimul drum Galati-Sibiu pe Valea Prahovei ,mers bine,si am pe BC 8.6,iar in oras cam 300 km cu 12.5(clima full tot timpul),o fi piciorul meu cam greu?
          2009 Accord 2.0 EXE M/T Cobalt Blue

          Comment


          • nu, tu ai piciorul de greutate 'normala' ... ei il au superfly :P
            in primul rand, cele 2 consumuri de mai sus, au fost inregistrare "la vale" sau cel mult pe orizontala, pe cand noi din Galati trebuie sa urcam pana pe Valea Prahovei ..
            una peste alta, eu consumul cel mai bun Galati-Predeal-Galati, l-am avut mergand mai mult decat regulamentar, in spatele unui Polo de 1.2, care nu depasea 50km/h in localitati, iar in afara localitatii 90km/h - 6.9%
            Dar probabil ca asa ceva n-o sa se mai repete prea curand, dat fiind faptul ca si traficul a fost aproape inexistent la orele la care am circulat noi.

            In Galati, de cand s-a incalzit, consumul pare sa se fi mai micsorat, dar nu cu mult, astfel ca se mentine intre 10.5-11%, in conditiile in care drumurile mele nu sunt mai scurte de 2km, dar nici mai lungi de 7-8.
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zaGini/

            Comment


            • Consumul ala era scos de prietena mea, cum am mai spus. M-am mirat si eu, d-aia l-am pus... Mie Accordul imi ia 13-14 in Buc si cam 10 in afara. Anul trecut mi-a luat 12.5 pana in Mamaia, deci nu sunt eu ala cu piciorul superfly.

              @Zagini: Consumul de mai sus este realizat Predeal-Bucuresti. Atunci am facut poza, DAR ai sa fii surprins ca si la dus (Bucuresti-Predeal) a consumat sub 6 (5.8-5.9 nu mai tin minte), deci nu e vorba ca era la vale...
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • 5.0% scos acum vreo 2 saptamani pe o distanta de vreo 20 km. Am si dovada pentru cine are nevoie sa-si vanda masina ) sa puna si o poza cu consumul
                Cand a condus sotia a scos consum de 7%, ce nu mai vazuse de cand....ce nu mai vazuse niciodata, ce sa mai.
                Asa ca eu cred ca totul tine si de greutatea talpii, posibil si de marimea adidasului, la 35 consum mic, la 43, consum direct proportional. Eu sincer uneori ma infig in acceleratie ca si cum m-as propti sa trag de o sfoara.
                Sub 9,5-10 nu scot mai niciodata asta extraurban ca urban scot sub 9.

                Comment


                • 15.000 km consum mediu 11.2%
                  (mers jumatate oras jumatate afara... dar nu foarte incet )
                  Honda Accord 2009 2.4 MT Executive, Crystal Black Pearl, grey inside
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Schultz/

                  Comment


                  • Baia Mare - Bratislava - Baia Mare, 1.200 si ceva km, pe autostrada (75% din drum) cam cu 180 km/h, pe langa... maxim 90 in localitati 150 afara, consum 8,7%.
                    Prin oras am umblat putin (traversat Budapesta), oricum nu prea conteaza ca nu ia mai mult de 8%.
                    09 Accord 2.2 i-DTEC Exec Silver

                    Comment


                    • Eu cand am pus cu zero Km pana la gol au intrat 59 litri, deci mai aveam 3. Din ce am observat indicatile sunt mai departe de adevar atunci cand mergi combinat pe un plin. Cand mergi in afara sunt aproape exacte iar in oras mai adaugi cam 0.5-1% la consum si da cel real dupa care poti estima benzina ramasa.
                      In mod normal pun cel tarziu cand se aprinde becul dar uneori daca nu am drum in directia benzinariei de unde bag aman si mai ajung sa bag peste 55L.
                      Accord 2.0 LS

                      Comment


                      • Un nou plin, un nou consum :P
                        515 km din care 60 extraurban(dar cu masina plina si niste dealuri...) 9,47 l/100km, benzina de 95 Petrom si AC f putin.
                        Am inceput sa ma dau la ea, dar gropile ma mai tempereaza.
                        Spre ex., un prieten de-al meu cu o Laguma sau Leguma II cum ii zice el , motor 1,8-122 cai parca..are tot 9,5 urban .... deci i-VTEC rulz pe Cielo .
                        Off topic, ce ma distreaza loganurile care ma depasesc cu 80 in localitati si cu 120-130 in afara, saracii tare complexati mai sunt. Unul nu a stat in coloana in spatele meu .
                        Am impresia ca e o bola care se livreaza odata cu masina si care poate deveni din pacate si mortala ....
                        '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                        Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                        The power of dreams

                        Comment


                        • Originally posted by ciprian75 View Post
                          ...ce ma distreaza loganurile care ma depasesc...
                          mda, mai patesc si eu si cu Aveo, si altele de acest gen...
                          nici nu ai cu cine sa te pui... mai bine ii lasi in pace, sa nu-i ai pe constiinta apoi...

                          am observat ca la un condus normal day by day in Bucuresti, consumul e pe la 13. cand mai am toane, mai bag niste km cu 10L la suta, dar nu prea e stilul meu. dar e bine ca stiu ca se poate

                          Comment


                          • Iasi - Nisipurile de Aur (BG) si retur: distanta ~1300 km, 4 oameni in masina si plin de bagaje, mers vioi (~70-80 in & 120-140 out) si destule accelerari foot-down (sa auzim admisia, ce naiba ), 8.4%.
                            2006 Accord CL7 2.0 MT

                            Comment


                            • Deja ai fost la mare ? (adica sejur nu 1 mai la Vama Veche )
                              '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                              Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                              The power of dreams

                              Comment


                              • Rm Valcea - Budapesta si retur, 1600 km consum 8% in cap, cu mers alert pe la noi si autostrada la 130 km/h la ei.
                                '09 Honda Accord 2.0 Executive Premium White

                                Comment

                                Working...
                                X