Consumuri carburant Accord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Apropo, am uitat sa mentionez si e important - masina e resoftata "littlebo".
    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

    Comment


    • Mai zilele trecut am facut un drum de Grecia, 1500 km tur-retur, consum pe CB 7.7% - mers relativ alert, depasiri, AC etc. Ma asteptam la o valoare mai aproape de 7% insa prin comparatie cu tovarasii de drum (Ford Kuga 2.0 TDCI - 7.4% si Subaru Forester 2.0 diesel - 6.8-6.9%) consumul este decent.

      Comment


      • am venit de la mare pe drumul "vechi" ( si pentru ca era perfect - nici complet gol dar nici plin, vizibilitate perfecta, asfalt uscat am calarit un pic tourerul:
        70-80 in localitati
        150+ in afara
        fiecare depasire facuta la 6900 ture (si au fost multe)
        a tras 10,5 din rezervor

        acelasi drum facut in primavara in sens opus dar la super relaxare ptr ca era pustiu:
        60 in sate
        120 max in afara, depasiri aproape de loc
        a tras 7,1

        aceeasi masina, aceeasi benzina de 95 de la omv

        sent using digital smoke
        "Ethics. That's always so inconvenient."
        Cal Lightman

        Comment


        • @turkish:te ai apropiat de consumul LEGEND ului la 10,7%.pe aceleasi viteze!

          la ACCORD ul diesel am scos un range de 800km cu un plin.600km extraurban si 200 urban!adica 7.5%!in oras nu trece de 8,1%,asa ca extraurban scoate 7%!la aceleasi traseu si regim de mers LEGEND ul scoate 10%...so,cum diesel ul ma seaca maxim,am sa-l las cat mai mult "in oras"!
          ex CL7 AT 2006
          CN1 Sport 2005
          KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

          "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

          Comment


          • eu am condus un legend intr-un fel similar si sarea de 11%
            dar da, m-am apropiat dar nu sunt surprins, cand motorul vede aproape tot timpul intre 4k si 8k rpm inghite ca lumea

            in schimb in Bucuresti barca mea nu trece de 15 nici in cele mai "albastre" conditii pe cand Legend-ul a servit si 19% fara sa ezite
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

            Comment


            • Am facut plinul ultima data cu Aral Ultimate 102 (eram curios sa vad cum se simte masina in oras si la drum lung).

              Deci: in afara orasului consuma putin ~6.8%, dar in oras pe traseul normal spre munca (7.5km dus si tot atat intors, dupa cateva zile) am vazut media pe bord ~15% (cu E5 sau E10 consuma in aceleasi conditii ~12%).
              Concluzia: desi motorul toarce foarte fain si masina se simte mai sprintena, ii cam place sa bea tarie din asta .
              Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


              Comment


              • Bucuresti-IASI-Bucuresti

                - avg. speed = 85 km/h
                - avg. consumption = 8,3

                benzina OMV95 .
                '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

                Comment


                • Poate ca-si are locul aici: de unde cumparam carburantul. Lukoil are o imagine proasta (vedeti cei carora va place MOL- si eu sint unul, benzina lor e de la Lukoil de regula!) dar Rompetrol are una buna (eu, unul, alimentez de-acolo si sint multumit).
                  Insa in conditiile in care sub o forma sau alta parte din banii pe care-i platim la pompa ajung la un stat care are o atitudine ostila fata de Romania cred ca ar trebui sa exersam un boicot alimentind de la altii, Petrom in speta. Eu am alimentat uneori de la ei si a fost ok.
                  Argument: dupa stiinta mea 75% din exporturile Rusiei inseamna exporturi de hidrocarburi si cred ca in timp s-ar simti micul nostru boicot. As modera opinia doar pentru ca si Rompetrol dar si Lukoil dau de lucru citorva mii de oameni in Romania. Insa daca ma uit la contributia in PIB-ul Romaniei pentru Kazmunai Gaz (proprietarul Rompetrol) vad ca fac export de profit, adica tin firma la minimum in Romania. Metodele sint cunoscute si legale insa nu ei platesc mare lucru ca impozit pe profit in Romania.
                  Eu incep de saptamina asta sa alimentez doar de la Petrom.

                  LE- si nici nu e cazul sa ducem discutia inspre calitatea guvernantilor Romaniei ca ne-am lungi irelevant. E doar ce putem face noi, consumatorii finali, de la noi vin banii si catre Guvern prin accize si TVA (iar aici n-avem ce sa miscam) si catre producator (aici macar atit putem face si vreau sa cred ca nu-i P/putin).
                  Io si Ea
                  Senior Member
                  Last edited by Io si Ea; 17-09-14, 23:01.
                  "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                  Comment


                  • cat la suta din petrom detine omv-ul?
                    sigpic

                    Comment


                    • Corect ....

                      Pai eu alimentez de ani de zile de la Petrom , ocazional MOL/MOV.
                      De la Rompetrol nu mai alimentez pentru ca am sesizat consumul crescut cu 0,5l/100 cel putin. Asta mai mereu. Nu stiu ce aditivi pun de se duce in minus benzina mai mult. Acum posibil sa nu mai fie asa dar cel putin cu 3-4 in urma asa pateam.
                      Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                      Comment


                      • Originally posted by Io si Ea View Post
                        .....
                        LE- si nici nu e cazul sa ducem discutia inspre calitatea guvernantilor Romaniei ca ne-am lungi irelevant. E doar ce putem face noi, consumatorii finali, de la noi vin banii si catre Guvern prin accize si TVA (iar aici n-avem ce sa miscam) si catre producator (aici macar atit putem face si vreau sa cred ca nu-i P/putin).

                        Nu ne-am lungi deloc cu discutia, ba chiar ar fi foarte scurta pentru ca aici, pe forum, sunt interzise discutiile despre politica .
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • Buc - Constanta, 145 pe CC, A/C, masina plina plus cateva reprize pana la 170-180 consum 9.5%.
                          ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                          Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                          Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                          Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                          Comment


                          • Pitesti-Bucuresti (A1) mers 115-120km/h pe ACC, fara AC ca nu a fost cazul, consum 4.8%.
                            ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                            Comment


                            • 51.0105 %

                              Comment


                              • Originally posted by Mirobo View Post
                                51.0105 %
                                Ai rezervorul perforat?
                                Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                                Comment

                                Working...
                                X