Jante Accord

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai pune slick-uri
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • Originally posted by dinoc View Post
      Confortul da, dar aderenta nu vad cum (de la 225 la 205)
      Da,scuze,cred m-am exprimat gresit,insa din pacate,de cand am luat masina,numai cu cauciucuri varza am mers si poate din cauza asta am zis ca au aderenta mai buna.La modul sincer,nu am vazut masina care sa se comporte atat de nasol pe carosabil umed,adica indiferent cat de mica e balta prin care trec si la orice viteza,masina aquaplaneaza si am o senzatie de totala nesiguranta.Stiu ca e de la cauciucuri (sau poate si de la amortizoare,o sa merg sa verific) si din aceasta cauza vreau sa le schimb,dar inca oscilez intre dimeniuni de 16 sau 17...Cateva sfaturi din partea voastra mi-ar prinde foarte bine.

      Comment


      • Cel mai probabil este o senzatie. Honda, chiar si la modele noi, cu servodirectie electrica, a facut in asa fel incat feed-back-ul directiei este unul foarte bun. Cel mai probabil este prima masina condusa care sa-ti transmita atat de tare si brutal ce se intampla cu directia cand acvaplanezi. Plus de asta fenomenul de acvaplanare este amplificat daca ai pneuri mai late.

        Intr-adevar, cu jante pe 16 si gume mai inguste este logic sa simti mai putin, unu pentru ca ansamblul total janta + anvelopa este mai usor, deci implicit ai forte mai mici care "trag de volan" si doi pentru ca anvelopa mai ingusta "taie" mai bine apa.
        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

        Comment


        • Foarte adevarat ce zici Dragos,practic asta e si rationamentul meu vis-a-vis de acest fenomen,insa odata cu trecerea la jante de 16 sper sa nu pierd foarte mult din tinuta de drum.In acelasi timp insa vad ca jantele OEM pe 16 la Hondatrading sunt ridicol de scumpe-peste o mie de euro toate 4 iar pe coxmotor vad ca nu au...In ultima instanta ce marci de jante aftermarket s-ar potrivi?Ma rog,daca trec pe 16 inch,desi in mare parte sunt hotarat,promit feedback.Multumesc Dragos

          Comment


          • Eu am pe Accord, Rial Como - 16.

            Am trecut de la anvelope 225/50/16, cu care era echipata cand am achizitionat-o, la 205/55/16 si este incredibila schimbarea in bine al comportamentului, in sensul ca este mai confortabila si manevrabila.

            sigpic

            Comment


            • Cand creste confortul, scade manevrabilitatea. Si invers. N-au cum sa se imbunatateasca simultan.

              Comment


              • Nu pierzi prea mult la tinuta de drum cu jante de 16 insa orice-ai face, pentru numele lui D-zeu, pune niste pneuri cum trebuie pe ea!
                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                Comment


                • Fii fara grija ca nu pun niste prastii de cauciucuri.Multumesc

                  Comment


                  • Salutare. Doresc sa achizitionez un set de jante de pe forum aici, dar cu et 38 imi ating pe un accord cl7 sse?

                    Comment


                    • Depinde și cat de late sunt?

                      Comment


                      • Nu recomand ET asa mic. Daca tii la confort maxim ET 45, tot ce e peste face directia foarte sensibila la denivelari, volanul trage stanga/dreapta.
                        ACCORD 2.2 I-DTEC 2010 M/T Executive

                        Comment


                        • Am luat ceva cu et 45 de pe net totusi. Cele cu 38 erau de pe un civic la noi la anunturi alea negre, frumoase dar 'daunatoare'

                          Comment


                          • Contează lățimea plus ET-ul (nu doar ET-ul). De exemplu una este 7 inch lățime și ET 40 și alta este 8 inch lățime și același ET. La ultima buza jantei va ieși mai mult în exterior (cu jumătate de inch) fata de prima, deși ET - ul este același.
                            dinoc
                            Senior Member
                            Last edited by dinoc; 06-12-15, 07:56.

                            Comment


                            • Originally posted by Grey View Post
                              Nu recomand ET asa mic. Daca tii la confort maxim ET 45, tot ce e peste face directia foarte sensibila la denivelari, volanul trage stanga/dreapta.
                              sa le recomanzi si celor de la citroen/peugeot treaba asta, habarnistii de ei pun et 18-28 din fabrica; fraierii de la vw/audi/skoda pun 6j et38, trebuie cineva sa-i aduca pe drumul cel bun, sa le spuna sa puna 9j cu et45
                              volanul trage stanga/dreapta din cauza gumelor joase
                              Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                              '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                              Comment


                              • Lol

                                Am avut si 7x17 cu ET40 pe Accord (si au fost ok nu am remarcat o diferenta mare intre 7x17 Et 55) si 8x17 ET48 (cu ultimele feedback-ul in volan a fost cel mai pronuntat).
                                Cum spune si Spoon feedback-ul mai pronuntat este dat de talon si latimea pneului.

                                Comment

                                Working...
                                X