Jante Accord

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nope, a zis bine. Teoretic e ca si cum ai avea cutie cu rapoarte mai lungi.
    ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
    Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
    Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
    Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

    Comment


    • Mie imi iese ca are rapoarte mai lungi cu roti mai mari (alege acelasi profil de masina , stanga - dreapta si schimba doar diametrul rotilor)
      http://www.teammfactory.com/gear-calculator

      Comment


      • Lamurit, multumesc.
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • Atentie, nu este topic de vanzare.
          Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
          2 roti

          Comment


          • Merg jante pe 16" pe Accord CU1 Executive?
            In CIV am trecute R17 si R18. In manual scrie ca nu merg puse jante pe 16" daca masina a venit cu jante de 17" sau 18" din cauza a nu stiu ce reglaje.
            As pregati niste jante si anvelope noi de 16" pentru iarna viitoare.
            Accord CU1, 2009

            Comment


            • Nu merg.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Stiu eu cel putin un CU1 executive cu jante pe 16" de tabla pt iarna. Poate ne spui exact ce scrie in manual apropo de reglajele alea.
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • Pneurile:
                  205/60R16 92V
                  225/50R17 98V
                  Daca alegeti pneurile optionale 225/50R17 98V pentru a fi instalate initial la autovehiculul dumneavoastra, nu puteti trece de la cele initiale la pneurile 215/60R16 95V, datorita diferentelor de setari ale diametrului exterior.

                  E la pagina 551 (556 in PDF)
                  http://www.hondatrading.ro/uploads/m...nda_Accord.pdf

                  Parca am citit pe undeva ca pe executive sunt discurile de frana ceva mai mari. Poate ala e "diametrul exterior"
                  edit: poate se refera totusi la diametrul exterior al rotii. diferenta e f mica: 99km/h in loc de 100km/h
                  Accord CU1, 2009

                  Comment


                  • Nu pot sa-mi dau seama la ce se refera, pt ca sunt convins ca daca adaugi ca accesoriu, la reprezentanta, jante originale pe 18", nu o sa-ti modifice nimeni softul ECU-ului pt a-ti ajusta eroarea de sub 2km/h. Probabil in ceva tari mai civilizate s-o face si treaba asta, dar ma indoiesc. In plus, mai exista si varianta unei traduceri de balta din manualul original, care probabil e in engleza. Exista posibilitatea sa se fi referit la cu totul altceva.

                    Eroarea general acceptata ca limita este de 3%, aici nu se pune problema de asa ceva.

                    Ca frane iar nu ai de ce sa-ti faci griji, intra sigur jante de 16" pe executive, dupa cum am spus mai sus.
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • Oricum, cred ca am nevoie de o hartie de la Honda, cu care sa merg la RAR sa-mi treaca si dimensiunea pe 16"
                      Poate o sa am timp zilele urmatoare sa dau o fuga pana la Infogo Arad
                      Accord CU1, 2009

                      Comment


                      • Salut, la mine in CIV sunt trecute toate dimensiunile 16. 17. anvelope opt.18. Cauciucuri de iarna le am cu jante de tabla pe 16. 205-60-16
                        Attached Files
                        Last edited by padu; 16-04-14, 18:36.

                        Comment


                        • Pentru Florin-confirm cele spuse de Dragostan si Padu.Merg fara probleme jante pe 16 pe Accord din 2009.Am luat si eu anul trecut pentru iarna la sfatul colegilor de forum carora le multumesc si cu aceasta ocazie.Am un Accord i-dtec din 2009 si intr-adevar nu scrie nici unde nici in CIV si nici in cartea tehnica ca se pot monta jante cu dimensiunea de 16.

                          Comment


                          • Mi-a confirmat si dealerul Honda din Arad ca merg. M-am uitat de preturi. Jante+anvelope de iarna pe 16" m-ar costa cam cat un set complet doar de anvelope pe 17".
                            Accord CU1, 2009

                            Comment


                            • Asa e,cam acelasi pret.O sa vezi ca aderenta dar mai ales confortul sunt mult imbunatatite.Ma bate gandul la modul serios sa trec si pentru vara la jante de 16 datorita confortului si drumurilor proaste de la noi.Acum nu stiu cum va fi cu tinuta de drum,daca va fi mult afectata ca nu am fortat curbele cu cele de iarna.Am pus intrebare ieri la colegi si astept raspuns...

                              Comment


                              • Confortul da, dar aderenta nu vad cum (de la 225 la 205)

                                Comment

                                Working...
                                X