Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • numai ca sa repare / puna airbag-uri ar costa vreo 5000 eur
    eu nu as lua masina aia
    "Ethics. That's always so inconvenient."
    Cal Lightman

    Comment


    • pretul e ff mic. ce e peste 2010 sub 14500 nu prea gasesti decat ori cu bube ascunse, ori vreunul care e disperat sa o vanda (fff rare cazurile).
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • Pentru ca inainte de a lua accordul am cautat mult timp masina. Pot sa zic asa, legat de accord doar si ce am cautat eu.

        Intre 10.000-13.000 se gaseste un accord in stare buna intre anii 2006-2008. Depinde de optionale si km din bord.
        Intre 13000-17.000 dupa 2009, in functie de motorizare, optionale si km din bord. Si pretul poate creste cu cat e masina mai apropiata de zilele noastre.

        Cam asta am observat ca este plaja de bani unde gasesti o masina buna. Sunt sanse sa ma insel, dar dupa cel putin 6 luni de cautari, astea sunt concluziile mele.
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • Mai, acu serios....ce inseamna stare buna si ce dotari poate sa aiba un accord pre-2008 ca sa coste 10.000e? Nu mai zic de 13.000...

          Cu 8500 cumperi accord pre-2008 bun bun, executive, intretinut.
          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

          Comment


          • Ideea e ca acum ceva mai bine de un an jumate, in 8500 gaseam ori fara prea multe dotari, ori executive, dar lovite rau si reparate. In plus de asta, multe dintre ele nu aveau taxa platita. Posibil sa se mai fi schimbat lucrurile, dar nu cu mult.
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

            Comment


            • Eu am dat pe a mea 8400e cu tot cu taxa, acum fix 2 ani, executive, nelovita, in stare mai mult decat ok. De acum 2 ani s-au mai schimbat lucrurile. Preturile sunt mai mici, in medie cam cu 1000 de euro, masinile au mai facut km, au mai imbatranit.
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • si eu caut CUx si sub 12k (asa cum ziceam) nu gasesc. In acelasi timp vand si CL7-le Exec, si am vazut ca mai mult de 7-7.500 nu prea ai sanse sa o dai (si asa stai putin pana gasesti cumparator, oricum ai fi intretinut-o tu).
                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                Comment


                • Eu am dat pe cu2 2010, 72k km 14500 din germania.

                  KOL Sybronendo

                  Comment


                  • Originally posted by dragostan View Post
                    Eu am dat pe a mea 8400e cu tot cu taxa, acum fix 2 ani, executive, nelovita, in stare mai mult decat ok. De acum 2 ani s-au mai schimbat lucrurile. Preturile sunt mai mici, in medie cam cu 1000 de euro, masinile au mai facut km, au mai imbatranit.
                    Eu am dat 10400 (cu taxa inclusa) in noiembrie 2013 cu 78.000km la bord. Stiu ca am dat cu cel putin 5-600euro mai mult decat era piata, dar dupa ce vazusem toate epavele, eram pe punctul de a renunta si la diesel, doar doar sa iau o masina sanatoasa.
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • A mea avea 81.000km. Nu stiu ce sa zic, dar mi se pare ca cine ti-a vandut-o a facut o afacere buna. Asta nu inseamna ca tu nu ai facut o afacere buna, daca esti multumit e tot ce conteaza

                      Realist vorbind, eu in momentul de fata eu nu as da peste 8000-8500 de euro pe niciun accord pre-2008, indiferent de echipare, stare, km. Ah, ca se pot vinde si la un pret mai mare, sunt convins, dar e vorba de masini care nu sunt efectiv la vanzare, sunt vandute pe principiul oferta de nerefuzat, cum am vandut si eu civicul.
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • Salutare tututror!
                        Ca proaspat cumparator de Accord si vanzator de alt marca am tras concluzia ca la noi pe piata ,in proportie de 90%, singurul argument in achizitia unei masini il constitue pretul. Ca sa nu va plictisesc cu povesti am sa ma rezum prin a zice ca in timpul cautarilor mele daca aparea un Accord CU1 cu pret < 10k, cu km de obicei >100k, indiferent de nivelul de echipare , in cateva zile era vandut ; pe unele care aveau preturi >13 k le vad si acum pe piata, poate cu preturi de 1000 de euro mai mici. Cat priveste masina pe care am vandut-o a fost si mai trist, desi era foarte ingrijita, neaccidentata si cu km putini pt anii ei nu a contat nici unul din argumentele astea....pana nu am lasat 12% din pret nu am vandut-o (si era o masina germana diesel cu multe optiuni).

                        Comment


                        • Va multumesc pentru mesaje si mai ales pentru punerea in garda. Pana la urma, o masina sh este o loterie. Dar pentru a castiga trebuie sa joci, iar cu un as in maneca (vorbim aici de cunostinte legate de marca respectiva) castigi, daca nu, pierzi.

                          Comment


                          • Masinile de la noi nu au pret real din cauza samsarilor. In acest moment ei dau tonul pietei de sh cu masini manarite. La noi, in medie, masinile sh sunt mai ieftine decat in DE cu aproximativ 2000-3000euro daca ne raportam la numar de km si an fabricatie. De aici trageti singuri concluziile.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • Eu pe CL7 executive am dat 8900 euro in dec 2012. 105k la bord , intretinere numai la Asko, prim proprietar .
                              Si eu sunt de parere ca un CL,CU 2006-2008 nu poate sa coste mai mult de 9000 euro la ora actuala , cat de bine intretinut ar fi ! Acum fiecare cere cat vrea pe masina lui, dar vorba aia : prost e cine da, nu cine cere
                              '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

                              Comment


                              • total de-acord cu @balaurul
                                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                                Comment

                                Working...
                                X