Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai exact 1000 de euro faruri bixenon si manopera si modificari.

    KOL Sybronendo

    Comment


    • @Claudiu - e cum a spus si Sorin; eu de ex, 180k km, masina de noua. Schimabt furtun servo, amortizoare, ambreiaj, frane integral, si ceva bucsi. Neprevazute ? Singurul a fost furtunul de servo, care a necesitat schimbare rapida, altfel, apa paie si bataie.

      Ca posesor de CL7 2007 Executiv de 7 ani, pot sa spun ca intr-adevar masina e foarte fiabila, destul de confortabila dpdv suspensii, (nu la nivelul C5 de ex., dar mult mai bine decat Civic-ul 5D), si destul de bine echipata.

      Acum, de-ar fi sa aleg intre CL7 si CU1, probabil as alege CU - cateva plusuri - piele perforata (mai bine dpdv confort vara, la cald), cutie in 6 trepte la varianta manuala (implicit si un consum mai mic), si un plus de confort (antifonare si suspensii), in detrimentul poate al sprintului (foarte) putin mai lenes pe reprize.

      Despre CASCO - nu-i obligatorie; daca ti-e frica in primul an, pana ajungi sa te formezi, e recomandat, pentru linistea personala si a portofelului. Altfel, exista si varianta de a renunta la el, si sa platesti la nevoie din buzunar o reparatie usoara (in conditiile in care esti sigur ca nu o vei trozni chiar tu).
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • @Sorin @BlackMagic

        Va multumesc mult pentru raspuns .. in caz ca sunt, chiar mai astept si alti colegi de forum care isi pot spune experienta personala legata de problema mea (am sa studiez mai bine si sectiunea "My Accord" unde pot sa gasesc alte experiente ale unor colegi de forum desi nu peste tot gasesc preturi/probleme si daca gasesc postarile/preturile poate nu mai sunt de actualitate) .. insa incerc sa-mi fac cat pot o imagine de ansamblu legata de costuri.


        @Sorin

        Suma de 50 mil pentru casco mi-a fost generata in urma a doua calculatoare de asigurare casco pe net.(Nu am experienta deci nu stiu cat de exacte sunt sunt astfel de simulari de costuri facute pe net). Si daca tot am adus si asta in discutie imi puteti spune daca si la casco suma variaza ca la rca in functie de anul obtinerii permisului / varsta soferului / capacitatea cilindrica a masinii asigurate ? ... presupun ca da .. normal din punctul unui asigurator de vedere ar fi sa DA ... si atunci poate pentru inca 29 de ani , 7 ani de permis si CL7 2.0 benzina cam 50 mil ar fi suma nu stiu... oricum suma astronomica pentru mine. Va dati seama ca numa RCA in cazul meu ar fi cel mai ieftin 14 mil pe an si cica de la anul se scumpeste cu 30% :/ ... alta fericire (da tot cu un calculator am obtinut si suma asta).


        @BlackMagic

        Sfatul legat de casco in primul an e ok ... ma gandeam si eu la asta, macar sa stau linistit pana ma obisnuiesc.. numa sa mi-l si permit. Desi stiu raspunsul va intreb totusi 150-200 mii de km nu sunt multi pentru o Honda ingrijita ? .. va intreb asta pentru ca mai toti in jurul meu (nu neaparat guru in ale masinilor ce-i drept ) considera ca pragul de 100 in cazul unor auto sau 150 in cazul altora e unul peste care ei nu pot trece, chiar si in cazul unor masini ingrijite.

        De fapt hai sa pun intrebarea asa .. in cazul vostru daca ar fi sa aveti maine banii si ati fi interesati de aceasi masina pe care o aveti acum (ingrijita + o verificare la reprezentanta) dar cu km mai multi decat aveti acum ... care a fi pragul asta "psihologic" pentru voi in cazul unui Accord ? .. chiar sunt curios.

        Si ok .. pana acum 150 - 180 - 200 cum vad ca au multi pe forum in cazul unei masini fiabile cum e Accordul mi-e foarte ok ce vad in sectiunea My Accord .. putine probleme ... dar in cazul meu daca as lua o masina de genul la ce sa ma astept? ...cum se comporta un Accord ingrijit dupa numarul asta de km ? .. pun si intrebarea asta pentru ca am vazut ca de ex la diesel cam pe la 120 crapa ambreiajul si cam toti se asteapta ca la in jurul numarului asta de km sa-l schimbe ... poate ultima intrebare e de novice.

        PS: Am vazut ca a ta e la vanzare .. cine stie poate daca nu o vinzi pana prin martie cand intentionez sa rezolv cu banii si poate daca mai lasi un picut din pret o sa ai un potential cumparator.Ma uit frecvent pe anunt la poze si desigur daca a mai scazut pretul Cu ceva vreme in urma in timp ce bagam la greu aici pe forum ca sa-mi fac o parere despre una alta am urmarit tot threadul legat de tine si masina ta si am apreciat ca in tot timpul in care ai avut-o chiar ai avut grija de ea ca sa nu vorbesc incercarile tale in timp de a antifona mai bine masina

        Chiar imi doresc mult masina asta .. sper sa-mi raspundeti si la ce am scris mai sus.


        Mersi mult,
        Claudiu

        Comment


        • eu de ex, am luat masina la 116.000km (acum are 178.000) si nu am schimbat nici macar ambreiajul. nu am schimbat nimic major la ea, decat chestii care si le permite si cineva cu salariu de 2000 lei. Cea mai mare investitie a fost kit frana complet (discuri+placate ATE) care au ajuns undeva la 1500 lei cu manopera cu tot (din ce imi amintesc, oricum am postat pe topical meu). In rest, bucse, placute de frana, revizii ti le permiti linistit. E bine de luat in calcul exact ce probleme are accordul, faci imprumutul (ca asa am inteles) luand in calcul si acele schimbari (nu stiu, gen ambreiaj, etc) si stii de-o treaba, ca atunci cand iti vine problema pe cap ti-o rezolvi.

          Din punctul meu de vedere, CASCO e o risipa de bani in cazul tau, mai ales ca nici nu ii ai pe toti fara "ajutorul" bancii. Dar, sunt complet subiectiv, si explicatiile pro si contra sunt cu nemiluita, asa ca daca ti-as putea fi de ajutor, pe pm sau mess sunt disponibil anytime.

          Din ce stiu, accordurile au motorul ceramic (sau ceva de genu) si e garantat undeva la 1.000.000 km (daca ma insel, scuze), si cei care renunta la 100.000 150.000 sunt din gama VAG sau bemweuri, sau alte masini menite sa le duci in service pt modificari majore (eu am cercetat cu amanuntul 7 luni pana am vazut ce inseamna Honda, si trust me, nu regret o secunda, de-asta mi-e asa greu sa ma despart de ea acum, si inca ma gandesc daca sa merg pe Type S sau nu - vreau ceva more powerful ).
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • In general daca iei credit bancar pentru masina, te obliga sa faci CASCO. Intr-adevar, poate ajunge la 5000 ron/an - atat platesc eu la Allianz-Tiriac, sunt mai tanar ca tine iar valoarea asigurata este dubla fata de un CL7 (detin un Accord din 2013).

            Comment


            • Mersi Ady de info ... am vazut PM-ul tau ... din pacate sunt limitat la linux unde mai greu cu messul ... dar in caz ca imi mai vin intrebari fi sigur ca "am sa te bombardez" cu PM-uri aici.

              Thanks

              Comment


              • @tracid ... din cate stiu te obliga in cazul masinilor noi sau pentru credit special pentru auto (la asta nu sunt sigur) ... la un credit de nevoi personale nu ar avea de ce sa te oblige pentru ca nu trebuie sa justifici ce faci cu banii ... iar legat de suma nu stiu ce sa zic ... cum am spus mai sus atata mi-a dat simulatorul de credit in situatia mea ... si ii enorm (cel putin pentru mine) chiar si in 4 rate sau cate or fi ca nu mai tin minte ...

                Comment


                • @ady-uaic - Civic 1.6 diesel vine cu 1 milion km garantie la motor (in Franta cel putin, nu stiu daca s-a mai extins acoperirea).

                  @Claudiu
                  Da, multa lume cand aude de pragul de 100k, se sperie. Insa suntem cativa pe-aici cu kilometri cum spuneai, de la 100k in sus; eu 180, mai stiu personal inca vreo 2 cu 200 sau peste, masini care se comporta la km aia ca la 50-60k (sau mai bine, unele modificate frumos), sau chiar CL9-le cu >480k km. Asta cred ca te ajuta sa-ti faci o parere. Daca masina e ingrijita cu cap si serios, numarul de km devine doar un numar pe plansa de bord, si nu o problema. Eu unul n-am o problema in a cumpara o masina folosita, atata vreme cat a fost ingrijita corespunzator, atat tehnic cat si estetic.

                  Legat de masina mea...pfff, mai vedem ce-o mai fi. Pana dupa sarbatori e inca la mine (deja in discutii cu un potential cumparator).
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • @Claudiu, nu stiu situatia ta financiara, dar please pune in considerare si alte lucruri pt intretinerea unei masini.
                    Ia un prieten sau un coleg de munca, petrece 30 de minute pe topicul: "intretinere masina" si apoi decide daca masina sh merita sau ba credit.
                    Iti dau un exemplu: daca dai 1600 ron pe cauciucuri si mai faci un plin de benzina intr-o luna iti iei la revedere de o suma de bani mare.

                    bafta in gasirea celei mai potrivite masini!

                    Comment


                    • oare o solutie de a scapa de acea suma mare de CASCO nu ar fi de a o inmatricula pe numele unuia din parinti?

                      Comment


                      • @skakiur Ai mare drepate ... insa toata treaba asta cu achizitionarea unei masini am inceput-o de pe la sfarsitul lunii iulie, timp in care m-am documentat legat de toate aspectele care intervin in intretinerea unei masini.

                        Imi lipseste experienta cuiva din familie care sa-mi "dea peste cap" si sa-mi spuna e bine sau nu sa iei decizia asta pentru ca de aia sau de ailalta prin simplul fapt ca nu am am avut masina si parintii nu au nici macar carnet , fapt pentru care nu as putea sa merg nici pe solutia lui LaurB desi m-am gandit sa fac cumva ceva de genu.

                        Am compensat cu multe intrebari exact cum zici tu la colegi la job , la prieteni , zeci de taximetristi (merg prea mult cu taxi ) , sute de postari si articole citite in perioada asta pe diferite forumuri.

                        Sunt destul de calculat de fel ...mi-am facut calcule legate de costurile la cumparare apoi lunare , anuale, posibile - potentiale, cu o marja de risc pentru chestii neprevazute .. cu estimari etc ... insa na ... am pus in calcul si ce-mi doresc de la o masina , am luat in calcul si viitorul samd .... si cum ziceam in primul post cand trag linie imi da Accord.

                        Problema-i ca m-am afundat atat de adanc in research si calcule ca am inceput sa devin paranoia cand am citit pe forum diferite costuri la anumite chestii facute la masini ... si am postat problema mea inititala.

                        Legat de situatia financiara ... imi aduc aminte ce-mi zicea un taximetrist ... pai bah aia-i masina de baieti de bani gata ... na eu nu sunt de bani gata ... am tras mult sa ajung aici dar acum ca-mi permit (cred eu) zic ca as merge pe masina asta. Pe scurt ca am tendinta sa scriu romane ... e stabila pentru varsta mea iar pentru un oras de provincie castig bine, in IT se cam castiga destul chiar si in afara bucurestiului.

                        Scuze ca m-am lungit ..... presupun ca n-are toata lumea chef sa citeasca romanele mele ... dar na ... cum ziceam ... dupa toata perioada asta de cautari parca dau afara tot ...

                        Comment


                        • O poti pune pe numele parintilor chiar si fara ca ei sa aiba permis. Tot va fi mult mai mic RCA-ul decat in cazul tau. Fa o simulare pe numele unuia dintre ei si cu permis sub 1 an (grad maxim de risc, aici se vor incadra neavand permis).

                          Cat despre masina, a mea a facut 60.000km intr-un an si 10 luni(142.000 in total) si e totul ok.
                          In perioada asta am schimbat:
                          -ambreiajul, chiar cand am luat-o - 900lei kit-ul + 400 lei manopera(nu la reprezentanta); dar asta depinde de cum a fost utilizata, ambreiajul e un consumabil. Te poate tine 2000, 20.000 sau 200.000 de km, depinde cum mergi.
                          -furtunul de servo(problema recunoscuta a masinii)- 450lei furtunul din US(sau 200lei resertizare, am facut provizoriu, nu recomand decat in caz de urgenta, pana vine furtunul nou), 100lei lichidul de servo de la reprezentanta +50-100 lei manopera(din nou, nu la reprezentanta);
                          -un brat superior, bieletele antiruliu pe fata si bucsele de la bara stabilizatoare spate(autokarma) - vreo 600lei cu tot cu manopera toate;
                          -uleiuri, lichide, filtre, anvelope si cateva modificari

                          In rest a mai cedat modulul bluetooth, probabil cunosti problema daca ai citit despre model.
                          Acum am ceva probleme cu incalzire in scaunul soferului. Cand merge, cand nu merge, s-a intamplat ceva pe la mufa de sub scaun, probabil la spalatorie. Cert e ca sigur se rezolva ieftin si rapid, doar sa am timp sa merg la service. Ea functioneaza dupa ce mai umblu la mufa, dar cum iau ceva gropi moare din nou.

                          Parerea mea e ca la 10.000km pe an o s-o lasi mostenire E o masina solida pe care te poti baza daca o intretii cum trebuie si ii rezolvi din timp problemele cunoscute, cum e furtunul ala de servo.

                          Bafta!
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • Tine totusi cont de faptul ca oricate calcule, socoteli, presupuneri , etc. vei face, ceea cu ce urmeaza sa te confrunti este doar NEPREVAZUTUL. Asa ca...eu zic sa te apuci de treaba si apoi, cum se spune, "...vazand si facand..."!😄


                            Sent from my iPad using Tapatalk
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • salve Claudiu,
                              nu cred ca trebuie sa aiba ai tai carnet ca sa o poti inmatricula pe numele lor.
                              Eu tocmai ce am vandut vechea masina (un mitsu colt) unui baiat ce a inmatriculat-o pe numele mamei lui si nu au fost probleme. Si nu stiu sa fi avut carnet doamna.
                              Stiu cum e sa cauti masina (sau un general chestii care costa) si sa bati net-ul in lung si lat si sa nu stii daca alegerea ta e cea mai buna. Mie mi-a luat o luna si ceva sa imi iau un amarat de frigider. si vreo 3 luni sa gasesc un accord... ca ramasem fara masina sa ma saturasem de pietoneala.
                              Mi-am rupt creierii cu alegerea, dar imediat ce am ales ceva (asa cum am ales...cu suflet sau ratiune) imediat m-am calmat...a fost sa ii zicem ca o eliberare.
                              O conduc de 2 luni si ma bucur de ea, chiar daca nu e impecabila...dar e ceea ce mi-am dorit.
                              Baietii de aici te vor ajuta cu sfaturi, asa cum am primit si eu.

                              Comment


                              • ar mai fi ceva, felul in care arata o masina nu este neaparat indiciul cheie ptr increderea pe care o poti avea in ea; asta cu "impecabila" functioneaza pana la un punct; o masina care isi traieste viata zilnic intr-un oras ca Bucurestiul si are niste ani in carca e greu de gasit in stare perfecta; important este istoricul de service, al proprietarului...
                                nu vrei a "trailer queen" cum i spun americanii ci o masina de care proprietarul s-a ingrijit sub aspectele cheie
                                daca o gasesti si e Accord merge si 250k fara sa iti faca probleme mari
                                cu CASCO eu spun tuturor intamplarea mea cu CL9 le vechi: si eu aveam aceeasi gandire, ca nu am nevoie, ca merg atent, ca nu merita banii etc. si pe 1 mai acum 4 ani mi-a iesit in fata o duduie fara sa imi dea prioritate; nu avea ITP, RCA si nici permisul valabil
                                fara CASCO as fi incasat-o rau la faza aia

                                sent using digital smoke
                                Turkish
                                Senior Member
                                Last edited by Turkish; 09-12-14, 20:53.
                                "Ethics. That's always so inconvenient."
                                Cal Lightman

                                Comment

                                Working...
                                X