Honda HR-V 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by dacliber View Post
    Porsche Macan era un exemplu de ce inseamna pt mine super masina, respectiv SUV, in conditiile in care Suzuki era prezentata asa...iar ca si design HR-V clar e in categoria asta, adica frumoasa. Referitor la HR-V care nu se mai fabrica de peste 10 ani, si care la vremea ei nu avea concurenti de super clasa, doar dulapuri patrate, putea fi considerata pe aceleasi principii: Super.
    Nu ma inflamez deloc, am condus si conduc alte marci in paralel cu HR-V si nu ati aflat ce misto sunt pe forumul asta. HR-V meu merge impecabil, fara sa mance ulei si altele si are acum aprox 113.000 km. Si chiar si acum are un farmec aparte, pare conceputa pt aceste timpuri. Nou HR-V pare o masina care vrea sa multumeasca pe toata lumea, nu doar o nisa, cum vroia primul, in conditiile in care majoritatea producatoriilor vor acum o parte din ea. Ca si imagine, din punctul meu de vedere este mai dinamic, mai polivalent decat suzuki, fiat, tiguan, care sunt masini de mers la cumparaturi, fara pretentii de iesit in natura. Nu stiu ce garda la sol are generatia noua dar cel vechi are 20cm. Daca vrei 4x4 adevarat iei Jeep, sunt chiar ieftine acum. Mitsu, Toyo, patrol nu m-au atras niciodata. Daca vrei sportivitate Mazda CX3 si lexus Nx, sau mai pui bani si sari mai sus . Singurele concurente directe dupa mine sunt opel si ford, freelander si ar fi fost si cactus daca avea 4x4, era ieftin. Juke e oribil, generatia noua de Nissan Qashqai se vrea lider, iar de Skoda Yeti nu stiu ce sa zic. Daca ai aprox 20 de mii in buzunar, mergi la cumparaturi, vezi ca ai mult mai putine optiuni decat cand studiezi ipotetic, si aici eu cred ca HR-V nou castiga, mai ales ca are diesel, e bine echipata, fara milione de optionale inutile. Inainte ma intreaba lumea la service, da cat consuma? ...Pai 10 la suta minim, raspunsul...Aaa, e mult. Cu diesel s-a rezolvat si asta.
    Comparam porsche macan cu hr-v, mazda cx3 cu lexus nx, suzuki swift cu civic...pe ce criteriu? ca toate au 4 roti si volan?

    on-topic: Cu 1.6-le diesel as putea trai, ca nu e vreo masina de distractie, dar fara 4x4 masina asta e inutila. SX4 modelul anterior imi place si mie foarte mult, iar 1.6-le de 120cp e chiar foarte ok. Probabil ca un HR-V de 125cp e o idee mai rapid...dar unul de 100cp nu poate nici macar sa viseze la performantele suzuki-ului.
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • #92
      La un moment dat, inainte sa ajungi la criteriul banilor alegi si compari cu inima, dupa clasa, forma, culoare, etc. Toate sunt crossovere, suv, au 4x4, sau nu si au si volan. Macanul e fortat in context, si nu era o comparatie, era exemplul de cel mai cel din clasa fara criteriul banilor, este cel mai tare SUV de serie, si asa cum toti isi cumpara Bmw 316 cu gandul la BMW 335, sau Civic 1,6 dar ei au in minte Type R cand aleg Honda, poti aluneca inspre alceva, in discutii.
      Eu sincer daca Suzuki facea conceptele alea din China si India eram de acord cu voi, da asa cu masinile aste facute de italieni si construite la vecini, nu multumesc.
      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

      Comment


      • #93
        Macan este un SUV construit pe o platforma compacta, este in clasa cu CR-V daca vrei, dn punct de vedere al dimensiunilor. La fel si Lexus NX.

        HR-V, CX3, SX4 sunt crossover-e, niste masini mai inalte construite pe platforme de clasa mica. Pot fi comparate cu Duster daca vrei, sunt in aceeasi clasa.

        TOATE masinile astea nu-si au sensul sub nicio forma fara o tractiune integrala.
        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

        Comment


        • #94
          @Daciliber

          Imi pare rau, Freelander nu e in clasa. Mai nou se numeste Land Rover Discovery Sport si o sa coste 2x cel mai ieftin HR-V (Freelander 2 incepe deja de la 27300+TVA iar Freelander3 (Discovery Sport) va mai urca pretul cateva mii de Euro)

          Daca nu ma credeti puteti sa va jucati prin confirgurator: http://landrover.ro/NouaGeneratieDiscovery



          Revenind la lista ta Toyota, nu are echivalent (RAV4 e in clasa la CR-V) si Urban Cruiser l-au scos din oferta.

          Si da, sunt de acord ca motorul Hybrid sau cutia DCT 8 ar fi fost atuuri aditionale cu care sa atraga clienti in Europa.
          Aici putini se impaca cu CVT.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #95
            @dragos, de unde ai scos 100 CP pe HR-V

            Motoarele sunt cele zise mai devreme:
            1.6 i-DTEC 120 CP
            1.5 i-VTEC 130 CP
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #96
              Ma refeream la hr-v-ul vechi vs sx4 vechi, cu privire la afirmatia lui dacliber
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • #97
                a, am inteles.

                Oricum fara sa conducem masinile de mai sus ne dam doar cu parerea (sport profesional in Romania)

                Eu as face treaba asta doaca as avea timp si bani. Nu am nici una nici alta.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #98
                  Originally posted by dacliber View Post
                  da asa cu masinile aste facute de italieni si construite la vecini, nu multumesc.
                  Tu ai ceva cu italienii si nu cu sx4. J/K

                  Cred ca ideea de aici e ca Honda, numai face ce facea odata, dar incearca sa pastreze oarecum aparentele.
                  Eu conducator de tractoare fidel, era cat pe ce sa cad in pacat cu 2.0 sau 2.4 de pe accord.Pentru ca sunt altceva decat restul. Nu stiu ce au de gand cu Europa, dar dpmdv daca nu vin cu ceva nou, cred ca se vor satura si clientii fideli sau fan-i marcii.

                  P.S.: Ok, scoti 1.6 benzina, urmezi tendinta de donwsize-ing, da puteau sa-i puna o turbosuflanta si altfel statea treaba.
                  Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                  Comment


                  • #99
                    Daca-mi permiteti sa ma bag si eu aici. Am asteptat de mult HR-V, dar daca la exterior nu m-a dezamagit atat de tare la motorizare da.
                    Ideal ar fi fost 1.6 - 160 si un turbo de 200 si evident cu 4x4, poate chiar si 1.6 120hp 4x4 ar fi decent dar 4x2... zic pas.
                    Aparent le e frica ca o sa muste din vanzarile CR-V care si el e submotorizat. Asa ca pentru mine civic-ul cred ca va fi prima si ultima Honda. Mazda, Volvo au alternative mai bune chiar si Nissan. (P.S. asta daca nu fac un pact cu spatele si imi iau Type-R)

                    Comment


                    • sunt si eu curios la ce foloseste 4X4 pentru o masina normala de strada? de cate ori este folosit si iti este util pentru ca nu te poti deplasa cu 2wd?

                      personal in 99% din cazuri mi-ar fi fost inutil si l-as fi carat dupa mine fara rost, as avea un sistem in plus de mentinut si un consum marit din cauza lui. Plin de avantaje de care nu te poti lipsi
                      R 42659 - Milano Red Ep3

                      Comment


                      • Ca sa-ti raspund cu o intrebare la ce foloseste un suv 4x2 atunci ? cand un break e arhisuficient daca vrei spatiu.
                        Iar 4x4 devine util cand ai peste 200hp dar la la Honda aparent nu e cazul.
                        Alte situatii - iarna si pe la munte (chiar si vara). P.S. Daca as avea unde si mi-as permite N masini atunci da as avea Wrangler plus ceva mic
                        Plus ca vorbim de un AWD

                        Comment


                        • @kinky: Daca e un 4x4 prost gandit, cu diferential deschis, controlat electronic, exista riscul sa nu mai poti pleca de pe loc cand o roata e in aer... Cum circula un filmulet cu un CRV pe aici... Insa daca e un sistem OK, poti trage binisor de masina, vara prin noroaie, iarna la munte pe drumuri desfundate etc. Vorbim de o masina care sa iti permita sa ai hobby-uri gen pescuit, dat cu bicla la munte etc, fara sa te doara capul/ inima daca poti sau nu sa ajungi undeva. Tot on-road, nimic extrem, dar on-road de Romania, care uneori e cam la limita.
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • din cate stiu criteriul principal al SUV-urilor este faptul ca masina este mai inalta si astfel ajuta la o protectie mai buna si de abia apoi spatiul.

                            "Alte situatii - iarna, munte" - intr-un an probabil ca sunt acel 1% din folosirea masinii.
                            Alt raspuns practic exista? ca daca e doar in genul "nice to have" chiar nu conteaza.
                            R 42659 - Milano Red Ep3

                            Comment


                            • Si eu sunt de aceeasi parere cu unixro, o masina din clasa asta fara AWD este 100% inutila. Asta iarna am vazut un Duster care se chinuia sa se catere pe o bordura amarata, cred ca era foarte fericit de investitia lui. La fel si cu cr-v-ul, fara awd nu ar fi avut nici un sens. Nu este permanent deci nu afecteaza consumul si cand chiar ai nevoie sa iesi de undeva te salveaza. Acum ca ar avea nevoie de un motor mai puternic este partea a 2-a...daca avea 2.2-ul de pe cx5 ar fi fost ideal, dar se pare ca Honda s-a plafonat la 160cp, nu cred ca vor aduce mai mult pe cr-v si hr-v. Si e pacat pentru ca mie mie se pare ca cr-v III are un comportament f bun pe sosea si din cate am citit, cr-v IV este si mai bun din punctul asta de vedere.

                              l.e degeaba ai o 'protectie mai buna' daca ramai blocat la orice hop mai inghetat.

                              Comment


                              • Originally posted by kinky_boy View Post
                                din cate stiu criteriul principal al SUV-urilor este faptul ca masina este mai inalta si astfel ajuta la o protectie mai buna si de abia apoi spatiul.

                                "Alte situatii - iarna, munte" - intr-un an probabil ca sunt acel 1% din folosirea masinii.
                                Alt raspuns practic exista? ca daca e doar in genul "nice to have" chiar nu conteaza.
                                Imi pare rau ca tu nu mergi la munte mai des, am si corectat nu e vorba de iarna la munte si e vorba de iarna si oricand la munte.
                                Din pacate chiar daca lucrez in Bucuresti iarna chiar am o reala problema cu civic-ul sa ajung unde lucrez, iar in rest inaltata ma ajuta zilnic, 4x4 awd de cate ori ies la munte si am in plan minim 1 o iesire pe luna deci nu e chiar 1% cum zici tu.
                                Plus ca orice sistem care ajuta si la siguranta pana la urma e util si daca-ti foloseste o singura data. Ca imi consuma cu 1-2% mai mult chiar e irelevant.

                                Doar ca vezi tu ca zici ca un SUV e util ca-i mai inalt daca le masori pe multe o sa ajungi usor la concluzia ca o sa gasesti un sedan mai inalt asa ca iar pica.

                                Din punctul meu de vedere un SUV trebuie sa indeplineasca cel putin:
                                - spatiu mai mare si mai practic decat intr-un sedan (hatch e perfect ca-ti permite sa pui lucruri voluminoase)
                                - sa fie inaltat
                                - sa fie minim AWD
                                - (asta-i personala) sa fie sub 10s 0-100km/h

                                Comment

                                Working...
                                X