Honda HR-V 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sincer dupa review-ul de mai sus, parca mi-a mai venit pofta de: "next car, for sure will be a Honda".

    Mi-o imaginam mai mare, iar interiorul...parca e mai apropiat de sofer. De exemplu, la CL7, mi se pare mai friendly zona soferului decat la CU1, unde bordul mie mi s-a parut cam departe de sofer.
    Sincer nu stiu neaparat daca masina avea nevoie de 4X4. Cine se duce la peste sau are chef de aventura si are nevoie de 4X4 mai bine isi ia un Duster. Asta mi se pare tare, sa-ti iei HR-V sa-l zgarii pe la peste si prin vreo padurice.
    Ce stiu e ca ar fi avut nevoie de un diesel mai potent, dar personal, cred ca poate supravietui si unei remapari decente, mai mult pt cuplu decat pentru top speed :P si asta pentru ca fie in tara, fie in afara ei, cu masina incarcata de bagaje e posibil sa gafaie bine de tot.
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • Originally posted by Sindrom View Post
      Mi-o imaginam mai mare, iar interiorul...parca e mai apropiat de sofer.
      N-avem voie sa uitam nicio clipa ca e "doar" SUV-ul lui Jazz si nu o noua generatie CR-V cu alt nume.
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • @ Sindrom: Sa inteleg ca ne luam "jeep" sa ne plimbam prin oras, este exclus sa il folosim la hobby-uri ca il stricam... Pentru asta ne mai luam unul ceva mai ieftin (desi tot pe acolo), iar daca vrem ceva serios (off-road) ne luam inca unul din clasa Land Cruiser, Patrol etc. Pare logic... Eu ma gandeam ca genul asta de masini sunt, sau ar trebui sa fie, exact Hobby Vehicle, adica auto de oras pe care sa il mai folosesti ocazional pe drumuri nasoale cand ai chef sa te dai cu bicla, poate pescuit etc.

        Pe undeva imi place ca laudati orice scoate Honda, dar mi se pare ca exagerati uneori... Sunt curios daca o faceau cu un singur motor de 60 de cai si vai de ea ca dinamica cum ati fi considerat-o? Probabil tot perfecta, doar ca atunci ar mai fi trebuit inca o masina, sa putem merge pe autostrada...
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • Originally posted by hondatu View Post
          N-avem voie sa uitam nicio clipa ca e "doar" SUV-ul lui Jazz si nu o noua generatie CR-V cu alt nume.
          Foarte adevarat, atata timp cat nu uitam ca HR-V-ul nou imparte aceeasi platforma cu jazz-ul parca dispar si pretentiile de la aceasta masina, iar daca ne gandim mai bine..probabil este cel mai tare Jazz ever
          Iar in ce proveste designul, uneori am impresia ca marketologii intentionat lasa unele "imperfectiuni" gen fanta de pe bord, ca sa fie "rezolvate" la facelift.
          InjectoR
          Senior Member
          Last edited by InjectoR; 23-02-15, 21:22.
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • Xander: Sincer, da. Nu m-am adaptat inca la ideea ca o masina le poate face pe toate. M-am intersectat cu ideea de a lua CR-V in locul Accord-ului, dar singurul teren mai nasol pe care ar fi ajuns e ala din Dr Taberei si asa a picat toata ideea.

            Parerea mea e ca pe drumuri "nasoale" (nu carari de munte, pe unde nici animalele nu trec) merge mai orice masina cu o garda la sol putin mai inalta si cu tractiune fata si cu tractiune spate. Problema e ca drumul ala nasol sa nu fie cu pamant si ud, ca atunci nici mama 4X4-ului nu scoate masina fara niste anvelope potrivite.

            Ma gandesc si la alt aspect. Sa dai minim 20k pe HR-V sa-l bagi prin padure sa-l zgarii de toate crengile...nu mi se pare rentabil. De asta am zis de Duster. E si ieftin si practic.

            Eu asa vad lucrurile. Decat o groaza de bani pentru o masina ce face multe lucruri si nimic cum trebuie, mai bine 2 ceva mai ieftine si mai aproape de scopul lor.

            Oricum, pana o s-o vad live, ramane o varianta buna de family-car acum...posibil peste minim un an deja sa devina doar o idee.

            LE: Se pare ca tot n-au invatat sa faca o rotita sa opreasca gurile de ventilatie din mijloc/pasager (sau nu vad eu)

            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

            Comment


            • Da, minus mare pt. fanta aia care flutura pletele pasagerului. Enervant, cred. Nu au nevoie de rotita. pui off de la panou. Plus ca Usb, hdmi, aux, mi se par puse total aiurea acolo jos, nu poti baga nimic in ele decat daca stationezi. Sau touch la climatizare, daca esti in mers ce faci, te uiti la el cand butonezi? Fanta aia e si la mazda CX-3, doar ca nu sufla, cred ca e ultima fita. Sunt curios cu ce faruri vine la noi.
              Oricum daca ar fi sa aleg, as vrea interiorul de la HR-V, pentru spatiul din portbagaj, magic seats, 2DIN, etc, decat cel de mazda Cx-3. La design exterior insa, Mazda e mult peste din punctul meu, si doar kitul Mugen ar salva-o. Asteptam 4x4, eu nu mai cred nici un articol, la Geneva se lamureste treaba.
              dacliber
              Senior Member
              Last edited by dacliber; 23-02-15, 23:18.
              ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

              Comment


              • Originally posted by dacliber View Post
                Da, minus mare pt. fanta aia care flutura pletele pasagerului. Enervant, cred. Nu au nevoie de rotita. pui off de la panou.
                pentru mine misterul cel mare legat de fanta il gasiti incepand cu minutul 3:10
                https://www.youtube.com/watch?v=gNWFpzsKe_0
                adica fiecarei viteze ii este alocat un orificiu??? eu asta inteleg din video…
                vad ca fenomenul are si un nume: Wide Flow
                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                … Jazz do it ...

                Comment


                • Cred ca ati vazut ce ofera Mazda odata cu lansarea lui CX-3. Tractiune fata sau integrala, motor diesel 1,5 sau benzina 2,0 in doua variante de putere, headup display, franare automata pentru oras, avertizare masina in unghi mort, etc la oreturi cuprinse intre 20,650 si 30,350 in Franta.
                  ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                  Comment


                  • The most telling point is : "When the original HR-V was unveiled in 1998, it was pretty unique in its proposition, as well as quirky in its styling. It was perhaps too far ahead of its time, though, the small crossover market only really taking off after production ceased in 2006.While we're sure this HR-V won't have any troubles in the sales department, it doesn't appear to be anywhere near as wacky as its predecessor. And while the original came with four-wheel drive, a Jazz base suggests the new iteration will be front-drive only.
                    A sign of the times perhaps, but should Honda have been more daring?"
                    dacliber
                    Senior Member
                    Last edited by dacliber; 06-03-15, 23:47.
                    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                    Comment


                    • Argumentul cu platforma de Jazz e invalid.
                      In Japonia se vinde Jazz cu 4x4
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Si Honda Vezel Hybrid 4WD, manufactured or sold in 2014, version for Japan (since January)
                        5-door wagon body type
                        4x4 on-demand (Real Time All-Wheel-Drive, which controls torque distribution to the front and rear wheels through electronic control), dual-clutch semi-automatic 7-speed gearbox
                        petrol (gasoline) engine with displacement: 1497 cm3 / 91.1 cui, advertised power: 112 kW / 150 hp / 152 PS ( JIS net ), Torque net: 190 Nm / 140 lb-ft
                        characteristic dimensions: outside length: 4295 mm / 169.1 in, wheelbase: 2610 mm / 102.8 in
                        reference weights: base curb weight: 1350 kg / 2976 lbs
                        how fast is this car ? top speed: 197 km/h (122 mph) (theoretical);
                        accelerations: 0- 60 mph 8.1 s; 0- 100 km/h 8.6 s (a-c simulation); 1/4 mile drag time (402 m) 16.2 s (a-c simulation)
                        fuel consumption and mileage: 4.3 l/100km / 65.5 mpg (imp.) / 54.5 mpg (U.S.) / 23.2 km/l emission: 100.1 gCO2/km average estimated by a-c: 5.2 l/100km / 54 mpg (imp.) / 44.9 mpg (U.S.) / 19.1 km/l

                        cam nasol, si pe Facebook toti fanii dezamagiti de lipsa 4x4, plus ca majoritatea nu se regasesc in cum arata.
                        ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                        Comment


                        • February 2015 turned out to be Honda Malaysia’s best month yet, with a total of 11,047 bookings recorded and more than 6,000 units sold. It sold 6,522 units in January, maintaining its lead in the non-national passenger vehicle segment. Honda Malaysia is confident of achieving its 85,000 sales target this year.

                          Read more: http://paultan.org/2015/03/05/2015-h...#ixzz3U0wcCN6W
                          ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                          Comment


                          • Au aparut si kituri

                            http://modern-autopart.tarad.com/pro...+Body+kit.html


                            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                            Comment




                            • ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                              Comment


                              • La americani se poate si 4x4



                                Am mai observat si controlul climei care a devenit manual nu tactil ca si la concept

                                https://www.youtube.com/watch?v=xHxPtSJa6F0
                                dacliber
                                Senior Member
                                Last edited by dacliber; 22-05-15, 00:46.
                                ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                                Comment

                                Working...
                                X