Honda HR-V 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Arata binisor masina, e decenta, dar motorizarile sunt de toata jena. Poate pentru cineva ce merge marea majoritate a timpului in oras ar fi ok, dar sa plec in vacanta cu masina plina si o cutie deasupra, apoi sa trag de motorasul ala diesel nu mi se pare ok.
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • #77
      Dieselul ala trage, nu-ti face grija. Are desul cuplu.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #78
        Sincer, nu pentru mine. Parca are vreo 300Nm.
        Cu accord-ul sunt aproape de 400Nm si cu 4 persoane+bagaje, masina e la limita, fara cutie pe masina. Si totusi parca i-ar mai trebui niste cuplu.

        Inteleg tendinta de downsize a motoarelor, dar totusi...poate Europa nu intra asa mult in calculele celor de la Honda.
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #79
          Am mers cu Civic 2012 1,6 diesel si nu mi s-a parut cine stie ce, de aceea sunt cam sceptic in privinta asta...
          Deocamdata, pentru modelul asta optiunile sunt putine si nu dintre cele mai bune. Daca va iesi pe piata si la un pret aiurea, nu ii prevad o primire prea calduroasa pe piata (mai ales in Europa, unde pretentiile clientilor sunt destul de mari).

          @dacliber: HR-V modelul anterior a fost a doua masina Honda la care mi-a ramas gandul cu multi ani in urma, dupa Prelude.
          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

          Comment


          • #80
            Nu exista niciun diesel de 1,6 nici TDI,nici la concurenta, care sa faca treaba unui 2.0 sau 2.2.
            Pur si simplu e vorba de cilindree.
            Downsizeingul e impus de normele de poluare din ce in ce mai drastice (80-90 gCO2/km) si eu unul ma bucur, doar asa incepe sa se faca trecerea la alte sisteme (H, E)
            Dpmdv, motorul cu piston e o fantoma teribila,care bantuie lumea aiurea de peste 20-30 de ani.
            Il poti resofta insa dar nu mai ai fiabilitate.

            Comment


            • #81
              Originally posted by dacliber View Post
              Nici nu a iesit pe piata, si voi o comparati cu pocnitorile alea de Suzuki - Fiat. Toate sunt misto prima luna. Dupa aceea se face diferenta. Fara sa doresc flame, sa afirmi ca sterge pe jos cu ea, in conditiile in care nici unul nu a facut drive test cu noul HR-V, si ma indoiesc ca ati condus generatia precedenta, si aici ma refer la unul luat de nou nu cojile aduse de dincolo de la fier vechi. Au trecut totusi 10 ani de pauza, ce comparam aici?. Eu ma indoiesc sincer, ca NU va aparea si o versiune 4x4, in orice forma, cum cred ca va fi si o motorizare de top, in al 2-lea val. In conditiile astea, super tare pt mine este doar Porsche Macan, urmat de noile modele de la Jeep ca sa pastram categoria de pret. Poate si Mazda CX3 dar aici discutam supozitii, ca inca nu am vazut-o nici unul. Si da, si mie mi se pare aiurea, prin prisma designului exterior, aduce cu vechea generatie de CRV, in rest interior ok, echipare ok, motorizari ok, desi am fost primul care a marait ca e submotorizata ca si generatia precedenta, asta doar pt ca sunt bombardat zilnic de articole cu sute de cai, etc dar in viata de zi cu zi sunt foarte multumit. Si fac pariu ca generatia asta o sa aiba vanzari mari, ca o cuparam noi sau nu. Unde merge un suzuki de serie merg si eu cu HR-V la orice ora, fara autoblocant iar pe strada imi vede doar fumul din teava de esapament. Vad ca e la moda sa ne laudam pe forum cu alte marci, probabil pe forumurile mama nu mai este loc, si e total neinteresant. Va salut.
              Pana acum stim ca NU va avea 4x4 in Europa si ca va avea 2 motoare, prezentate mai sus. Intreg postul tau e scris in ideea in care va primi si "motorizari de top" si sistem 4x4... Ceea ce ma face sa il privesc ca pe un "pamflet".

              De asemenea, sa zici ca SX4-le 4x4 e o pocnitoare ma face sa cred ca nu ai mers cu vreunul (ma refer la cel anterior, nu la S-Cross etc). Motorul ala 1.6 (adevarat cu 125 cai) face un Swift Sport sa se simta in stilul Hondelor de alta data, asa de bun e. Dar pun pariu ca nici cu Swift Sport nu ai mers. Eu nu afirm ca are mare sistem de tractiune SX4-le, ca nu e Patrol, dar e departe de un 2WD daca il folosesti in modul 4x4 50-50. Poti sa imi zici ce vrei, dar nu te vei tine de un SX4 din asta cu noul HRV 2wd, in teren accidentat. Nu mai zic de pret vs. dotari... La fiabilitate, din ce am avut ocazia sa pipai pana acum (SX4 si Swift Sport), Suzuki sta foarte-foarte bine. Iar daca nu ma crezi pe mine, poate il crezi pe nepotul owner-ului de la ASKO, ca el m-a incurajat sa iau SX4.

              Si pana la urma de ce e gresit sa comparam un Crossover cu altul??

              Scriu pe forum de alte marci, ca asta e ideea unui forum, sa discutam, analizam, gasim propuneri mai bune/ solutii, nu sa laudam o marca la infinit cand chiar nu (cred ca mai) e cazul. Eu sunt fan declarat Honda si orice masina as avea, probabil in garaj voi mai tine o Honda, asta nu inseamna ca mi-am pus ochii de cal si nu pot sa privesc corect realitatea.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #82
                Originally posted by Basil View Post
                de normele de poluare din ce in ce mai drastice (80-90 gCO2/km) si eu unul ma bucur, doar asa incepe sa se faca trecerea la alte sisteme (H, E)
                .
                Asta nu inteleg. Masina scoate 80-90gCO2/km in orice conditii de utilizare?
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • #83
                  Porsche Macan era un exemplu de ce inseamna pt mine super masina, respectiv SUV, in conditiile in care Suzuki era prezentata asa...iar ca si design HR-V clar e in categoria asta, adica frumoasa. Referitor la HR-V care nu se mai fabrica de peste 10 ani, si care la vremea ei nu avea concurenti de super clasa, doar dulapuri patrate, putea fi considerata pe aceleasi principii: Super.
                  Nu ma inflamez deloc, am condus si conduc alte marci in paralel cu HR-V si nu ati aflat ce misto sunt pe forumul asta. HR-V meu merge impecabil, fara sa mance ulei si altele si are acum aprox 113.000 km. Si chiar si acum are un farmec aparte, pare conceputa pt aceste timpuri. Nou HR-V pare o masina care vrea sa multumeasca pe toata lumea, nu doar o nisa, cum vroia primul, in conditiile in care majoritatea producatoriilor vor acum o parte din ea. Ca si imagine, din punctul meu de vedere este mai dinamic, mai polivalent decat suzuki, fiat, tiguan, care sunt masini de mers la cumparaturi, fara pretentii de iesit in natura. Nu stiu ce garda la sol are generatia noua dar cel vechi are 20cm. Daca vrei 4x4 adevarat iei Jeep, sunt chiar ieftine acum. Mitsu, Toyo, patrol nu m-au atras niciodata. Daca vrei sportivitate Mazda CX3 si lexus Nx, sau mai pui bani si sari mai sus . Singurele concurente directe dupa mine sunt opel si ford, freelander si ar fi fost si cactus daca avea 4x4, era ieftin. Juke e oribil, generatia noua de Nissan Qashqai se vrea lider, iar de Skoda Yeti nu stiu ce sa zic. Daca ai aprox 20 de mii in buzunar, mergi la cumparaturi, vezi ca ai mult mai putine optiuni decat cand studiezi ipotetic, si aici eu cred ca HR-V nou castiga, mai ales ca are diesel, e bine echipata, fara milione de optionale inutile. Inainte ma intreaba lumea la service, da cat consuma? ...Pai 10 la suta minim, raspunsul...Aaa, e mult. Cu diesel s-a rezolvat si asta.
                  ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                  Comment


                  • #84
                    Ma bucur tare ca HR-V-ul tau nu consuma ulei, Hondele mele au mancat ulei desi au fost cumparate una de noua, una la 20.000, dar ghici ce, e normal si nu ma deranjeaza. Inca o data argumentele tale palesc, si SX4-ul meu la 80000 km merge f bine.

                    Eu pe undeva inteleg ca iti plac masinile cu ceva special, cum mi se parea si mie vechiul HR-V si cum de altfel mi-am ales mereu masinile (facand mici compromisuri sa pot merge all-year-round cu un FN2), dar noua generatie nu mai e asa... E banala, 2wd, motoare subtiri, ori eu tocmai asta comentam. Iar HR-V-ul tau daca nu era 4x4, nu era deloc mai polivalent decat un SX4, avand 2 usi si 2wd...

                    SX4 e oricum numai banal nu: 1.6 benzina OK ca si dinamica, consum 8-9 in oras (super bun zic), sistem bun de tractiune si dotari bune, 5 usi etc. Garda la sol se poate mari cu 300 EUR, dar pe un HR-V 2wd cu cati bani pui 4x4 capabil?? Eu zic sa o lasam asa, ca ne-am facut intelesi. Si eu sper sa apara un HR-V cu 4x4 bun si motoare puternice, dar in cazul Honda, de ani buni speram asta si nu primim. Si dureros nu e abordarea in sine, ci faptul ca ne-au invatat al dracului de prost acum 10-15 ani, sa ne asteptam mereu la motoare ff bune, de la motorul entry-level de pe Accord si pana la TypeR, NSX etc.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • #85
                      Xander, eu imi cumpar masinile care imi plac mie in acel moment pe baza impulsurilor mele, nu la indicatiile revistelor, siteurilor, prietenilor si cunoscutilor. Swith sport e ok, am prieten bun care detine unul, dar de ce il compari cu HR-V nu intaleg, Ar fi trebuit cu Civic daca e asa meserias. La sx-4 recunosc ca nici nu m-am urcat in ea, mi se pare total nepotrivita estetic, si s-ar putea sa ai dreptate, ca are multe optiuni, etc, dar tu o compari cu o masina care inca nu e pe piata si nu stii ce poate, sau cu o generatie demult apusa.
                      Normal ca poti face comparatii cu alte marci intr-o discutie ca si pe acest topic, cand intru insa pe Hondafan, vreau sa vad prezentari de Honde, altfel am impresia ca e talmes balmes aici, si toti isi doresc altceva. Bun pana la urma sunt niste table impachetate diferit, pe care noi ne cheltuim banii, si desi ar fi trebuit sa tac batraneste, tu ai fost cel care sterge pe jos cu o masina imaginara...Plus ca puteai sa iei pt tine Suzuki si sa renunti la FN, dar si tu ai realizat ca este pt femei

                      Corect, aveam asteptari mult mai mari cu totii.

                      Trebuie sa asteptam Geneva, in articole se spune ca in UK se vor vinde fara 4x4. Plus ca daca rivali sunt Mini, Juke, care au versiuni de top, nu vad de ce nu ar exista o astfel de abordare.
                      dacliber
                      Senior Member
                      Last edited by dacliber; 20-02-15, 11:34.
                      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                      Comment


                      • #86
                        Comparatia corecta e SX4 nou



                        cu HRV nou



                        cu Opel Mokka



                        si daca ai ceva bani in plus Nissan Qashqai nou



                        sau sora frantuzoaica Kadjar

                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by Sindrom View Post
                          Asta nu inteleg. Masina scoate 80-90gCO2/km in orice conditii de utilizare?
                          Nu stiu nici eu sigur. Banuiesc ca se face un ciclu combinat.

                          Comment


                          • #88
                            SX4 nou, sincer e mai friendly cu toata lumea. E posibil sa nu-i placa unuia, dar sa le placa altor 10, pe cand la honda cred ca e putin invers. Cat despre qasqai...fata aia e cam horror.
                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • #89
                              Degustibus.
                              SX4 vechi imi place
                              SX4 nou - i hate the design (ca sa te citez "fata aia e cam horror")
                              HR-V - se putea mai bine (mai ales la triple)
                              Qashqai - imi place mult, mai ales pe albastru



                              Dar, fiind 105% fan Honda, nu as exclude nici HR-V -ul ca o potentiala masina pentru sotie (daca as castiga la loto )
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • #90
                                Din poze singura variabila e designul, care la fata locului ai surpriza sa fie mult mai ok la orice marca. Renoul e chiar frumos, un pic lung pt gusturile mele. Qashqai asta nou imi place si mie, cel vechi era gen JUKE. Asa sunt multe modele, optiuni, in clasa > Nissan Juke, Opel Mokka, Citroen C4 Cactus, Renault Captur şi Peugeot 2008, Mini Countruman, Freelander, Skoda Yeti, Toyota, si cred ca se mai gasesc. Honda va trebuii sa faca vanzari fiind la a 3 generatie, deci mai matura, si deja cu un trecut in spate. Mororul hybrid de Jap ar fi fost un plus.
                                dacliber
                                Senior Member
                                Last edited by dacliber; 20-02-15, 11:57.
                                ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                                Comment

                                Working...
                                X