HONDA LEGEND

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mie chiar imi place cum arata Legendul! E o masina serioasa, asezata, pentru un statut deja asezat, superior! Pentru oameni care nu vor sa-si arate banii conducand germane fatoase! Mie mi se pare o masina pentru genul business superior care nu vrea sa le arate vecinilor din Berceni sau Militari ca a reusit in viata!
    Ce este TOTUL? Nimic... Dar NIMICUL?... Totul este!... Pentru ca din Nimic se naste Totul!...
    ... mi s-a parut interesant, d-aia am si scris-o aici...

    www.astrocafe.ro! Aruncati o privire acolo! S-ar putea sa va inspire!

    Comment


    • Acum am vazut ca noul Legend e deja la vanzare in Germania. Un motor, o echipare, un pret - 57.200 la lista - sub 50k la client

      Ca m-am mai uitat pe mobile: cat de fluid si aerodinamic mi se pare modelul anterior fata de cel nou... daca mi-ar fi pus cineva pozele in fata fara sa stiu ce si cum si m-ar fi intrebat care e cel nou greseam cu certitudine...
      SIR
      Senior Member
      Last edited by SIR; 13-12-08, 17:41.

      Comment


      • Noi doi ramanem impreuna cei mai dezamagiti oameni de acest facelift al Legendului (de departe cel mai agresiv facelift suferit vreodata de Legend), asa cum o spuneam si acu 6luni, chiar in capul acestei pagini.
        Mai astept doar sa-l vad in realitate ca sambata trecuta cand am fost la Honda nu-l aveau si m-am benoclat doar la Jazz.
        Interesant ca-n Japonia are acum 309CP.........
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • Ce folos ca are 300 de cai daca nu-i pune pe sosea. Cutia automata in 5 trepte era buna pentru modelul anterior. Consumul este nepermis de mare si performantele dinamice sunt foarte slabe. La exterior si eu zic ca arata mai rau decat inainte dar se pare ca are lumini de zi si cu ele aprinse(si cu stopurile pe leduri) ar da mai bine. Pacat de sistemul de tractiune. N-au stiut sa-l puna in valoare. Dovada vanzarile foarte slabe si cota mica la revanzare.
          ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

          Comment


          • Legend se axeaza foarte mult pe comfort, nu pe performanta. Poate nu ma crezi, dar e foarte aproape de rafinamentul unui Mercedes in mers si asta au si dorit sa faca. Ca sistemul AWD nu este pus in valoare la adevaratul sau nivel, asta e adevarat, dar tine tot de motivul pt care a fost dotata cu un asemenea sistem: siguranta. Iar consumul nu este deloc atat de mare pe cum se asteapta unii. Per total, e o limuzina in stitlul clasic, poate nu cea mai buna, dar foarte reusita din anumite puncte de vedere.
            Tot ceea ce ii pot reprosa este ca nu are ce cauta in line-up-ul Honda. Nici pretul si nici tipul de masina nu se potriveste cu imaginea Honda. De-asta nici nu face vanzari.

            Comment


            • Nu inteleg ce are a face rafinamentul cu performantele dinamice. Se exclud cumva una pe alta? Mercedes la care faci referire are cutie automata in 7 trepte ca sa nu mai vorbim de Lexus in 8 trepte. La un pret in jur de 60,000 Euro astept mai mult de la ei.
              ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

              Comment


              • Cand masina costa in jur de sau peste 100.000 Euro, nu se exclud.
                Cand ea costa 50.000 (atat cat era cea veche si ala e pretul corect - sau fie, umflat cu 7000 E aiurea), si are pachetul propus de Legend, invariabil mai lasi de undeva ca sa pui in alta parte. Per total, a iesit o masina grozava la banii ei si nici atat de imputit de lenesa cum cred unii nu e. Da, cutia e in mare parte de vina, 5 sunt prea putine, 6 ar fi ideale. 7 sau 8 trepte pe o cutie automata cu convertor de cuplu sunt mult prea multe. Ca idee, am condus de multe ori Benz si treapta a 7-a e extrem de inutila in afara unui asa zis consum redus la croaziera (ceea ce nu se intampla oricum). Iar Benz tine la pastrare si cutia in 5 pt anumite motoare, vezi la E klasse.
                Poate ma crezi sau nu, dar in general constructorii de masini de lux apeleaza la solutii cu 7 sau 8 trepte pt a raporta emisii mai mici, nu neaparat pt perfromanta. La ultimul capitol, 6 sunt arhi-mega-suficiente si cele mai indicate.
                Iar ca o ultima mentiune, modelul e considerat superior concurentului direct de la Lexus, G-ului. Bineinteles, la motorizarea corespondenta. Si G-ul e mai scump.

                Comment


                • Eu nu sunt un fan neconditionat Honda deci pot fi obiectiv: nu stiu cum e Mercedesul dar Lexus, pentru ca vorbeai de el am avut.Ca performante spui ca Legendul e superior GS_ului ; Honda, motor 3471, 0-100KM/H 7,3 sec; Lexus, motor 2995, 0-100KM/H 7,2 sec. Consum mediu: 11,9 Honda vs.7 l/100KM !!!!!; Preturi:59,300 VS. 61.000 in Franta. Iar ca si calitate a finisarii crede-ma, Lexus are ceva ani in fata Acurei, ca sa nu mai vorbim de Honda. Ce sti tu de 50,000 in Romania, era o varianta jenanta, fara GPS si multe alte dotari de neconceput la clasa asta. Sa nu mai vorbim ca nu poti sa ai pretentia sa vinzi o limuzina de lux avand o singura motorizare. Nici Lexus, care in USA vinde cat Merc si BMW la un loc nu face fata concurentei in Europa desi are si un hibrid in gama. Eu inca o data spun, pentru mine Legendu este o dezamagire: design modest, motor puternic dar masina fara performante dinamice, consum enorm iar ca si calitate a interiorului sub media referintelor in clasa(Mercedes, Lexus, Audi)
                  ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                  Comment


                  • Ei, uite ca eu am avut partea mea de teste in ceea ce priveste masinile de lux atunci cand le vindeam prin Select Motors si pot sa spun ca Lexus e o mare dezmagire pt mine, cel putin la RX si GS (nu mai zic de IS care e PLIN de plastic de Toyota).
                    Calitatea nu se ridica la nivelul pretului cerut nici pe departe, in schimb comportamentul lor e foarte apropiat de ce ofera Mercedes.
                    ES, spre exemplu, cu toate ca este Camry recarosat iar interiorul abunda de imitatie ieftina de lemn (ca de altfel la multe Lexus-uri - foarte jenant), are un comportament extrem de apropiat de ce inseamna masina de lux. Macar pentru asta, Lexus merita aplauze.
                    Acura, in schimb, are o calitate excelenta a interiorului, cu mici exceptii (RDX), iar finisarile sunt peste medie, chiar apropiate de BMW. Comportamentul difera de la model la model, cu RL apropiat de Leuxs si TL apropiat de BMW.
                    De acord insa ca platforma de Accord folosita are limite si astea se simt, in special la performante, si aici Lexus are intaietatea pentru ca foloseste o platforma proprie in general.
                    Dar de aici si pana la a face zob Legend/RL, e distanta mare. Considerand ceea ce au avut la indemana tehnologico-financiar si importanta pe care a primit-o de la mama Honda, modelul este chiar unul reusit.
                    Nu cred ca este corect sa judeci o masina superficial, e proasta si atat comparativ cu altele DEDICATE segmentului de lux. Trebuie sa mai iei in considerare si materialul de care a dispus fiecare.
                    Daca Lexus, BMW sau Benz au parte de o sustinere financiara si implicit tehnologica fara oprelisti, Honda a fost mult prea precauta cu Acura si implicit, cu Legend. Si asta a fost de fapt prostia. Legend nu are ce cauta in gama Honda, iar Acura trebuie sa se desparta odata pt totdeauna de gama Honda din punct de vedere al platformei (cam greu acum cu vz auto). Gandeste-te numai ca intreaga gama Acura e construita pe platforma de Accord, iar motoarele sunt de fapt de origine Honda, sunt doar 2, adica seria K prin 24 si 23T, si seria J, deja invechita, prin 35 si 37. Practic, nu se poate numi o gama de lux asa ceva, fiind mai degraba undeva la nivelul lui Volvo sau Saab sau cel mult jumatate de Audi. Iar in State nici nu are clasificare oficiala Tier 1 de gama de lux, cum are Lexus sau MB, ci este un entry level luxury, fiind privite de multi ca Honde mai luxoase.
                    Repet, judecand prin prisma tuturor acestor conditii si avand in vedere faptul ca prin multe teste Legend a luat fata GS-ului in multe privinte, s-a realizat o masina foarte buna. Daca tu crezi ca GS350 consuma mixt 7 l la suta, e ca si cum ai crede ca Mos Craciun exista.
                    In schimb, consumul la seria J este unul din principalele lui atuuri. Spre ex, la ultima intalnire din Iasi am avut la dispozitie Acura MDX, cu V6 de 3.7 300cp, cutie auto in 5 si greutate de 2300kg. M-am asteptat fara emotie la un cosum de 15-20 mediu, dar, spre surpinderea mea, consumul a fost de 10 l la suta la dus si vreo 12 la intors, cu o medie in Iasi de 14-15 avand in vedere ca am alergat-o extrem de tare in ziua intalnirii. Fara a crede ce zice BC, am facut si calculul manual, la pompa. Rezultatul a fost cam acelasi. Cat timp am lucrat la Asko, am avut ocazia sa conduc si vechiul Legend, cu aceleasi valori de consum, care culmea, au fost sub ceea ce se declara oficial.
                    Ma crezi sau nu, asta e alegerea ta, eu n-am nici un motiv sa mint, dar, repet, nu este corect sa tragi concluzii fara sa intri un pic in tema sau doar pe baza a ceea ce ai auzit sau ai vazut in treacat. Mi-ar fi placut totusi sa mai fiu la Select pt a-ti putea demonstra ca nu e chiar corecta judecata ta.

                    Comment


                    • Finisaje si legende

                      Legendul nu are ce cauta in gama Honda - este o masina 95% premium cu un brand popular pe masca si volan - ceva gen Phaeton.
                      Acura nu trebuie construita pe platformele Honda ci trebuie diferentiata serios de aceasta.Cand am intrebat in showroom la Acura pe ce dau 5000 euro in plus fata de Accord mi s-a spus ca are pielea mai buna si e mai antifonata?!?!
                      Prin meserie umblu in showroomuri si serviceuri asa ca m-am familiarizat cu interiorul celor 2 masini.GS este net inferior la calitatea materialelor - multe butoane din concern, un plastic penibil de lemn (sper ca nu e lemn lacuit ca e greu sa faci lemnul sa arate a plastic).
                      Ergonomia este mai slaba.Spatiul pare mai mic datorita consolei masive la GS.
                      La amandoua pielea pare OK dar daca compari cu XF e musama curata.
                      Eu consider ca Legendul actual este peste GS 300 , e mai ieftina vezi pret prin imprejurimi dar renunti la imaginea premium care o are Lexus sa zica aia la spalatorie " domnu, fac si interioru la Hyundai?"
                      P.S. Penibila in continuare lipsa navigatiei pe Legend - la ora actuala suntem singura marca ce nu are harta RO din toti ce au optiunea navigatie in optionale.
                      DANANDREI
                      Senior Member
                      Last edited by DANANDREI; 28-04-09, 11:45.

                      Comment


                      • Nobila lupta ta pentru apararea Legendului. Inteleg, ai Honda si nu concepi ca exista altceva pe lume. Eu am avut 4 honde noi( Accord typeR-1999, CR-V-2003, Accord diesel-2004 parca si S2000-2006). Iti spun ca o parere personala: oricat ai fi de pasionat de o marca incearca sa fi obiectiv si mai ales priveste din prisma cumparatorului nu din cea a vanzatorului. Spui sa ,,nu trag concluzii fara sa intru putin in tema sau pe baza a ceea ce am auzit sau vazut in treacat". Aici ai dreptate. Prima data am vazut-o in treacat la Salonul auto de la Geneva in 2006. Exteriorul m-a dezamagit, dar poate asteptarile mele erau mai mari. Interiorul era aproape OK cu exceptia catorva detalii(nu mai intru in amanunte dar cine s-a uitat la masina cu atentie le poate identifica). Spatiul in spate, nu foarte mare, dar in general Honda nu se poate lauda cu asta(vezi Accordul). In fine, coroborand toate acestea cu performantele si consumul declarat(17 litri in oras -20 litri la test drive, am verificat ulterior si nu in Bucuresti!- apropo cand ai scos 14 cu MDX-ul ai resetat computerul sau a fost combinat cu extraurban?) am ajuns la concluzia ca din punctul meu de vedere nu merita investitia.Concurenta era peste. Punct. Dezamagirea si mai mare am avut-o la Salonul de Paris de anul trecut unde au prezentat faceliftul. Acum, masina arata ca o jucarie chinezeasca. Daca ai vazut-o doar in poze pe internet, nu te mai grabi cu acuzaiile si asteapta vreo 2 ani sa vina si in Romania si o sa discutam atunci. De atunci si pana acum am mers de multe ori cu Legendul si te inteleg cand spui ca e o masina foarte reusita - dar tu judeci asta pe banii altora, nu pe banii tai! Cum spuneam, in Franta, varianta full e 59300 euro + 2600 euro taxa de poluare. Dai maine banii astia pe ea, ma rog cu reducerile de rigoare? Daca da, felicitari! Daca nu, lasa-ma cu teoria, ca Romania e plina de teoreticieni! In acelasi timp vorbesti de Lexus. spui ca RX si GS sunt o mare dezamagire. In ce sens? Banuiesc, dar totusi sunt curios. IS-ul insa spui ca e plin de plastice de Toyota Eu am avut IS-ul diesel, varianta executive si e posibil sa fiu subiectiv insa iti spun sincer ca e prima data cand aud asa ceva. Majoritatea revistelor de specialitate serioase(Action Auto-Moto, L'automobile, Top Gear- care a si declarat-o sedanul anului 2006 daca nu ma insel, Car) i-au gasit intradevar niste defecte cu care sunt de acord: nu are tinuta de drum a seriei 3, spatiu foarte mic la genunchi in spate, bancheta nerabatabila, consum relativ mare, etc). Dar ca are plastice de Toyota....... Nu s-au gandit. Apropo, nu stiu daca ai avut Toyota, dar plasticele difera in functie de model. Eu am L.Cruiser si plasticul meu e mai bun decat la Igo! Pe de alta parte spui ca lemnul este o imitatie ieftina. Banuiesc ca ati avut Lexus la vanzare si te-ai urcat in ea, nu iti dai cu parerea doar din auzite. Nu v-au dat si pliante cei de la Lexus? Scrie acolo, nu e greu de citit: lemnul care orneaza bordul provine de la fabricantul de instrumente muzicale Yamaha. Apropo, tu ce le spuneai celor care cumparau Lexus? Vorbesti mai departe despre sustinerea finaciara deficitara in raport cu BMW, Merc si Lexus. Pai asta e problema mea ca si cumparator? Honda e al 7-lea sau al 8-lea producator mondial de automobile!!!! De unde asteapta sustinere financiara????Acura a fost primul brand de lux in USA, inaintea lui Infiniti si Lexus! Ce au facut in timpul asta? Iar in incheiere, parerile noastre sunt din nou divergente. Tu spui ca Legendul nu are ce cauta in gama Honda/Acura. Eu zic, din contra, ca are ce cauta, asa cum au ce cauta si S2000-ul si NSX-ul. Trebuie sa fie acele masini care sa duca inainte traditia Honda - excelenta si sportivitate. Altfel, in curand o sa ajunga un fel de Skoda japoneza cu masini ieftine dar fara personalitate.
                        ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                        Comment


                        • Honda de 60.000 de euro!

                          http://www.promotor.ro/teste-auto-te...legend-4908039

                          Noua Honda Legend nu are leduri şi nici mulţi cai īn plus, dar are un preţ care o poate transforma īn legendă.



                          Primul obstacol de care trebuie să treacă Honda Legend facelift pentru a ajunge īn garajul unui client romān de maşini de clasă mare este preţul. Şi, din păcate, acesta este un prag foarte important, dar şi foarte īnalt īn cazul de faţă. Legend este disponibilă īn Romānia īntr-o singură versiune, care conţine toate opţionalele posibile şi imposibile.

                          După facelift, maşina a primit faruri şi stopuri noi, noi modele de jante, o cilindree a motorului crescută de la 3,5 la 3,7 litri, 295 CP, 371 Nm şi mici modificări la interior. De exemplu, de acum scaunele faţă au şi ventilaţie, nu doar īncălzire.

                          Preţul unui Legend echipat complet este de 58.286 euro. Deşi motorul V6, amplasat transversal īn faţă, este o lecţie Honda de motoare aspirate, performanţele maşinii nu sunt ieşite din comun. 7,1 secunde sunt necesare pentru a se atinge 100 km/h, iar viteza maximă este de 250 km/h.

                          Multă lume nu ştie, dar această generaţie de Legend, a patra, din care face parte şi modelul nostru cu facelift, a fost prima care a oferit īn standard un sistem de tracţiune integrală permanentă, cu posibilitatea mutării cuplului motor şi īntre roţile din spate, nu doar īntre punţi. A urmat BMW, cu X6, dar Honda Legend a scris practic istoria.


                          Legend facelift este o maşină uriaşă, de aproape cinci metri lungime, şi grea de circa două tone. Motorul are valori foarte bune de putere şi cuplu pentru configuraţia şi cilindreea sa: 295 CP din 3,7 litri - comparabil cu 306 CP ai motorului 350 de la Mercedes -, dar maşina este penalizată de greutatea foarte mare şi de transmisia cu şase rapoarte ce lasă impresia că e depăşită de rapiditatea cu care motorul urcă īn ture. Dacă Legend avea o transmisie cu dublu ambreiaj, maşina ar fi fost mai rapidă.

                          Īn plus, motoarele Honda au fost mereu pline de viaţă, dar la peste 4.000 rpm. Este şi cazul propulsorului de 3,7 litri, care se trezeşte şi el tārziu, peste 4.000 rpm. Pānă atunci, Legend e lent, nu poţi să pleci deloc īn forţă de pe loc şi, imediat ce turaţia scade sub această valoare, maşina parcă pierde jumătate din forţă. Practic, de multe ori accelerezi şi ai impresia că stai pe loc.

                          Răspunsul pedalei de acceleraţie este lent, iar cutia are şi ea nevoie de ceva timp pentru a reacţiona. Dacă motorul nu ar fi fost atāt de energic īn regimul īnalt de turaţie, Legend ar fi putut fi vāndut drept un Hyundai, fără probleme.


                          Reversul pozitiv al lentorii maşinii este confortul. Legend se simte de parcă ar rula pe suspensii pneumatice, filtrează foarte silenţios denivelările şi e antifonat ireproşabil.Aceasta este, clar, cea mai confortabilă şi spaţioasă Honda din istorie.

                          De fapt, consider că s-a exagerat, pentru că evacuarea sună la fel de anemic precum cea a unui Accord de 2,4 litri. Şi totuşi sub capotă se află un V6 Honda. O evacuare care să sune agresiv pe acceleraţie ar fi fost mai potrivită.

                          Pentru că tot am menţionat Accord-ul, un 2.4 Executive automat, cu toate opţionalele, costă aproape jumătate din preţul unui Legend - 32.106 euro -, este cu doar 2,4 secunde mai lent pānă la 100 km/h şi atinge o viteză maximă cu doar 23 km/h mai mică. De la 32.106 pānă la 58.286 euro este loc exact de un CR-V 2.0 Sport cu transmisie automată. Cred că asta ar trebui să īnsemne de fapt să īţi cumperi o Honda de 60.000 de euro. Renunţi la ideea de Legend pentru un Accord şi un CR-V.
                          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                          Comment


                          • Eu am cam terminat test drive-ul cu Legend (cam 5000 km) si cred ca imi permit sa trag niste concluzii:
                            -transmisia in 5 trepte: poate ca una in 6 era mai potrivita, macar ca sa mai inchida din gurile criticilor. stiu ca sunt transmisii cu 7 si mai nou cu 8 trepte, cu ambreiaj simplu sau dublu sau cu lichid (sau era gel ?! ). mie mi se pare ok daca nu tii neaparat sa faci liniute cu un 540i. oricum io cred ca performantele dinamice sunt penalizate mai degraba de setarile suspensiei; si ma chiar bucur ca e asa.
                            -(in plus daca esti chiar pilot si te imprietenesti cu padelele de pe volan beemveul ala s-ar putea sa aiba ceva surprize )
                            -concluzia promotor e putin absurda. accordul e o realizare excelenta iar crv poate chiar mai bine; legend in schimb e alta clasa, clasa premium. cand pleci la drum cu masina asta stressul dispare sau se atenueza. liniste totala, hectare de piele frumos cusuta, lemn (un review prin america zicea ca e finisat atat de bine incat parca ar fi plastic!), sistemul audio impecabil, confort total indiferent de calitatea asfaltului, unghiul pantei sau al curbelor. deci e simplu sa spui ca poti sa renunti la un pursange arab pentru doi cai de tractiune (de rasa si ei!!) numai ca nu prea are sens.
                            -nu sunt absurd, e clar ca nu e cea mai buna masina din lume. in primul rand ca tehnica evolueaza superrapid iar legendul nu e chiar tehnologia de maine. consumul este ceva mai mare decat zice cartea (la mine pe bord zice 12,7 media in 5000 km dar am cam evitat orasul, iar la drum cuminte a fost imposibil sa scad sub 10,5 - 10,8). ecranul navigatiei este incredibil de nashpa pentru o masina japoneza, de fapt cam pentru orice masina. iar pentru o namila de aproape 5 metri spatiul din spate e cam micut. in plus impozitul e doborator (oare cum o fi la 3.7 la facelift!) si in general costurile de intretinere/rulare sunt altele.
                            -ce ma unge la suflet este faptul ca intr-o mare de audi/bmw/mercedes si un lac de lexus/infiniti nu sunt mai mult de vreo 20 de legenduri in circulatie in romanica. "boborul" se uita ciudat dupa ea si, da, exista "riscul" sa fii confundat cu hyundai. reactia cunoscatorilor, insa, compenseaza.
                            -era sa uit: zgomotul evacuarii se aude exact atat cat sa nu uiti ca este o honda; cui ii place mai mult asta decat linistea si confortul o sa isi ia S2000, niciodata legend!!
                            -cireasa de pe tort ramane pretul SH (atentie si la revers!!!). adica poti sa ai toate astea la pretul de crv nou. si, bineinteles, poti sa-l revinzi la pret de civic.
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Falkoner/
                            https://popescu10.wordpress.com/

                            Comment


                            • Tare as vrea sa pun mana pe un exemplar pentru un traseu Iasi Bucuresti, sa testez confortul vs consumul, cu CR-V 2008 2.0 A/T nu prea scade sub 10.5 - 11 consumul pe acest traseu si crede-ma ca nu merge cu 180 constant.
                              '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                              Fosta:
                              '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                              Javascript motherfucker in Iasi?
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                              Comment


                              • Revin, foarte tarziu, dupa inca vreo 10 k si ceva drumuri mai lungi. Inclusiv unul Bucuresti - Suceava si retur. Apropo de confort vs consum: confortul este suveran. Nu am testat (si chiar mi-as dori!) niciun E Klasse (sau chiar S, desi e alta categorie) cu airmatic, am auzit vorbe bune despre C5 (C6) cu suspensia hidractiva. Dar pe niste drumuri decente cu greu se poate mai bine decat Legend. Pe de alta parte consumul... e alta mancare de peste. Cea mai buna performanta a mea a fost un Bucuresti-Craiova si retur prin Alexandrai si Rosiori de Vede, nu foarte rapid pentru ca drumul si noile radare nu te prea lasa dar nici prea lent (era seara si politistii prin sud sunt ceva mai lenesi ), cand am scos o medie de 9.9 - 10.0 pe bord. Este extrem de ciudat sa vezi ca la 100 sau 140 kmh consumul instantaneu e cam acelasi, doar la acceleratie te rupe.
                                Motorul e exceptional, dar cateodata chiar as vrea sa vad cum se comporta un Diesel. Este direct frustrant sa vezi ca pana si Infiniti pune un diesel pe modelele pentru Europa. Oare chiar Honda nu e capabila sa faca un Diesel decent pentru Legend - in fine, cred ca si pe un Accord varf de gama ar incapea un motor mai mare.
                                Cred ca nu ar fi imposibil sa lipeasca inca doi cilindri la motorul 2.2 si sa faca o varianta in 6 cilindri de vreo 3 litri si ceva cu 230-250 CP... Oricum am renuntat sa mai incerc sa inteleg politica Honda.
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Falkoner/
                                https://popescu10.wordpress.com/

                                Comment

                                Working...
                                X