Probleme ambreiaj Honda Civic 5D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca a venit vorba de vibratii, sunt singurul caruia ii tremura la relanti din toate incheieturile dupa ce ajunge la temp optima?
    Am incercat toate benzinele posibile si impsibile si nici o schimbare.
    Rezolvarea ar fi atat de simpla, ridicarea turatei de relanti pe la 750-800 RPM, dar cica nu se poate.

    Comment


    • Originally posted by Seth View Post
      Rezolvarea ar fi atat de simpla, ridicarea turatei de relanti pe la 750-800 RPM, dar cica nu se poate.
      Cum sa "nu se poate". Poate "nu se stie".
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • Mda, la mine la service "nu se stie" cam multe.
        Arunc o intrebare pe topicul lui ASKO, poate, poate.

        Comment


        • prind uneori loturi de benzina fabuloase, a.i. daca stau in masina si ascult muzica la volum normal sau discut cu cineva ma uit pe trometru sa vad saca merge motorul. se intampa rar ce-i drept, cu benzina de la mol sau petrom 100 si respectiv 99+. insa de lele mai multe ori e un mic "tremurat" insa nesemnificativ. benzina e cauza. (sorry offtopic)
          HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
          HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
          vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
          KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

          Comment


          • Originally posted by Seth View Post
            Mda, la mine la service "nu se stie" cam multe.
            Arunc o intrebare pe topicul lui ASKO, poate, poate.
            chiar, de ce nu punem link-ul de la acest topic pe topicul lui ASKO...?!?
            nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

            Comment


            • Originally posted by Seth View Post
              Mda, la mine la service "nu se stie" cam multe.
              Arunc o intrebare pe topicul lui ASKO, poate, poate.
              Sa stii ca s-ar putea ca ridicarea turatiei de relanti sa nu iti rezolve problema.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Am fost si eu cu aceeasi problema de tremurare acum 1 an in service.

                M-au sunat dupa jumatate de ora ca face asa datorita lipsei de presiune din pneuri(e drept ca erau putin sub presiunea recomandata de ei). Mi-am facut mea culpa si am plecat linistit. Nu a mai facut cateva luni asa.

                Acum face fix la fel desi presiunea este ok, ma gandesc ca au reparat atunci ceva fara sa ma anunte ca sa nu se duca vestea despre problema.

                In plus fata de scuturat scoate si un scartait ciudat la apasarea pedalei de ambreiaj.

                Astept sa treaca viscolul sa ma duc sa le fac o vizita.
                Filip.ro

                Comment


                • Ma bag si eu in seama si spun:masina mea tremura f putin dupa ce se incalzeste.am invatat-o cu petrom 95-99.nu am probleme cu ambreiajul(53000km).insa se aude un zgomot metalic in timp ce se incalzeste...ce o fi?multumesc
                  CIVIC SEDAN '08 ES M/T
                  NIGHTHAWK BLACK.

                  Comment


                  • E bine... am ajuns sa discutam despre benzina acum!
                    B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
                    Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

                    Comment


                    • "clantzane" ceva scut/plastic al radiatorului de lichid de racire. daca apas cu mana pe el tace (la mine cel putin). mai stiu pe cineva care avea ceva saiba la acelas radiator...
                      HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                      HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                      vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                      KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                      Comment


                      • Cam greu sa tii thread-ul curat.
                        Oricum, acest topic e pt problelele de ambreiaj.
                        Haideti sa ne concentram pe aspectele astea, pt alte opinii sa deschodem alt thread.
                        Eu vin cu detalii cand o scot din zapada.
                        My baby blue
                        '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • si a mea clanzane la fel

                          Comment


                          • Bun, astazi am fost pe la voi prin Bucurisdan... nu stiu cum va descurcati voi ca eu simteam ca ma sufoc
                            Problema e foarte prezenta si foarte clara. Cand se incalzeste AMBREIAJUL, nu are treaba cu temperatura motorului sau cea de afara, face urat de tot. Efectiv nu puteam sa plec de pe loc frumos cu ea, puteam sa patinez ambreiaj cat vroiam eu ca tot tremura, scurt si des, dar tremura clar.
                            Pe drum cand s-a mai racit a revenit la "normal" adica face dar macar pot sa-l domolesc prin patinare.
                            M-am lamurit 100% acum, are clar o problema, nu e din cauza piesei dintre volan si scaun.
                            Nu stiu ce rezolvam cu HTR, sincer nici nu ma incalzeste prea mult sa imi puna alt kit care in 20K de KM sa faca la fel, cert e ca m-a dezamagit crunt Honda cu treaba asta. Probabil urmatoarea masina va fi un *****... macar acolo ma astept la ce o sa pice, nu ma ia prin surprindere
                            Tin minte cum il compatimeam pe un amic cu Mondeo 2.0 TDI care a schimbat ambreiajul, dar asta pe la vreo 200 si ceva de mii de KM, si are un cuplu monstrous masina aia, cand m-am urcat prima data in ea era sa ma urc pe ala din fata.
                            Singura consolare are fi ca prin Cr pe aici nu e chiar mizeria aia de trafic ca in Buc si nu apuca sa se incinga asa de rau, apropos de traficul din Buc, era unu cu nus ce 4x4 care se pusese de-a latul intre 2 linii de tramvai de nu mai trecea nici dracu prin intersectia aia pt ca blocase 2 tramvaie omu.

                            PS: Mii de scuze KMR, dar mi-a fost imposibil sa mai ajung si la tine la firma.
                            Seth
                            Senior Member
                            Last edited by Seth; 10-02-10, 19:31.

                            Comment


                            • oameni buni, ia utati-va voi la turomentru si ziceti cam pe ce plaja de turatii tremura? daca tremura la peste 1200 rpm (in tr.1) e o problema tehnica. da nu, raman la idea mea.
                              astept curios raspunsuri.
                              HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                              HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                              vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                              KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                              Comment


                              • La mine tremura pana la 3000
                                '08 Civic Sedan 1.8 M/T New Red Pearl

                                Comment

                                Working...
                                X