Probleme ambreiaj Honda Civic 5D

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Si eu am incredere in aceasta explicatie! Ca sa va dati seama ca merita luata in seama, va spun ca seful meu a schimbat singur un motor pe benzina cu unul pe diesel pe masina lui si merge cu ea, de n-are treaba, desi e foarte veche! Un isuzu din 9x, nu stiu sigur anul. Deci: scrisoare catre HTR cu rugamintea cat mai multor posesori sa faca ceva pentru cei ce intampina aceasta problema, in asa fel incat sa fie eliminata! Honda este o marca cu traditie si nu cred ca va accepta ca reprezentanta ei din Romania, sa nu faca nimic in acest sens! E o chestiune de imagine si ei trebuie sa si-o pastreze in fata viitorilor clienti dar mai ales in fata clientilor actuali! Daca exista o componenta a ambreiajului din material prost care se uzeaza dupa 30 000 km atat de tare incat nu mai permite functionarea corespunzatoare a ambreiajului, atunci constructorul piesei e de vina iar HT ar trebuii sa-i semnaleze aceasta problema pentru a o schimba! Stiu ca in Romania nu se poate dar merita incercat! Eu nu cred ca exista prea multi posesori doritori sa-si schimbe pe banii lor ambreiajul aftermarchet!
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

Comment

• banuiesc ca a schimbat si ambreiajul...si cutia...
      nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

Comment

• Originally posted by _ADN_ View Post
        Ei bine, eu personal n-am sa accept asa ceva niciodata. Si nu cred ca cineva ar trebui sa accepte asa ceva.
        Same here.

Nu e absolut deloc normal ca un ambreiaj de 30K sa faca asa ceva. Nu daca vrei sa iti spuna Honda, nu daca iti pui in reclama cuvinte ca fiabilitate.

Da, e decizia voastra sa va luat aftermarket.
        Eu sincer asi cheltui banii aia pt o excursie la munte. Pe Transfagarasan.. dar mi-e frica sa nu ma lase ambreiajul acolo.
        Mi-a tremurat in mall la cotroceni urcand panta in parcare. Cum face oare pe serpentinele alea.

Anyway. Cam pe cand ne apucam de scrisoarea aia?
        Stie cineva cam ce ar trebui sa contina sau cautam un avocat sa ne ajute?
        My baby blue
        '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

Comment

• Nu sunt avocat, dar cred ca ar putea sa contina datele noastre (ale masinilor - nr. km, probleme anterioare legate de ambreiaj, acolo unde e cazul, etc), o sesizare a defectului precum si solicitarea ca inlocuirea sa fie facuta in baza garantiei de care beneficiem. O chestie importanta care ar fi de mentionat este aceea ca dorim un raspuns clar indiferent de decizia pe care o vor lua.
          Wagner
          Senior Member
          Last edited by Wagner; 04-02-10, 21:21.
          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

Comment

• Pai in problem de astea legale ne poate ajuta sensei vtin, dar a lui e prea noua ca sa fi inceput sa faca probleme...

Comment

• Originally posted by w33bb0 View Post
              De-aia am scris in nenumarate randuri ca prefer sa astept pana cand gasesc un ambreiaj aftermarket, mai bine realizat, iar abia atunci sa-l schimb.
              ...
              Iar, daca tot dau un ban, prefer sa merite fiecare centima
              Atunci cand te decizi, anunta-ne si pe noi, eventual intr-un topic separat. Poate facem si un group-buy. "Civicoasa" mea oricum a iesit din garantie si astia m-ar trimite la plimbare direct daca as incerca sa rezolv problema pe banii lor.

Comment

• Astept si eu raspuns de la cei pe la care am intrebat de ambreiaj aftermarket. Cum aflu ceva, dau de veste
                B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
                Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

Comment

• Propun sa faceti un topic cu numele, numerele de inmatriculare date de identificare ale fiecarui autoturism, date ce vor fi in continutul cererii noastre si o voi scrie eu, i-o dau pm domnului profesor in gramatica Kmr si apoi o trimiteti la HT.Tocmai am auzit la radio ca datorita unei astfel de scrisori venita de la peste 100 clienti nemultumiti Toyota a rechemat in service Toyota Prius pentru frana intarziata.Putem mentiona si asta in scrisoare.Incercam cu una.Apoi cu 100 de scrisori.Eu o scriu pe a mea si o trimit domnului Kmr.Voi o completati cu datele voastre daca va convine si o dati mai departe pe pm.E bine asa?Exista cineva pe acest forum care poate descrie in scris, in termeni stiintifici ce se intampla cu ambreiajul astfel incat sa putem pune aceasta descriere in scrisoare pentru a putea semnala cat mai corect si cat mai pe intelesul celor de la HT?
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

Comment

• Eu as prefera datele sa fie date pe PM sau mail totusi
                    '08 Civic Sedan 1.8 M/T New Red Pearl

Comment

• Originally posted by oprescutoma View Post
                      ..., i-o dau pm domnului profesor in gramatica Kmr si apoi o trimiteti la HT.
                      ...
                      Eu o scriu pe a mea si o trimit domnului Kmr.
                      1. Deci, eu zic ca ti-o cauti cu lumanarea. Ti s-a mai atras atentia sa scrii corect nick-ul colegilor.

2. Incerci sa fii ironic?
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• Fara suparare, Delphi, dar nu cred ca Toma vroia de data asta sa fie ironic...Chiar vrea sa ajute (cred, sper ).
                        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

'08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

Comment

• Originally posted by octi_b View Post
                          Fara suparare, Delphi, dar nu cred ca Toma vroia de data asta sa fie ironic...Chiar vrea sa ajute (cred, sper ).
                          nici eu nu cred. dar nici n-am inteles exact ce sa facem.
                          pe de alta parte aseara iar mi-a facut. e naspa rau...

Comment

• "domnului profesor in gramatica" nu vi se pare ironic?
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• nu. a vrut sa-i recunoasca valentele. cred ca si eu in gand, involuntar, ma gandesc la KMR tot cam asa...
                              oricum, e de bine...

Comment

• Dupa o saptamana in care nu am mai condus masina, azi dimineata am intors-o si eu pe toate partile sa vad cum se manifesta. Senzatia este, intr-adevar, ca parca eu nu mai stiu sa conduc si imi da in nas, trepideaza, se hatzana etc., cert este ca daca esti atent si te obisnuiesti, debreind foarte incet si sincronizandu-te perfect cu acceleratia, atunci nu face. In schimb, daca debreiez mai repede sau nu accelerez suficient face tot timpul, si pe rece si pe cald, si pe fata si pe dos . Eu revin la idea ca, inainte sa facem scrisoarea, sa conducem o masina care nu face sau una noua, de drive-test sau sa ne intalnim macar un sfert din cei cu probleme, si sa cadem de acord asupra simptomelor. De ex, eu ma regasesc complet in ceea ce descrie Seth, in schimb altii au descris un pic altfel problema.
                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

'08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

Comment

Working...
                                X