Probleme ambreiaj Honda Civic 5D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Wagner View Post
    Am avut azi o discutie telefonica cu dl. Razvan Nicolae de la Asko. Concluzia: trebuie sa facem o scrisoare catre HTRo, pe care sa o semnam toti cei care avem probleme (scrisoarea poate veni din partea comunitatii Hondafan, bineinteles cu acordul fondatorului si al moderatorilor).

    Deci, se face frumos scrisorica, le dam nr. de sasiu, si ce date vor mai fi necesare si vedem ce reactie au.
    Eu ma bag.
    '08 Civic Sedan 1.8 M/T New Red Pearl

    Comment


    • tocmai m-am intors de la CM. am plimbat-o putin inainte sa ajung acolo si am plimbat-o in draci si cu baiatul de acolo. n-a zis nici pas. dupa ce-am plecat, am oprit sa fac plinul si pe urma a inceput.
      imi bag...................................!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      doua ore pierdute cu brio. de-aia imi place mie sa merg la service...NOT. am plecat bou si m-am intors vaca. s-ar putea sa-mi bag picioarele in ea de masina si cand cade, cade. vad atunci. nu merita efortul/nervii/stresul.

      LE
      sper macar ca ori o sa-i treaca, ori se agraveaza (nu pot sa cred ca spun asta) ca sa am ce sa arat in service.
      totolino
      Senior Member
      Last edited by totolino; 02-02-10, 14:46.
      nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

      Comment


      • Din partea comunitatii Hondafan nu prea avem cum sa trimitem sesizarea pt ca Hondafan nu are statut juridic. Putem face doar in nume propriu.

        Mie, cel putin momentan, nu imi mai face...
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • Nu cred ca este vorba de trimitere a unei sesizari in numele unei comunitati neaparat, ci in a face o scrisoare comuna a tuturor celor care au aceasta problema, scrisoare in care sunt mentionate mai multe detalii despre masini, gen proprietar, VIN, etc.

          Oricum, cel mai important lucru din aceasta scrisoare este ca HTRo sa inteleaga ca este o problema la scara mai mare (lucru de care probabil au cunostinta), care este cunoscuta de multa lume, si ca textele de genul "ai mers cu piciorul pe ambreiaj" nu tin.

          Mai mult, eu sper ca astfel se va opri (daca este cazul) ceea ce cred eu ca este un trend prin care se incearca de catre unele service-uri/marci sa se induca ideea cum ca soferii nu stiu sa-si conduca masinile si de aceea se strica, in loc sa faca masini fiabile sau sa repare problemele.

          Mai mult, pe mine personal, o problema care se repara pe moment si apare din nou dupa acelasi numar de km, este o dovada clara de defect de proiectare, iar atata vreme cat o piesa care se defecteaza in mod regulat se inlocuieste cu o piesa cu acelasi cod, consider ca problema nu este rezolvata, ci doar amanata pana la expirarea garantiei, cu scop de a stoarce banii cumparatorilor.

          Acest lucru NU l-am vazut la Honda, dar l-am vazut la alte marci si sper sincer sa nu ajungem aici.
          _ADN_
          Senior Member
          Last edited by _ADN_; 02-02-10, 14:50.
          '08 Civic Sedan 1.8 M/T New Red Pearl

          Comment


          • Originally posted by totolino View Post
            doua ore pierdute cu brio. de-aia imi place mie sa merg la service...NOT. am plecat bou si m-am intors vaca. s-ar putea sa-mi bag picioarele in ea de masina si cand cade, cade. vad atunci. nu merita efortul/nervii/stresul.
            De-aia e "riscant" sa mergi in service in momentele "neclare"
            Exact asa am patit si eu cu agatatul schimbatorului de viteza in treapa I. Cand am avut problema cu ambreajul (scartait) nu m-am facut de bafta . A scartait si la ei si mi-a schimbat pe garantie ce au trebuit sa schimbe.
            Deocamdata nu stiu ce sa zic, merge binisor, nu pare sa aiba probleme, cu toate ca acest topic m-a pus pe ganduri.
            Vorbeam mai devreme si cu @gdm sa ma intalnesc cu el, sa facem putin schimb de masini si sa ne dam cu pararea. Aca mai mult el sa isi dea cu parerea ca eu nu prea am experienta.
            Tocmai de aceea as mai dori sa ma intalnesc si cu alte persoane poate sesizeaza ei vreo problema legata atat de ambreaj cat si de caseta de directie, eu, deocamdata nu imi dau seama.

            Comment


            • Deci,
              propun o intalnire sa vedem cu ambreiajul.

              Stiu ca e greu si alergam mult, dar inainte sa dam o scrisoare cred ca trebuie sa verificam si sa detaliem problema.

              Dupa, putem adauga la lista aia si o lista cu vin-urile, sau putem sa le trimitem centralizat la un "voluntar" si intocmim si scrisoarea.

              Ce ziceti de o Duminica?
              Stie cineva o parcare libera? eventual si o panta?
              My baby blue
              '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

              Comment


              • Parcare si panta ar fi la Polivalenta (prima varianta - e destul de riscanta panta aia, pentru ca nu stii cand vine vreun bizon aiurea) sau Politehnica (a doua varianta). Altele nu imi vin in cap acum. Oricum, masinile vor trebui sa fie calde.
                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                Comment


                • citeam link-urile de la delphi si mi-a picat fisa:
                  eu fac 3 ani in august-septembrie deci bye-bye garantie. ca nr. de km probabil ca nu voi sari de 40k. unele componente (motor, cutie, ambreiaj etc) ar trebui sa aiba garantie la nr. de km si nu in ani...ca doar blocul motor nu e facut din carpa si-l mananca moliile...
                  nu mai zic ca aici vorbim de honda.
                  nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                  Comment


                  • Originally posted by Wagner View Post
                    Parcare si panta ar fi la Polivalenta (prima varianta - e destul de riscanta panta aia, pentru ca nu stii cand vine vreun bizon aiurea) sau Politehnica (a doua varianta). Altele nu imi vin in cap acum. Oricum, masinile vor trebui sa fie calde.
                    Facem un Piata Scanteii - Piata Unirii via Romana si se incalzesc...

                    Oricum, inainte sa trimitem vre-o scrisoare zic sa ne intalnim un grup cat mai consistent si sa discutam cursul pe care trebuie sa il urmeze demersul.
                    My baby blue
                    '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

                    Comment


                    • cred ca mi-a venit o super-idee...
                      ne intalnim toti din bucuresti la CM si una tot tre sa faca (pe drumul pana acolo). si il suim pe baiatul-tester in respectiva si-l plimbam. la intoarcere aratam toti cu degetul: asa face si a noastra...!!!......
                      nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                      Comment


                      • Originally posted by totolino View Post
                        cred ca mi-a venit o super-idee...
                        ne intalnim toti din bucuresti la CM si una tot tre sa faca (pe drumul pana acolo). si il suim pe baiatul-tester in respectiva si-l plimbam. la intoarcere aratam toti cu degetul: asa face si a noastra...!!!......
                        totolino

                        Comment


                        • Defectiunea descrisa de voi se manifesta si la mine de aproximativ 2 saptamani. Problema este ca masina a iesit din garantie de vreo 2 luni (e fabricata in 2006). Se manifesta exact cum a descris initiatorul topicului: in prima treapta, foarte rar in a doua. Seamana, insa nu este vorba de zdruncinaturile care se resimt atunci cand subturezi motorul. Din ce am citit mai sus se pare ca ar trebui sa pun deoparte vreo 20 de milionae pentru un kit nou. Asta e, ma pregateam de un set de anvelope de vara, dar cred ca o sa le folosesc pe astea de iarna ceva mai mult Cel mai mult imi pare rau de faptul ca mi-am laudat "bijuteria" si fabricantul ei, insistand pe fiabilitate, in fata majoritatii prietenilor. Pe viitor am sa ma abtin, chiar daca interlocutorul ar avea beamve sau haudi...
                          P.S. Masina are 70.000 km.
                          Last edited by un fan; 02-02-10, 16:02. Reason: completare

                          Comment


                          • Mie cand imi face, imi face si in treapta I, si 1-2, si 2-3 si 3-4. Numai intr-a 5-a si a 6-a nu se simte. Face cateodata si la retrogradare in treapta inferioara.

                            Mai este o chestie, care eu am vazut-o la masina mea inca de noua in legatura cu ambreiajul. Si anume, cand schimb vitezele si merg mai turat, in trepte superioare (3, 4) - deci schimb patinand extrem de putin ambreiajul, se intampla sa nu cupleze imediat , ci sa patineze o secunda-doua pana cupleaza de tot. Acest fenomen l-am observat prima data cand avea masina 1000 Km. Nu m-a deranjat, dar m-a surprins (se intampla rar).
                            '08 Civic Sedan 1.8 M/T New Red Pearl

                            Comment


                            • bug bug bug
                              totolino
                              Senior Member
                              Last edited by totolino; 02-02-10, 16:38.
                              nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                              Comment


                              • Originally posted by un fan View Post
                                Defectiunea descrisa de voi se manifesta si la mine de aproximativ 2 saptamani. Problema este ca masina a iesit din garantie de vreo 2 luni (e fabricata in 2006). Se manifesta exact cum a descris initiatorul topicului: in prima treapta, foarte rar in a doua. Seamana, insa nu este vorba de zdruncinaturile care se resimt atunci cand subturezi motorul. Din ce am citit mai sus se pare ca ar trebui sa pun deoparte vreo 20 de milionae pentru un kit nou. Asta e, ma pregateam de un set de anvelope de vara, dar cred ca o sa le folosesc pe astea de iarna ceva mai mult Cel mai mult imi pare rau de faptul ca mi-am laudat "bijuteria" si fabricantul ei, insistand pe fiabilitate, in fata majoritatii prietenilor. Pe viitor am sa ma abtin, chiar daca interlocutorul ar avea beamve sau haudi...
                                P.S. Masina are 70.000 km.
                                fericitule (ca sa zic asa), ai mers de doua ori mai mult decat majoritatea dintre noi, pana sa o patesti.


                                din ce mi-a spus mecanicul azi si din ce-am citit pe link-urile de mai sus, poate ar fi bine ca urmatorul dintre noi care merge in service cu aceasta problema, sa-i puna sa se uite si la tampoane. pare plauzibil. or fi devenit casante de la ger si dupa ce se incalzesc se "molesesc"...naiba stie...
                                eu nu inteleg cum un ambreiaj uzat merge perfect in rest si doar la plecarea de pe loc face figuri...cateodata...
                                nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                                Comment

                                Working...
                                X