Honda pe GPL, utila sau nu?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by PanterA View Post
    Cei care-si iau accord si pe care nu-i intereseaza pretul combustibilului sunt fie snobi, fie inconstienti, fie cu rafinaria in curte.
    Eh, da, le epuizataram pe toate!
    Sa fim seriosi!

    @Mitrasca:

    Comment


    • @PanterA cand iti iei masina nu te uiti la pretul benzinei in ziua aia.Eu ma gandesc strict la consum..indiferent de cost....daca diesel ia 6-7 si benzina 10-11 poate sa fie 10 lei motorina ca tot diesel-ul consuma mai putin.

      M-am referit la accord ca pe ala l-am vazut cu gpl....dar e valabil pt toate masinile pe benzina...la ce sa le iei daca nu ai bani sa pui benzina..si eu vreau sa dau cat mai putin pe km parcurs de asta m-am gandit cand mi-am luat-o si am preferat varianta sport la diesel in loc de piele, plafon de sticla , xenoane si alte dotari ..la benzina(era in showroom una albastra 1.8 A/T, piele...bla bla..cik era pt rusia ca la noi nu se aducea cu pachetul ala si au incurcat-o nush cum si a ramas la ei..)

      Comment


      • corect..eu zic sa platim 10 lei/litru....pentru ca avem accord si ne permitem si restul cu motoare de 1.4 sa plateasca 2 lei/litru...

        conform ultimelor tendinte ale pretului benzinei si eu ma gandesc la un gpl pe accord ... pana la urma si asta este o forma de protest impotriva petrom & co
        EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
        Del Sol '94 ESI
        CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
        BMW Z4 '03 Titan Silver

        Comment


        • nu la asta m-am referit praetorian.....nu era nicidecum o diferentiere intre motoare mari si motoare mici..nu stiu ce ai inteles tu.Si cine crezi tu ca furnizeaza gpl?Nu tot petrom si rompetrol...sunt toti in acc c***t bagati.Indiferent ce proteste facem tot o sa punem combustibil ca nu ai cu ce sa mergi.Nici eu nu am mai alimentat de la petrom ci de la mol si rompetrol...dar e mai scumpa motorina la ei decat la petrom..deci ..ce protest am facut?Tot pe banii mei si degeaba.Trebuie sa intervina cineva de sus ca sa scada preturile...noi suntem maruntis pentru ei...1000-2000 de masini care nu alimenteaza:-j..e nimic la o companie de dimensiunea petromului

          Comment


          • ma refeream la partea ca dece ne-am luat accord daca nu ne permitem benzina siii... uite ca eu consum cu 1-2 litri mai mult decat un aveo... dar... cine numara

            si eu alimentez numai de la mol, in mare parte pentru ca imi pare mai buna benzina.
            Cand o sa ne organizam cum au facut englezii, parca, acum cativa ani atunci o sa putem sa ii obligam sa mai scada preturile.

            Pana atunci punem gpl sau ne rugam de honda sa aduca mai repede hidrogenul la noi in curte
            EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
            Del Sol '94 ESI
            CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
            BMW Z4 '03 Titan Silver

            Comment


            • Carnatii de la Realitatea anunta ca pretul benzinei ar putea ajunge suficient de sus incat putem presupune ca GPL-ul va ajunge, la acel moment, pretul de astazi al benzinei.
              Sa vedem cum se va mai numi topicul asta...
              In orice caz, GPL-ul pe Honda e sacrilegiu. Macar sa ne ducem crucea cu demnitate.
              vtin
              Senior Member
              Last edited by vtin; 26-02-11, 17:13.

              Comment


              • In orice caz, GPL-ul pe Honda e sacrilegiu. Macar sa ne ducem crucea cu demnitate.
                Ai mare dreptate (si nici macar nu am incercat vreo Honda pe GPL)!

                Comment


                • Originally posted by PanterA View Post
                  Cei care-si iau accord si pe care nu-i intereseaza pretul combustibilului sunt fie snobi, fie inconstienti, fie cu rafinaria in curte.
                  asta e esenta numai in tarile bananiere gen romania inca exista mentalitatea asta, iar asta nu ma duce cu gandul decat la ideea ca romanii au ramas in cap cu poza daciei berline convertite pe gpl la garajul din spatele blocului.

                  de aia am vazut in belgia, olanda, franta si alte tari europene mii de masini pe GPL, de la subaru si honda la mercedes si bmw(toate modele noi), pentru ca se strica si dauneaza...
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • Am vb cu un posesor de accord model nou, care si a pus gpl, l am intrebat daca nu se simte in nu stiu ce fel cand alimenteaza cu gaz, mi a raspuns foarte sec, pe banii mei nu ma comanda nimeni. Mare dreptate are ! Fiecare e liber sa faca ce vrea, nu are voie nimeni sa l judece in niciun fel. Judecati pe banii vostrii nu pe ai altora. Si eu am accord, mi am dorit 2.4, cred ca imi luam si 3.0 daca exista, dar la ce moment ? 2007 cand benzina sau litru era 2.5 lei sau 3 nu mai stiu, adica suportabil, acum este 5 si ceva litru... Se merita ? Am mai spus si repet, suntem un popor de parveniti, asa am fost , asa o sa fim. Priviti exemplu cel mai elocvent, Mark Zuckerberg, fondatorul facebook, cu o avere estimata la 10 miliarde de dolari, sta intr o casa de 4 sau 5 camere inchiriata, conduce o acura tsx ( da! tsx, model 2003-2008) si se imbaraca ca un om normal obisnuit.
                    Ia sa aiba un romanas de al nostru o asemenea avere, in primul rand s-ar p*sa pe toti din jurul lui, inclusiv pe autoritati ( ex caz Penescu ) si nu i-ar mai da nimeni de nas...

                    Hai sa ne trezim odata si sa nu mai credem ca noi suntem centrul universului si ca toti se invart in jurul nostru !
                    Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                    epitesti.ro
                    anunturi.epitesti.ro

                    Comment


                    • @S O R I N:
                      Vorbeste, te rog, in numele tau, ca doar nu postezi pentru tot "poporul". Si daca ti-ai fi luat 3.0 sunt sigur ca nu era nicio problema: aveai portbagajul mai mare.

                      @dragostan: daca asta ai inteles ca asta ar fi esenta si nu alta, ai toata stima... lui Pantera.
                      A propos, cam cati olandezi crezi ca si-au cumparat un 5d ca al tau si cati crezi ca si l-ar fi putut permite? Raspunsul s-ar putea sa fie esential. Sau nu.
                      hondatu
                      Administrator
                      Last edited by hondatu; 27-02-11, 05:00.

                      Comment


                      • Am vorbit la modul general, nu m-am referit la nimeni special. Faptul ca tu te-ai simtit nu este problema mea.
                        Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                        epitesti.ro
                        anunturi.epitesti.ro

                        Comment


                        • Te inseli, amice! Am raspuns pentru ca nu ma incadrez in categoriile tale. Si da, ai dreptate: nu ar fi trebuit sa-ti raspund. Mea culpa!

                          Comment


                          • eu cred ca totusi o sa scada preturile.....si Mark Zuckerberg e un idiot ..sincer....e un inadaptat social care singura lui relatie cu lumea exterioara a fost facebook-ul...sa ai banii astia si sa te imbraci asa..sa stai in casa inchiriata..asta e chestie de respect fata de sine.Nu inseamna ca esti cocalar sau nush ce daca te imbraci bine si daca ai o casa.Poti sa fi modest si imbracat cu costume de 10k de euro si sa stai intr-o casa de 1mil de euro sa zicem.Modestia nu tine de avere tine de educatie.

                            Comment


                            • Afirmatia lui Vtin "GPL pe Honda e sacrilegiu, sa ne purtam crucea cu demnitate" mi se pare echivalentul pasiunii Honda al "E pur si muove" alui Galilei...
                              Vtin, respectele mele ... si eu am povestit zilele trecute cu mai multi posesori de Honda care manifestau interes fata de GPL, insa concluzia tuturor, a mea inclusiv, a fost ca intr-adevar, Honda este dincolo de cultura, pasiune si inovatie, un stil de viata. Si unii dintre noi, in toata simplitatea noastra ne preferam mentinerea pe baricade, chiar daca intretinerea pasiunii a devenit al naibii de costisitoare, si nu se anunta nimic bun. GPL-ul insa dincolo de toate avantajele lui, care sunt de necontestat, are si latura sa "pshiologica" de subminare a placerii, lucru pe care EU nici nu-l sustin nici nu-l voi sustine niciodata. Daca mi-oi lua un Yaris ca masina de tarat prin sat i-oi pune GPL, dar piticania mea nu va pupa altceva decat benzine, chiar daca s-ar urca pretul la 5EUR/l, si o voi plimba ca masina de colectie 100km in fiecare luna.

                              Comment


                              • Originally posted by vtin View Post
                                Te inseli, amice!
                                Nu sunt amicul tau, eventual coleg de forum..

                                @mitrasca, omul nu este inadaptat, este decat modest . In cate tari am fost in concediu, romanii se vedeau de la departare, prin felul hainelor purtate, prin felul comportamentului, etc.. Astia suntem noi, ma includ si eu. Asa este educatia noastra, care de fapt nu e ! Noi daca avem 2 lei in buzunar trebuie sa aratam ca avem 4.... dar de ce trebuie sa aratam... Suntem oameni toti si daca nu avem ce manca si daca avem miliarde, eventual si daca am gpl pe masina si daca nu am,care e problema ? Noi uitam un lucru esential, altii au salarii de 1500-2000 euro lunar, isi permit sa bage 1,2,7 plinuri lunar de benzina, noi avem 100 si ceva de euro lunar minim, asta inseamna 2 plinuri de benzina, fara sa mananc, fara sa mai fac si alte lucruri omenesti...
                                Asa era la inceput cu diesel, era o rusine sa ai, aveau decat camioanele, tractoarele... acum majoritate au... O sa vina vremea sa ne scoatem masinile odata pe saptamana din cauza pretului la benzina,eu cel putin prefer sa mi iau o haina, ceva de mancare, sa plec la un munte decat sa frec o benzina prin oras aiurea cu 6 lei litru, de abia astept primavara sa mi iau bicicleta, si inca ceva ma gandesc serios la a doua masina de oras, spre exemplu CR-Z... Nu ca nu as avea de benzina, dar mor de ciuda cand fac altii ..... mare pe spatele meu, al tau, al altora..
                                Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                                epitesti.ro
                                anunturi.epitesti.ro

                                Comment

                                Working...
                                X