Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1. Ce ulei 0W30 ai folosit pana acum?

    2. Triple QX e un no-name.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • La cel din poza m-am referit cānd am zis noname, nici nu am găsit vreun site oficial pentru el. Și mai īntrebasei tu odată de un 0w20 de care iarăși nu am auzit, de-aia am zis ca te īncurci cu uleiuri noname. Celelalte īntr-adevăr sunt cunoscute dar īn afara de total, nu te īncadrai cu vascozitatile din ce am auzit eu ca se folosește la diesel-ul de 2,2. Partea cu "aburul" cānd deschizi busonul e normala, am văzut același lucru cānd am fost nevoit sa deschid busonul la motor cānd acesta era fierbinte, sunt vapori de ulei.

      Comment


      • De aproape 2 ani de cand am eu masina, uleiurile au fost asa:
        - Fuchs nu stiu exact de care pt ca mi l-a pus la garaj
        - Castrol Edge
        - Petronas
        - Castrol Edge

        Nu stiiam ca TripleQX este no name, in schimb am crezut de alte branduri ca sunt no name pana am vazut fervoarea cu care erau cautate pe aici pe forum, iar in uk sunt alea de le gasesti pe raftul de jos in toate benzinariile, cu care nu prea vrei sa te incurci de obicei (va rog sa nu intelegeti asta ca pe un apropo sau ceva ofensator - Gulf si inca unul de care nu-mi amintesc acum). Ce incerc sa spun este ca perceptiile despre un produs pot fi inselatoare.

        Acum cred ca toti il stiti pe baiatul asta din Polonia Piotr, care are testele alea pe youtube, si in acelasi timp are si niste statistici facute in urma testelor dupa care m-am orientat, dar pe care nu le-am luat de referinta pt ca nu stiu cat de relevante sunt aceste teste. Vezi AICI si AICI. Incerc cumva sa imi formez o parere cat mai corecta despre anumite produse intr-o piata foate asemanatoare cu cea a cosmeticelor: foarte multe produse, cu foarte multe specificatii, cu foarte multa publicitate ascunsa si review-uri false.


        LE:
        Este atat de grav daca pun C3 (ulei pt masinile cu DFP) intr-o masina fara DPF?
        Florinakke
        Senior Member
        Last edited by Florinakke; 31-07-18, 17:34.

        Comment


        • Pentru urmatorul schimb de ulei as vrea sa folosesc tot un 0w30. Care ar fi mai potrivit pentru motorul de 1.8, uleiul cu specificatii A3/B4 sau cel cu A5/B5?
          ’13 Civic 5D 1.8 White Orchid Pearl

          Comment


          • Am si eu aceeasi intrebare. Pana acum am folosit Motul X-cess 8100 5w40 (asa am cumparat masina si eu am facut ulterior un schimb). Avand in vedere ca motorul are 165.000 ar fi ok sa trec la 0w30? Stau si citesc pe net o groaza de pareri....poate sa ne lamureasca cineva cu experienta?

            Comment


            • Nu se mai gaseste, Mobil 1 NEW LIFE OW40?. nu se mai produce .
              alternative ?

              Comment


              • A fost inlocuit de varianta FS...nu mai are baza full PAO si au disparut si niste aprobari pe care New Life le avea.
                Alternativa...Valvoline 0w40, este cam cel mai bun 0w40 de raft la ora actuala din punctul meu de vedere.

                Comment


                • Am specificat ulei de raft, pentru ca exista si variantele de nisa mai scumpe...Amsoil,Redline,Motul 300V.

                  Comment


                  • Motul nu are din cate stiu 0w40 pe varianta 300v ,de red line si amsoil as fi tentat sa iau ,dar avand in vedere ca eu fac maxim 2000 de km pe an nu vad rostul unui ulei foarte bun care sa se piarda la calitatea mai mult stand..... decat circuland .
                    Personal sunt multumit de varianta de ulei 0w40 de la mobil 1 ,cred ca voi folosi si pe viitor 0w40, ce varianta voi vedea, este si de la ravenol 0w40 si valvoline si mai sunt.

                    Comment


                    • scuze are si motul 0w40 motul trophy 0w40.
                      Eu analizez si acest tabel.
                      https://oil-club.de/index.php?thread...full-mid-saps/

                      Comment


                      • Imi puteti spune, va rog, cu exactitate ce scrie in manualul utilizatorului referitor la normele si vascozitatile uleiului de motor ce trebuie folosit la Accord CL9?

                        Comment


                        • Uite un printscreen fără sa mai adaug nici un comentariu.

                          Comment


                          • Nu disting nimic. Cand maresc totul devine neclar.

                            Comment


                            • Am pus poza de pe telefon unde totul se vede absolut clar, forumul asta a devenit la fel de fiabil precum un Fiat. Ți-am trimis un mesaj pe whatsapp.

                              Comment


                              • Multumesc!

                                Comment

                                Working...
                                X