Revizie 6-7k 1.5T

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizie 6-7k 1.5T

    Salutare,
    Nou posesor de civicx 1.5t. Masina are 5945 km și deja plānge după service. Probabil la 7k am sa schimb uleiul și voi face prima revizie. Inițial mi se parea prea devreme insa gāndind la rece faptul ca 70% din timp merge īn oraș și motorasul asta se īncălzește rău de tot, turbina nu mai zic...cred ca e ok.
    Acum partea frumoasa : risc sa deschid polemici și nu asta vreau. Insa ce ulei? Am 3 opțiuni și anume motul,Honda oem, eneos toate īn aceleași specificații. Am o reala problema cu uleiul la butoi de 50L cum e mai practic și eficient pentru un service ( antecedente).
    Daca sunt posesori de 1.5T cu prima revizie deja facuta sunt curios ce ați ales?

    Mulțumesc

    PS : un thread interesant īn care un posesor din Europa alege 0w30
    https://www.civicx.com/threads/1-5t-0w30-thread.12398/
    nikkon
    Senior Member
    Last edited by nikkon; 26-05-18, 18:32.
    CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

  • #2
    Pune Honda sau Amsoil, dar nu motul si nici eneos.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #3
      Mergi linistit pe Eneos.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Delphi View Post
        Pune Honda sau Amsoil, dar nu motul si nici eneos.
        mai exact Amsoil Signature Series 5w30, eu asta as pune intr-un motor turbo... adica "fierbinte"
        P.S: daca o sa-ti deschizi manual de utilizare, o sa vezi ca producatorul agreaza aceasta vascozitate.
        De fapt, chiar in linkul pus de tine apare si pagina din manual.
        InjectoR
        Senior Member
        Last edited by InjectoR; 27-05-18, 01:37.
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • #5
          Avem și argumente de ce un brand și nu altul?
          E cineva cu civic 1.5T care a pus altceva decāt Honda pānă acum?
          CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

          Comment


          • #6
            Originally posted by nikkon View Post

            PS : un thread interesant īn care un posesor din Europa alege 0w30
            https://www.civicx.com/threads/1-5t-0w30-thread.12398/
            personal am aceeasi parere si sincer am cam obosit s-o repet:
            "Nothing less, nothing more - 0w20 was created to reduce fuel consumption. You will not read anywhere, that it was designed to provide better wear protection.
            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

            … Jazz do it ...

            Comment


            • #7
              Originally posted by InjectoR View Post
              mai exact Amsoil Signature Series 5w30, eu asta as pune intr-un motor turbo... adica "fierbinte"
              P.S: daca o sa-ti deschizi manual de utilizare, o sa vezi ca producatorul agreaza aceasta vascozitate.
              De fapt, chiar in linkul pus de tine apare si pagina din manual.
              Eu nu sunt hotarat intre 5W30 si 0W20, care e mai bun, dar 5W30 e o optiune buna.
              PS: Amsoil recomanda 0W20...

              Originally posted by nikkon View Post
              Avem și argumente de ce un brand și nu altul?
              E cineva cu civic 1.5T care a pus altceva decāt Honda pānă acum?
              Pentru ca, daca te uiti pe siturile lor, nici motul, nici eneos nu recomanda nici un fel de ulei de-al lor pentru motorul de 1.5T. Deci, nu au nici un ulei potrivit. In schimb, Amsoil recomanda.
              Delphi
              Super Moderator
              Last edited by Delphi; 27-05-18, 08:44.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #8
                @Nikkon, eu am 1.0 T si dealerul mi-a pus Castrol Edge Professional 5W-30 A5/B5. Ce mi-a raspuns cand am tot insistat pe uleiul 0W-20: "Acel ulei se pune doar prima data de catre producator, pentru perioada de rodaj, insa pentru protectia motorului in timp, noi vom pune 5W-30."

                Comment


                • #9
                  Foarte interesant de spune DarthMaul40. Merci pentru info.
                  Revin cu decizia.
                  CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

                  Comment


                  • #10
                    [QUOTE=Delphi;587407
                    Pentru ca, daca te uiti pe siturile lor, nici motul, nici eneos nu recomanda nici un fel de ulei de-al lor pentru motorul de 1.5T. Deci, nu au nici un ulei potrivit. In schimb, Amsoil recomanda.[/QUOTE]


                    Ce sa mai recomande? se stie de cel putin o decada ca Motul e unul din uleiurile perfecte pentru Honda, pe cand se punea turbo adevarate aftermarchet...fara configuratoare se termina lumea... Pui uleiul de prajit cartofi 0w20 pe motoare de turatie. Eu am pus Sustina 5w40 combinat cu 0w20, si Amsoil 5w30 la ultimele schimburi si a inceput sa consume evident. Am tot timpul cu mine 1 litru si fac schimbul si mai repede decat inainte. Probabil cand desfac motorul o sa descopar de ce, utilajul fiind invechit. Cel mai bine sa nu ceri sfaturi, fiecare are experienta lui, sunt 11000 de factori care influenteaza consumul si durata de viata a uleiului.
                    Am facut o cautare acum pe selector cu US/CAN si ce sa vezi Motul are pentru 1.5T>
                    https://ro.oelberater.de/masina 2 tipuri de eco shit Hybrid 0w20 si 8100 eco-lite 0w20.
                    eu as pune in loc https://www.motul.com/ro/en/products...gh-rpm-0w20--2
                    dacliber
                    Senior Member
                    Last edited by dacliber; 28-05-18, 12:09.
                    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                    Comment


                    • #11
                      @dacliber: Si mie mi-a consumat cu Sustina 5W30 (singurul ulei cu care mi-a consumat) si motorul meu e N/A, nu e turbo, si presupun ca are mult mai putini km. decat al tau. Cu Honda si Amsoil (la schimbul anterior cu Amsoil am mers 16.000 km) nu a papat nimic. La schimbul asta, il am de 7000 km. si sta la maxim. Deci, eu as zice ca e o problema cu uleiul.

                      La motul nu m-am uitat decat la varianta EU, dar ai dreptate, pentru USA recomanda Hybrid 0W20 si Eco-lite 0W20.

                      Problema uleiului nu vine de la turbina, ci de la injectia directa. Cu cat pui un ulei mai slab, care se evapora mai tare, cu atat o sa ai mai repede probleme cu supapele. S-a mai discutat chestia asta pe un alt topic. Pana la urma, nikkon pune ce vrea in masina lui.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #12
                        Īntr-adevăr este ceva putred la mijloc legat de uleiul asta 0w20 dar, dacă mergi cu mașina preponderent la economie ca doar pentru asta a fost conceput uleiul și faci revizii mai dese gen 7000km eu cred ca 0w20 īși face treaba asa cum trebuie. Cel puțin īn cazul meu asa s-a īntāmplat, am folosit la cāteva revizii Eneos 0w20 și schimbat la 7k, n-am avut deloc probleme cu consumul de ulei. Dacă īți place s-o calci pe coada atunci treaba se schimba, nu mai vad potrivit un 0w20 de nici un fel, chiar și cel de la Motul (High rpm) zice asa "Type of use: Qualifying - Short distance race." deci nu e un ulei rezistent īn timp.

                        Comment


                        • #13
                          Eu nu am observat o crestere a consumului de cand am 5W-30. Dimpotriva, a scazut, dar asta poate si datorita rotilor de vara, temperaturilor mai ridicate de afara, al numarului de km, etc.
                          Masina nu mi-a papat ulei nici cu 0W20, nici cu 5W30. In plus, cred ca e ceva diferenta intre cerintele de ulei pentru motoarele turbo fata de cele aspirate.
                          DarthMaul40
                          Senior Member
                          Last edited by DarthMaul40; 28-05-18, 15:27.

                          Comment


                          • #14
                            Ar fi util īn toată epopeea asta a "Ce ulei să folosim" să introduceți i ecuație ceva date exacte, cum ar fi: UOA, temperatura motorului īn diferite regimuri de exploatare, de la ulei la ulei. Astfel decizia va fi mai ușor de luat, avānd date clare.

                            Părerea mea: doar o analiză a uleiului folosit va putea reliefa destul de exact cāt de potrivit sau nu e un ulei sau altul pentru motorul X.
                            PS
                            UOA īn perioada de rodaj poate fi ușor īnșelătoare, apărānd fracțiuni de metale in ulei.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • #15
                              Si masina mea plange destul de repede dupa schimb de ulei. Nu aveam pretentii sa fac revizia la 20.000 km, dar 10.000 km mi se pare rezonabil; inca nu am ajuns la performanta asta.
                              Sunt curios daca exista vre-o legatura intre viteza de degradare a uleiului si cutia de viteze: CVT vs Manuala.

                              Comment

                              Working...
                              X