Discutii anvelope de vara

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu nu as lua cu perete ranforsat nici sa ma bati. Sunt mai grele cu minim un kg. Stiu ca exista o teorie conform careia daca sunt XL au peretele mai rigid si mai rezistent la gropi, dar nu am vazut nimic demonstrat. Ba chiar am vazut galme cu gramada pe gume XL...

    De asemenea, duritatea flancului pe care o simti in directie si in stabilitate depinde foarte mult de tipul de guma. Bridgestone de ex sunt mega dure la flancuri si se simt excelent dpdv directie, desi nu sunt marcate XL. PSS-urile mele nu erau XL si se simteau excelent. Am mers insa cu gume XL care nu mi s-au parut grozave ca feeling in directie. Cred (nu sunt sigur) ca erau Vredenstein.

    Ma rog, asta asa ca o paranteza. Eu as alege gumele mai usoare pentru dinamica imbunatatita, asta e demonstrata. Restul mi se par mai mult vorbe.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • eu am Bridgestone pe 17 de vara si scrie Runflat pe ele. Au 10.6 kg si sunt pietre. Le-am luat ca nu mai am roata de rezerva si vechile Yokohoma Decibel runflat si alea, m-au tinut 8 ierni si o vara de mers stil kamikaze. Mergeam cu ele desumflate si nu stiam, asa am invatat si eu sa verific la cateva zile presiunea, plus ca am tras de ele pana au iesit sarmele la una. Sunt mai multe avantaje decat dezavantaje la cele runflat.
      Sa imi spuneti si mie ce cauciucuri ati avut si sunteti incantati, intre 7-8 kg pe 17 ca vreau in combinatie cu jantele sa scad sub 16 kg.
      dacliber
      Senior Member
      Last edited by dacliber; 03-03-17, 19:30.
      ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

      Comment


      • Michelin PSS si Dunlop SportMaxx RT erau printre cele mai usoare cand cautam eu. Pe tirerack ai Specs si iti arata greutatea in functie de dimensiune.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • Da si eu am gasit ca RT-urile sunt printre cele mai usoare. Am luat saptamana asta RT2 (probabil le pun in WE), dupa ce am cautat ceva. Interesant e ca ale mele sunt XL si daca te uiti pe site-uri ar exista si non XL dar daca e sa cauti pe Dunlop sau pe site-urile din afara cred ca toate sunt XL si am ajuns la concluzia asta dupa ce pe un site romanesc cele non XL erau trecute cu o greutate de 11.5kg iar cele XL cu 9kg. Pe site-urile din afara toate au greutatea de 9kg, ca sunt sau nu XL. Eu din cate stiu cele cu XL sunt putin mai grele, si am observat ca multe siteuri nu trec toti indicatorii (XL sau alte, detalii gen protectie janta)

          Vorbesc de 225/45/18, cred ca cele pe 17 au undeva pe la 8.5kg.

          Le pun pe cantar diseara

          PS: tiretrack nu are inregistrarea ptr 225/45/18 RT2 dar am estimat pe baza dimensiunilor vs RT
          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

          Comment


          • Pai de aia vreau sa stiu de la voi, ca rar pusca ce scrie pe siteuri cu realitatea.
            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

            Comment


            • Printre gumele deosebit de bune sa notati si Vreds Ultrac Satin.
              Asta cred dupa primii 400 de km facuti cu ele.

              Comment


              • Eu o sa mai fac rost de un set de jante sa le incalt cu Yokohama AD08R, de fun. Asa de zi cu zi sunt multumit de Dunlop RT, desi sunt mai slabe decat PSS cam la orice capitol.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • Discutii anvelope de vara

                  Am cantarit RT2 XL de 225/40/18 si are 8.7kg

                  @Alex : sincer nu stiu cum faci diferentierea eu anul trecut am trecut de 4ori pe Cheia (pot zice ca astfel am incheiat viatza RT-urilor) si nu am avut nici macar o data lipsa de aderenat, derapaj cat de mic.
                  Poate sunt mai silentioase, nu zic nu, dar la partile tehnice nu cred ca ajungem noi sa simtim acel 1km/h diferenta la acvaplanare sau 0.01G aderenta laterala, etc


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                  '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                  ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                  ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                  Comment


                  • salutare. a venit momentul sa-mi schimb anvelopele de vara si sunt nehotarat. ma intereseaza in principal sa aiba zgomot cat mai mic. ma gandisem la dunlop sp sport maxx rt2 / 225/45/r17. ce alte variante ar fi cu pret pe la 400 ron bucata?
                    HONDA Civic 5D 1.5T , Sport M/T, Sonic grey 2017 , Ex HONDA Civic 5D 1.5T , Sport Navi M/T, Lunar silver 2017 , Ex Honda Civic 1.8 GT 2011 Black , ex Peugeot 207 1.4 HDI 2007 yellow lacerta

                    Comment


                    • alte amanunte importante: aderenta clasa A, consum maxim clasa C. durabilitatea nu prea conteaza deoarece intentionez sa vand masina in toamna , cel tarziu primavara viitoare
                      HONDA Civic 5D 1.5T , Sport M/T, Sonic grey 2017 , Ex HONDA Civic 5D 1.5T , Sport Navi M/T, Lunar silver 2017 , Ex Honda Civic 1.8 GT 2011 Black , ex Peugeot 207 1.4 HDI 2007 yellow lacerta

                      Comment


                      • Originally posted by mihail View Post
                        salutare. a venit momentul sa-mi schimb anvelopele de vara si sunt nehotarat. ma intereseaza in principal sa aiba zgomot cat mai mic. ma gandisem la dunlop sp sport maxx rt2 / 225/45/r17. ce alte variante ar fi cu pret pe la 400 ron bucata?
                        Pirelli P7 blue ,B cu A dar nitel zgomotoase la 71db . Goodyear Asym 2 ,B cu B si doar 68db .

                        Comment


                        • Voi reitera avertismentul primit chiar aici cu privire la Pirelli in general: sunt gume cu probleme. Mai adaug eu ca cel putin P7 Blue sunt si printre cele mai scumpe in clasa lor.

                          Comment


                          • Originally posted by vtin View Post
                            Voi reitera avertismentul primit chiar aici cu privire la Pirelli in general: sunt gume cu probleme. Mai adaug eu ca cel putin P7 Blue sunt si printre cele mai scumpe in clasa lor.
                            Nu stiam ca sunt cu probleme .Am avut Pirelli (alte dimensiuni este adevarat) si nu au fost probleme . Daca as fi stiut ca sunt nesigure in mod cert nu le recomandam.
                            Sunt produse in Romania( cred )dar standardele de calitate ar trebui sa fie totusi ridicate .
                            Sunt in marja de 400 lei : http://www.anvelope-autobon.ro/anvel...5-45-r17-9971/
                            Sunt in marje si la cerinte A si B .Singurul inconvenient era de zgomot.

                            Comment


                            • Departe de mine gandul de a-ti pune la indoiala buna-credinta. Dimpotriva...

                              Comment


                              • Eu am avut Pirelli Sottozero winter și, īn afara faptului că au fost aberant de scumpe, n-au fost bune de nimic. Am făcut gālme foarte repede iar pe zăpadă erau ca cele de vară. Niște mizerii.

                                Pe S2000 mi-am pus Michelin PS4 care mi se par senzaționale.
                                KMR
                                Super Moderator
                                Last edited by KMR; 12-03-17, 16:54.
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X