Discutii anvelope de vara

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vtin View Post
    De regula, ma uit si pe www.testcauciucuri.com.
    M-am uitat si eu acum, ca nu-i stiam. Adica... cele mai bune anvelope de vara sunt Michelin CrossClimate??


    Originally posted by vtin View Post
    Munca e sisifica in unele cazuri, apoi englezii chiar sunt dusi cu pluta.
    Vezi ca nu sunt doar englezi care scriu pe site-ul ala, sunt in general europeni.

    Comment


    • Și mie mi-au plăcut PS3-urile, le-am avut 2 ani și n-am avut de ce mă plânge în privința lor (poate un zgomot ușor crescut la rulare, spre finele celui de-al doilea sezon, când și ele au fost gata).
      În tyrereviews n-am mare încredere, îl folosesc orientativ, cum nici în ADAC. Cel mai bun lucru - experiențele anterioare ale posesorilor de mașini similare.

      L. E.
      Iar nota în cazul Satin cu 6k mile e absolut irelevantă.
      BlackMagic
      Senior Member
      Last edited by BlackMagic; 11-01-17, 13:14.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • Originally posted by BlackMagic View Post
        În tyrereviews n-am mare încredere, îl folosesc orientativ, cum nici în ADAC. Cel mai bun lucru - experiențele anterioare ale posesorilor de mașini similare.
        Pai printre unele pareri departe de realitate - vezi spusele lui @Delphi, sunt multi care isi povestesc experientele anterioare pe site-ul respectiv. Eu unul am citit destule foarte pertinente, cu cumparatii intre anvelopele vechi avute si cele noi, descriere de comportament in diverse situatii, etc. Deci nu trebuie sa ne luam doar dupa rating-urile de sus, ci trebuie citite parerile pertinente si avut in vedere a se tine cont de ele.

        Coroborat si cu informatii de pe alte site-uri, eu cred ca n-ai cum sa nu ajungi la o concluzie pertinenta, foarte aproape de realitate.

        Comment


        • Si eu tot pe PS3 as merge. De fapt asta am ales primavara trecuta, cand a trebuit sa inlocuiesc PS3-urile luate in 2012. Mie mi s-au parut si deosebit de silentioase, mai ales primavara cand treceam de la Dunlopurile de iarna.
          Singurul dezavantaj este durabilitatea, dar inteleg ca asta este compromisul pentru aderenta buna. Poate daca le comanzi cu indice de greutate mai mare, ai si flancurile mai tari.
          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

          Comment


          • Din modelele enumerate de tine, cred ca Vredestein s-ar potrivi cel mai bine. As zice sa eviti Nokian de vara. Despre Pirelli, imi spunea un inginer de la ASKO ca este foarte dezamagit de ele, ca si-a pus pe masina si acum regreta.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • De Pirelli nu vreau să mai aud niciodată, nici măcar în ceea ce privește cea mai performantă anvelopă a lor.
              P Zero Nerro au fost niște gume extrem de gălăgioase și cu un comportament ciudat în curbe, dansând pe flancuri, și fără aderenţă deosebită nici pe ud nici pe uscat.

              IB - într-adevăr, ref comentarii tyrereviews. De asta am zis că-l folosesc orientativ, mă folosesc mai mult de comentariile pertinente, punctuale, decât de rezultatele testelor ce apar acolo.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • Pe mine Pzero m-au surprins placut. Cred ca depinde si masina, ca eu le-am avut la 206 pe spate care e foarte usor.
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • E vreo problema notabila daca iau gume cu indice de viteza W in loc de V?

                  Comment


                  • Pai v parca e 260 si w 280 km/h

                    power of dreams
                    sigpic

                    Comment


                    • 240 versus 270

                      Comment


                      • Daca nu e diferenta de pret eu as lua w daca da nu cred ca depasesti 240

                        power of dreams
                        sigpic

                        Comment


                        • Gumele pe care vreau sa le iau nu sunt pe croiul V, ci doar pe W. Nu stiu sa fie vreo problema, dar daca imi scapa ceva?

                          Comment


                          • De ex eu cand am luat ep2 ul aveam jante si gume de 5d.michelin pilot primacy cu indice y

                            power of dreams
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by vtin View Post
                              E vreo problema notabila daca iau gume cu indice de viteza W in loc de V?
                              eu zic sa nu faci acest experiment pe banii tai - eventual cu test inainte. recomand sa iei cel mai redus indice de viteza permis de honda.

                              cu cat indicele de viteza e mai mare, cu atat cauciucul e mai rigid iar calitatea condusului scade - mai ales ca nu te ajuta nici drumurile din Romania.


                              eu am facut experimentul pe banii mei - in loc 100H am luat 104V XL -> calitatea condusului s-a inrautatit vizibil. Te obisnuiesti, dar parerea mea e ca nu merita!

                              https://www.bobistheoilguy.com/forum...Number=2809443

                              Comment


                              • In cazul tau anveloele erau mai rigide de la acel XL, nu neaparat de la cresterea vitezei maxime.

                                Comment

                                Working...
                                X