Greutate jante Accord SSE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Greutate jante Accord SSE

    Salut,

    Puteti sa ma ajutati cu greutatea jantele de accord SSE?
    (astea https://hondafan.ro/forum/forum/my-h...ighthawk-black)
    Eu le am pe masina si cand trec de la cele de 16 la ele, parca is 100 pitici grasi prinsi de ele.
    Ma gandea sa le schiimb altele mai usoare (de ex de 17 de pe Civic EP3), si as vrea sa imi fac o parere de diferenta de greutate.
    Multumesc!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 26-05-19, 06:20.

  • #2
    Dupa culoare tind sa cred ca sunt jantele de 17 inch de pe Accord 2.2 Diesel Executive. SSE, desi asemanatoare ca model, erau putin mai inchise, mai cenusii cu reflexii usor rosiatice.

    Eu am avut SSE pe CL7 si clar se simteau grele pentru ce putea masina, aveam 15 inch de iarna si parca zbura cu alea.

    Jantele de SSE nu sunt foarte grele, din cate imi aduc aminte au aprox. 10.5 kg/ bucata, cele de EP3 (abia ce am vandut un set) au 9.3 kg. Nu faci mare branza, daca tot vrei sa le schimbi, cauta ceva mai usor. Pe 17 inch gasesti de 8 kg/ buc relativ simplu, mai jos sunt scumpe rau sau nu sunt rezistente.

    Nu uita ca foarte importanta e si guma, a carei greutate variaza in limite largi si fiind plasata la exteriorul cercului (la raza maxima a rotii), fizica ne spune ca e chiar mai importanta in dinamica. Deci cauta si niste gume usoare, unele sunt nesimtit de grele!
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #3
      Multumesc de raspuns
      ...eu am crezut ca ce am eu is jante de SSE...ce am mostenit is cu gri intre spite, iar in afara is metal polishat cu lac
      Banui ca fata de SSE difera culoarea.
      O sa ma uit si dupa altceva, usor si rezistent si sa fie si cat de cat rezonabil ca si pret....(imi poti face o recomandare?)

      Clar guma e importanta, eu am scapat de ceva runflat de 17 de iarna de la bridgestone ca aveam impresia ca car pietre.
      De asemenea evit sa iau cauciucurile 9xW, cu X>4, adica pentru heavy load.
      Ce am acum is 2 conti sportcontact 2 si 2 goodyear F2 asymmetric 2,
      Pe astea le stiu ca sunt usoare, si impreuna cu jantele tot mi se par foarte grele fata de cele de iarna de le am (is alea pizza style, urate si grele dar OK cu conti TS860).

      Comment


      • #4
        Banuiesc ca te referi la cele de 16 inch, echipare Executive cand spui "pizza". Sa stii ca nu sunt deloc rele si nici foarte grele. Sunt o optiune foarte OK pentru 16 inch, confort, rezistente.

        Legat de recomandare, am folosit cu succes Enkei Yamato pe TypeR FN2, usoare si in dimensiunea 18x8 cat aveam eu la FN2, tie iti trebuie 17x7, deci sigur vor avea 8 kg sau mai putin. Probabil sunt cam 500 EUR setul in dimensiunea asta, dar sunt noi, calitate buna.

        Enkei Wakasa ar fi iar un model de genul asta, dar nu stiu ce greutate au. Succes!
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #5
          Da, alea's...16' de pe executive, bune de tavaleala iarna. Si intr-adevar, 16 rullz ca si confort.

          Multumesc.
          O zi super.

          Comment


          • #6
            Originally posted by Xander View Post
            Legat de recomandare, am folosit cu succes Enkei Yamato pe TypeR FN2, usoare si in dimensiunea 18x8 cat aveam eu la FN2, tie iti trebuie 17x7, deci sigur vor avea 8 kg sau mai putin...
            17x7 et40 - 8,2kg
            18x8 et35 - 9,9kg
            Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

            '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

            Comment


            • #7
              Suna corecta greutatea pentru 17x7, dar mi se pare foarte mare pentru 18x8. Eu am avut 18x8 ET42 sau ET45, nici nu mai stiu si le-am cantarit si aveau in jur de 9 kg, tind sa cred ca sub 9 kg. Parca am scris si pe topicul masinii la vremea respectiva.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #8
                Originally posted by Xander View Post
                Dupa culoare tind sa cred ca sunt jantele de 17 inch de pe Accord 2.2 Diesel Executive. SSE, desi asemanatoare ca model, erau putin mai inchise, mai cenusii cu reflexii usor rosiatice...
                Sunt jante de pe Accord 2.2 Diesel SSE. Exista SSE si in varianta diesel. Diferentele sunt intr-adevar minore fata de jantele de la benzinar, cum zice Xander.
                Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Xander View Post
                  Suna corecta greutatea pentru 17x7, dar mi se pare foarte mare pentru 18x8. Eu am avut 18x8 ET42 sau ET45, nici nu mai stiu si le-am cantarit si aveau in jur de 9 kg, tind sa cred ca sub 9 kg. Parca am scris si pe topicul masinii la vremea respectiva.
                  intre et45 si et35 e ca si cum ai avea, in plus, un distantier de 1cm; de acolo vine diferenta de greutate
                  Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                  '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                  Comment


                  • #10
                    Cele stock de FN2 cat au, daca le-a cantarit careva?

                    Comment


                    • #11
                      12
                      • Please enter a message with at least 6 characters
                      Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                      '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                      Comment


                      • #12
                        Asa e, cum zice Spoon, au aprox. 12 kg. Pentru niste jante puse pe o masina sport aspirata... Daca mai pui si ca vin stock incaltate cu Bridgestone Potenza RE050A, care au si ele cam 12 kg/ buc, rezulta un mirific 24 kg pe roata. Cand am trecut la Enkei Yamato si Michelin PSS parca a inviat masina.
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • #13
                          eu am pus rota gr6 18x7,5 et45 - 8,4kg; am avut si oz ultraleggera 18x8 et35 - 8,2kg
                          Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                          '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                          Comment


                          • #14
                            Janta ep3 cu michelin ps4 aproape noi 18kg si ceva nu .ai stiu exact .destul de ok zic eu

                            Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Spoon View Post

                              intre et45 si et35 e ca si cum ai avea, in plus, un distantier de 1cm; de acolo vine diferenta de greutate
                              Spoon poti sa clarifici cum diferenta de ET schimba greutatea?! Doar nu fac butucul mai gros...doar schimba pozitia lui fata de axa rotii prin modificarea matritei ....Schimba pozitia centrului de greutate asta DA! Poate imi scapa ceva....

                              La jantele de EP3 greutatea este pe la 9.8kg fara anvelopa daca-mi aduc bine aminte, am platit ptr transport 40kg coletul din UK in RO.
                              hondaru
                              Senior Member
                              Last edited by hondaru; 20-06-19, 08:47. Reason: adaugat jante ep3

                              Comment

                              Working...
                              X