Placute, Discuri frana (probleme, solutii, upgrade-uri)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by alexme24 View Post
    Pot cele de pe spate sa influenteze franarea astfel incat sa tremure volanul (maxim 2000 km). Cauciucurile pe fata sunt noi, jantele nu sunt strambe si deja ma dispera situatia.
    Da, spatele poate induce vibrare daca nu are eficienta. Fa un test de franare si vezi cum iese. Daca franele pe spate nu tin bine atunci sarcina revine doar celor din fata. Iar daca nici fata nu face fata apar acele vibratii.
    Deci e posibil si spatele sa induca vibratie.
    Atentie daca spatele e in parametri de "grosime" nu e si neaparat ca sunt si in parametri de franare. Am patit pe pielea mea.
    Honda Accord - 2006 2.0 Executive

    Comment


    • Ai pățit-o cu ATE?


      Sent from a toy that has more power than all of NASA back in 1969 when it sent two astronauts to the moon, of course, using Tapatalk.

      Comment


      • Originally posted by wolfydRg View Post
        Da, spatele poate induce vibrare daca nu are eficienta. Fa un test de franare si vezi cum iese. Daca franele pe spate nu tin bine atunci sarcina revine doar celor din fata. Iar daca nici fata nu face fata apar acele vibratii.
        Deci e posibil si spatele sa induca vibratie.
        Atentie daca spatele e in parametri de "grosime" nu e si neaparat ca sunt si in parametri de franare. Am patit pe pielea mea.
        Multumesc, ma voi duce la o statie ITP sa imi fac un test de franare si sa vad exact ce rezolvare gasesc.

        Comment


        • Nu are nici o treaba spatele, daca vibratia ti-a aparut imediat dupa ce ai pus noile discuri/placute.
          Probabil cei care le-au pus nu ti-au curatat bine butucul cu peria de sarma si au ramas mizerii, iar discul nu s-au aliniat corespunzator, si evident, cand franezi, ai o vibratie deranjanta. De asemenea, daca asta este cazul, este posibil ca deja sa fi distrus discurile daca ai mers asa cu ele. Prin urmare, apeleaza la garantie, si mergi inapoi unde ti le-au pus, si sa faca treaba calumea.

          Comment


          • Bine prin imediat, sa zic ca sunt 1500 km, cam atunci am simtit prima oara o vibrare la franare, am sesizat la ultimele drumuri spre mare, si doar daca franez de la viteze mari, peste 100 km/h.

            Comment


            • Pai daca a aparut dupa montaj .... da. Eu am presupus ca vibratia a fost acolo si înainte.
              Nu stiu ce placute erau pe spate, asa ca nu pot confirma daca sunt ATE, acum am placute EBC yellowstuff si nu mai vibreaza. Ma mai duce inca un an de zile , dupa care cred ca o sa trebuiasca sa schimb disc-placute si fata si spate.
              Honda Accord - 2006 2.0 Executive

              Comment


              • A folosit cineva pana acum discuri + placute Textar? In viitorul apropiat va trebui sa schimb discurile si placutele pe fata. Inainte masina a avut ATE fata, Textar spate. Am inlocuit pe spate + fata cu Textar (recent fata) si deocamdata cu vad nici o diferenta considerabila. Nu stiu ce sa fac daca sa iau ATE sau Textar la discuri.
                '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
                '07 Honda CR-V 2.0 M/T

                Comment


                • Originally posted by VladTNS View Post
                  Eu nu mai lucrez la Coasta de Est dar poti suna la numerele :
                  0726.262.782
                  0724.262.782
                  0735.262.782
                  Am trimis E-Mail la "Coasta", an sunat la numerele alea dar nu am primit nici un răspuns sau o informație de preț si disponibilitate.
                  Mai sunt alte variante pentru EBC in tara sau știți ceva de Ferodo Premium sau DS?


                  Sent from a toy that has more power than all of NASA back in 1969 when it sent two astronauts to the moon, of course, using Tapatalk.

                  Comment


                  • 4turbo e importatorul oficial, poți lua legătura cu ei.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • Placute, Discuri frana (probleme, solutii, upgrade-uri)

                      Originally posted by mr4 View Post
                      A folosit cineva pana acum discuri + placute Textar? In viitorul apropiat va trebui sa schimb discurile si placutele pe fata. Inainte masina a avut ATE fata, Textar spate. Am inlocuit pe spate + fata cu Textar (recent fata) si deocamdata cu vad nici o diferenta considerabila. Nu stiu ce sa fac daca sa iau ATE sau Textar la discuri.
                      honda nu este producator de placute/diskuri. le fabrica altii pt ei.

                      echiparea stock pt civic 1.8 mt 2008 hatchback este textar.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      Last edited by dazzed; 02-09-15, 11:27.

                      Comment


                      • Originally posted by ThinkerTalkerDoer View Post
                        ... sau știți ceva de Ferodo Premium sau DS?
                        Pentru placute Ferodo DS2500 - e adevarat, pentru un FN2 - am apelat in toamna trecuta la Racing Nick (racingnick.ro) ... incearca la ei

                        Comment


                        • Originally posted by dazzed View Post
                          honda nu este producator de placute/diskuri. le fabrica altii pt ei.

                          echiparea stock pt civic 1.8 mt 2008 hatchback este textar.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          Da, stiam ca nu produce consumabile, ca majoritatea celorlalti producatori auto. Dar nu stiu inca ce este stock pe masina, aici ma refer la discuri.
                          '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
                          '07 Honda CR-V 2.0 M/T

                          Comment


                          • Faptul ca pe o masina noua vin piese/consumabile facute de unii producatori, nu inseamna mare lucru. Tine doar de contractele/intelegerile pe care le au cu acestia.
                            Sunt in lumea asta multi producatori de de toate, de foarte buna calitate, agreati sau nu de constructori, dar care merita toata atentia.
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • Originally posted by jorj
                              salut,
                              poate va pot ajuta..am placute frana OEM (originale) pentru Honda,trimite cod oem sau tip masina...
                              jorj, ti-am trimis ieri pm prin Tapatalk, poți sa confirmi dacă ti-a ajuns?
                              Mie nu imi apare la Mesje, de-aia întreb.


                              Sent from a toy that has more power than all of NASA back in 1969 when it sent two astronauts to the moon, of course, using Tapatalk.

                              Comment


                              • Hello! am de schimbat discuri fata +placute fata si spate...si lichid de frana...recomandati un service in bucuresti pentru manopera? (am dat comanda de piese deja)

                                Comment

                                Working...
                                X