Placute, Discuri frana (probleme, solutii, upgrade-uri)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @kinky_boy DS2500 cu ce discuri le-ai avut imperecheate ? In afara de Turbu Groove + yellowstuff ce combinatii de genul mai stiti ? In curand trebuie sa schimb pe spate si inca sunt indecis. Momentan sunt setat pe TG+Y.
    Honda Accord - 2006 2.0 Executive

    Comment


    • Eu le am imperecheate cu USR. Gaurile alea de pe Turbogroove nu prea-mi inspira incredere
      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

      Comment


      • Wollfy, Blades cu Yellow. Eu nu simt nevoia de ceva mai eficient și pot spune cu convingere că acum frânează cu adevărat față de orice am avut înainte.
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • Mersi BlackMagic, pe astea o sa merg atunci fara discutie.
          Honda Accord - 2006 2.0 Executive

          Comment


          • Salut,

            Am facut de curand un upgrade pe civicul meu 5d '09 1,8.

            Etrieri: au fost inlocuiti cu etrieri de EP3 (I-am luat de la Bogdan de pe forum. Multumesc!)
            Furtunele de frana au ramas stock.
            Placute: DS2500
            Discuri: de 300 mm TRW (Le-am luat de la Doc de pe forum. Multumesc!)
            Lichid: ATE type 200

            Review: Comparatia pe care o fac e putin complicata pentru ca discurile OEM pe care le-am inlocuit aveau 93000 iar placutele, ok, erau textar.

            Totusi, treuie sa spun ca imbunatatirea este atat de mare incat imi vine greu sa cred ca nu ar fi fost la fel de observabila daca aveam stock, noi.

            Initial bite, e grozav! Spre deosebire de placutele textar nu am reusit sa le fac sa miroasa de la caldura (cele textar miroseau groaznic imediat).
            Praful rezultat este comparabil cu cel de la placutele textar.
            Cursa pedalei e muult mai scurta si pedala e muult mai ferma.
            Pot sa dozez frana incomparabil mai bine.
            Cand sunt incinse se simte o diferenta in bine, dar nu e nimic spectaculos.
            Diferenta fata de combinatia anterioara a fost observata si de prietena mea, deci exista! )

            (nu am indepartat mud gurard-ul. l-am indoit. manopera la asko!)

            Comment


            • Bun asa.
              Poti pune ceva poze cu protectia indoita? Sa vad cum s-au gandit sa o faca !!! Tks[emoji1303]


              Sent from IP6S+ using Tapatalk !!!
              HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
              CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

              Comment


              • buna.
                sunt bune discurile de la ebc TurboGroove, eu le folosesc cu placute ds 3000, si franarea este o bomba. inainte am folosit ds2500 care de la jumatate nu mai franeaza asa bine. folosind placue ds 3000 discurile au o durata mai scurta fata de celelalte placute.

                @dazzet: ti-as recomanda sa schimbi si tuburile de frana sa pui dinacelea sport imbracate in plasa metalica si ulei rbf 600 sau rbf 660

                Comment


                • Mi-am montat si eu noile discurile BladeSport + YellowStuff pe spate.
                  Cum se procedeaza pentru pasuirea lor ? Sa merg usurel pentru inceput. Dupa care o serie de franari puternice ? Voi cum ati procedat ?
                  Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                  Comment


                  • Eu am schimbat discuri si placute (ATE) impreuna cu lichidul (ATE Dot4). Am iesit apoi pe autostrada si am facut 3-4 frinari de la 100 la 20 km/h intr-un interval de 5 de minute sau pe-acolo, frinind mediu spre tarisor (ABS-ul nu trebuie sa intre). Am tras pe dreapta, discurile isi schimbasera culoarea (scapasera de stratul de zinc sau ce e pe ele) in gri oglinda si am stat vreo 20' sa se raceasca povestea si am mai facut 2-3 frinari la aceleasi viteze si cam la fel de tari. Se simte cresterea in eficienta frinarii. Ideea e ca discurile/placutele sa nu apuce sa se raceasca intre frinari. Apoi am evitat frinari violente inca macar 500 km dupa bedding.
                    Din cite stiu discurile pot capata si o nuanta albastruie. Bafta!
                    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                    Comment


                    • Asta cu 3-4 franari / pauza 20 min / 2-3 franari medii spre tari, de unde e? Asa spune in instructiuni la ATE?
                      Intreb pentru ca in instructiuni la placutele de frana EBC sunt pomeniti doar cei 500 de km de evitat franari violente.
                      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                      Comment


                      • Originally posted by wolfydRg View Post
                        Mi-am montat si eu noile discurile BladeSport + YellowStuff pe spate.
                        Cum se procedeaza pentru pasuirea lor ? Sa merg usurel pentru inceput. Dupa care o serie de franari puternice ? Voi cum ati procedat ?
                        Daca tot ai luat EBC, citeste ce recomanda ei pe site. http://ebcbrakes.com/about-ebc/faqs/

                        "Only after 200 miles urban driving (not 200 miles on a freeway where brakes are almost unused) should you attempt to apply heavy load and heat to the brakes. To do this final bedding on a QUIET ROAD in safe traffic apply the brakes and slow from 60 to 10 MPH five times in a row. Then drive slowly for a few minutes if safe to do so to allow the brakes to cool. Try to avoid coming to a rest whilst the brakes are heated. A smell may be noticed from the warm brakes, this is normal. Repeat this procedure a second time after the brakes have TOTALLY cooled down. EBC pads get better with miles. Even after this bed in procedure it can take up to 1500 miles before the pads are at their best. In the meantime the pads will be good and safe but true potential not realised. EBC makes performance pads that last, they do not bed in within 5 minutes driving."
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • Nu mai stiu, parca citisem pe site-ul ATE, dar se poate sa ma insel aici, scuze.
                          Pe linga asta ma uitasem pe net (care intre multe alte chestii bune e plin de prostii) si am inteles ca trebuie sa incalzesti lent, constant si bine discurile/placutele pina "se pupa" ele. Nu mi s-a parut ca ar trebui sa fac 8-10 frinari, asa incit am ales sa le incalzesc de doua ori pina simt ca tin mai tare. Prima oare nu se simte, a doua oara insa da, desi in lipsa masuratorii e subiectiv pina la cer dar, in opinia mea cel putin, conteaza mult senzatiile pe care ti le da masina. In opinia mea a doua sesiune de incalzire nu e necesara dar am facut-o pentru a capata incredere in noile frine.
                          Nu sustin deloc ca e cea mai buna metoda desi acum, dupa 40 000 km discurile/placutele mele sint in stare foarte foarte buna. Practic traseul meu a fost Asko - Autostrada Bucuresti-Pitesti, Gaesti, Targoviste, Ploiesti si beddingul s-a facut pe Bucuresti-Pitesti.

                          Inca ceva, daca bine stiu eu pentru placutele sport beddingul e usor diferit, s-ar putea sa gresesc. Nu stiu daca ce are Wolfy e "normal" sau "normal-sport", s-ar putea sa fie nevoie sa insiste mai tare.
                          Io si Ea
                          Senior Member
                          Last edited by Io si Ea; 28-06-16, 21:23.
                          "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                          Comment


                          • M-am lamurit, la mine e ok si varianta normala, deci catinel-catinel pentru primii 400 km sa zicem, asta ca sa se faca suprafata de lucru in parametri, dupa care 2 sesiuni de franare violenta, cu racire intre ele. Ceva de genul asta stiam si eu. Deci deocamdata rabdare.
                            Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                            Comment


                            • Nu, invers Inainte faci beddingul si apoi stai cuminte cele 200 de mile. Dupa aia te dai la ele.
                              Si vezi ca mai specifica EBC acolo ca le mai poate lua inca 2000 km dupa bedding pina sa ajunga la potential.
                              "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                              Comment


                              • Pai eu am inteles altceva :

                                In Street use situations … Bedding in when the red EBC surface coating (marked on the pads as Brake In) is applied. Best procedure is to drive gently avoiding harsh braking unless in an emergency for first 100 miles. In the second 100 miles (up to 200) you can use gently increasing brake pressures when using the brakes.
                                Only after 200 miles urban driving (not 200 miles on a freeway where brakes are almost unused) should you attempt to apply heavy load and heat to the brakes. To do this final bedding on a QUIET ROAD in safe traffic apply the brakes and slow from 60 to 10 MPH five times in a row. Then drive slowly for a few minutes if safe to do so to allow the brakes to cool. Try to avoid coming to a rest whilst the brakes are heated.
                                A smell may be noticed from the warm brakes, this is normal. Repeat this procedure a second time after the brakes have TOTALLY cooled down. EBC pads get better with miles. Even after this bed in procedure it can take up to 1500 miles before the pads are at their best. In the meantime the pads will be good and safe but true potential not realised. EBC makes performance pads that last, they do not bed in within 5 minutes driving. Noises will be more likely during the first 1000-1500 miles use whilst this chemical bedding takes place. ....
                                Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                                Comment

                                Working...
                                X