Filtre de aer Corneliu Group

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Posturi mutate
    Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
    2 roti

    Comment


    • Fara nici o intentie de a face reclma, am dat peste acest articol:http://www.mercedes-benz.ro/content/...iu_birtok.html

      Comment


      • Sunt in tratative cu domnul Birtok si cred ca o sa imi montez un filtru sa vad daca sunt diferente in comportamentul masinii si al consumului de combustibil.

        Comment


        • Cool sa pui un review te rog după ce-l testezi

          Comment


          • Da ar fi interesant sa aflam ceva informatii reale , nu doar ce povesteste producatorul ca face filtrul miraculos .
            Acum de cand cu frigul nu mai reusesc sa-i scad consumul de nici o culoare la masina , poate un filtru din asta si niste vele intinse cand e vant sa mai diminueze consumul....

            Comment


            • Momentan doar ramo_pink are montat sistemul de la corneliu pe un Ej9. Am vb cu ea aseara si mi-a zis ca e foarte multumita iar diferentele sunt notabile , testate la un VTM in varianta stoc, cu filtru de la corneliu si fara filtru deloc.

              Aici este montajul de pe EJ9 dar inca incomplet din spusele ramonei : http://www.corneliugroup.ro/index.ph...onda-civic-vtm
              Si aici pe un prelude : http://www.corneliugroup.ro/index.ph...da-prelude-20i
              Touge is what we live for

              Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

              Comment


              • Arată bine.
                Vad ca are 2 velocity stack unul mai mare și unul mai mic unite de "cușca" aceea de plasa de metal conica dar sunt curios care este principiul de funcționare. Iar filtrul care este oare , doar chestia aceea care acoperă "cușca" ?
                Sunt curios și ce sunet are?

                Comment


                • Si cat costa ?
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • http://www.airbycorneliu.ro/comanda.html
                    Doar 350 (plus transport ) lei costul pentru 15.000- 20.000km , depinde prin ce coclauri te bagi cu ea.
                    balerinul
                    Senior Member
                    Last edited by balerinul; 21-12-13, 10:17.

                    Comment


                    • Intervalul de schimbare pe langa drumurile pe care circuli, mai depinde si pe ce pagina citesti

                      La cat timp se schimba elementul filtrant?
                      Recomandam schimbarea elementului filtrant la 10.000 - 15.000 km, in functie de gradul de poluare a zonei in care se circula.

                      ...alta pagina....
                      [...]Elementul de filtrare din filtrul supraaspirant se inlocuieste la cca. 15.000 - 20.000 km, in functie de gradul de poluare a zonei in care se circula[...]


                      O fi bune... dar totusi experienta unora nu a fost prea... stralucita.
                      http://www.peugeotclubromania.ro/for...er-by-Corenliu
                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                      Comment


                      • Nu sunt singurele cifre care se bat in cap. Vezi procentul de filtrare: 97% vs 98% (forum HF/website produs). Cifre si texte de vanzari sunt cu duiumul, insa fisele dyno sau testele lipsesc.

                        Cateva lucruri ce merita punctate, din nou, cu privire la cresterea puterii doar prin inlocuirea tubulaturii si a filtrului de aer:
                        - elimini elementul filtrant sau scazi capacitatea de filtrare prin folosirea unui material "permisiv" (rezulta mai mult praf in admisie/motor, dar mai putine restrictii)
                        - folosesti un filtru capabil sa filtreze cat mai bine mizeria, insa ii maresti suprafata
                        - izolezi termic tubulatura si cutia filtrului; folosesti materiale adecvate (aluminiul nu este un exemplu bun in cazul acesta)
                        - gandesti tubulatura astfel incat sa "traga" aer cat mai rece si sa aiba o anumita forma (tuburi cat mai drepte posibil?!)

                        Sunt lucruri de bun simt pe care multi dintre voi le stiti.

                        Fiecare motor are particularitatile sale, inclusiv admisia. Oricat de mult ai creste volumul aerului ce intra in admisie, de la un anumit punct o vei face degeaba. Mai rau, risti sa inrautatesti lucrurile.
                        Legat de capacitatea de filtrare, un filtru Mahle filtreaza "up to 99.9%". K&N filtreaza intre "96% and 99%". Cifrele sunt afisate pe site-urile producatorilor si citate ca atare. Este evident ca un filtru produs in regim OE/AM va filtra mai bine. Macar K&N au testat filtrele in anumite conditii (SAE/ISO etc).

                        Doar imi exprim punctul de vedere. In clipa in care tu vinzi un produs de care esti absolut convins, un test dyno nu cred ca ar putea costa o avere de bani pentru a oferi cat de cat certitudine in privinta calitatilor lui. Sau, un test standard prin care poti dovedi capacitatea de filtrare. Sigur, este certificat RAR pentru a putea fi vandut (n.b. si chinezariile/piesele after-market ieftine sunt omologate RAR, altfel nu puteau fi vandute in mod legal). Personal, nici filtrele "sport" nu le agreez la o masina de strada sau, mai bine zis, la o masina ce ruleaza pe drumuri prafuite precum cele mioritice.

                        La urma urmei, fiecare da banii pe ceea ce doreste.

                        Comment


                        • Azi i-am cerut domnului Birtok un feedback sau un numar de telefon de la un eventual utilizator din Iasi precum si a unui posesor de Accord din Romania,care ,potrivit inventatorului ,si-ar fi montat filtrul cu pricina. Inca nu am primit raspuns pana acum ,desi acest "proiect" este una dintre numeroasele sale lucrari importante in curs de desfasurare.
                          Ca idee : a trebuit sa masor cu un subler diverse cote ale ansamblului cutie filtru,senzor si ca sa iasa o treaba buna, ar fi fost de dorit ca eu sa fac rost de o carcasa filtru + senzor defecte,crapate,etc cu ajutorul carora domnul Birtok sa poata face ceva potrivit motorizarii ( si nu un filtru universal).
                          Ce ma intriga si va pun intrebarea asta si voua: eu sunt un cumparator, producatorul trebuie sa se plieze pe cerere si sa vina cu solutii, nu sa fac eu masuratori,poze,e-mail-uri, achizitii de piese ca repere,etc..? Oricum, gandesc ca si in cazul in care ar reusi sa faca ceva inventatorul, nu am garantia ca filtrul sa se potriveasca . I-am sugerat la un moment dat sa-i dau seria de identificare si sa rezolve cazul mai departe.
                          Din punctul meu de vedere,pana nu primesc ceva argumente favorabile nu mai fac nici un demers.
                          PS:desi i-am cerut un cost estimativ nu am primit inca un raspuns exact.

                          Comment


                          • omu asta chiar trebuia sa ajunga mare de cand se tot bate cu caramida in piept ca e revolutionar... , nu sa stea la ce-o pica pe ici pe colo

                            Comment


                            • @Mirobo in general pentru treburi custom, ar fi necesar sa te deplasezi tu cu masina la el (nu are cum sa aiba toate modelele de masini/motoare) .

                              Comment


                              • Originally posted by dinoc View Post
                                @Mirobo in general pentru treburi custom, ar fi necesar sa te deplasezi tu cu masina la el (nu are cum sa aiba toate modelele de masini/motoare) .
                                De acord,dar modelul pe care-l am eu nu este unul unicat.
                                De obicei domnul Birtok imi raspundea la e-mail in cateva ore. Acum au trecut 24 h si nici un raspuns.

                                Comment

                                Working...
                                X