Filtre de aer Corneliu Group

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca schimbi un filtru stock imbacsit cu unul stock nou tot cam cu 1l/100km scade consumul...
    sigpic

    HONDA - THE POWER OF DREAMS
    Honda Civic Type-R FN2

    Comment


    • Am adaugat un feedback, in nici un caz nu am facut vreun studiu de caz dupa acest lucru.
      Am mai spus, tot aici ca vreau sa testam acest filtru pe Honda, sa il testeze un om de pe forum.
      @toyboy astept un tester.
      @strumfuadi
      Filtrul stock era aproape nou.(avea 1 luna jumate)

      Comment


      • deci concluzia ii ca indiferent de motorizare, tip motor, cilindree, an fabricatie, bla bla, respectivul filtru universal scade consumul cu un litru la 100 de km?
        Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

        Comment


        • @sebip
          Dupa cum am mai scris, de nenumarate ori, in nenumarate posturi, cred, destul de clar incat sa nu mai existe dubii despre ce am afirmat, am spus minim 10% fata de consumul anterior.
          Ai inteles acum ceea ce am scris? sau detaliez?

          Multumesc,

          Te salut !

          Comment


          • si daca eu cumpar filtrul tau si facem o proba cu filtrul meu , si alta cu filtrul tau si creste consumul cu 20-30% ce se intampla? ?¿

            Comment


            • Deci ar trebui ca o masina care consuma in mod curent sa zicem 10L/100km in oras, dupa ce i se pune un filtru Corneliu o sa consume in cel mai rau caz 9L/100km in oras, eu asa vad minim 10% . Probabil ca daca luam in calcul laudele explicate pana acum ar trebui sa ne asteptam la o scadere normala de 20%, nu? Adica cu un amarat de filtru voi o sa scadeti consumul de la 10L la 8L/100km in oras, nu? bineinteles testul fiind efectuat in aceleasi conditii de trafic si meteo.....

              Comment


              • Am citit destul de mult din ce s-a scris aici si parerea mea personala e ca noi plecam de la ideea ca e o sarlatanie...Dca omul s-a oferit sa dea spre testare , deci gratuit, niste filtre spre folosinta catre membrii forumului, eu cred ca ar trebui sa vedem intai ce se intampla si apoi sa dam cu pietre ,daca e cazul...Propunerea mea e sa se gaseasca trei membri hondari cu diverse motorizari, 1,8, 2.o, 2,2 si sa testeze filtrele pentru o perioada stabilita de timp.Vedem apoi ce se intampla.Restul sunt doar discutii.
                1,6 diesel, confortsigpic

                Comment


                • Eu unul m-as astepta de la un producator care fabrica un filtru omologat, premiat la diferite targuri, sa poata sa i-a pixul sa faca calcule si sa arate el intai pe hartie imbunatatirile. Nu sa dovedeasca plusurile folosindu-se de cobai, care nu tin cont de temperaturi, stil de condus, tip de carburant,etc. Eu unul cred ca fiecare dintre noi cand cumparam produse noi citim prospectul...
                  Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

                  Comment


                  • @sebip
                    Te rog, dar te rog sa`mi spui un producator omologat de filtre sport. UNUL. Premiat la targuri? La ce targuri? poate targuri de mestesuguri taranesti, altele nu conteaza. La targuri de tuning daca am destui bani pot sa le castig pe toate, chiar daca produsul meu este mediocru. Al nostru este premiat la saloane internationale de inventica, ai idee ce inseamna asta pe langa amarate de targuri? Acolo sunt jurii inernationale, experti in industria pentru care jurizeaza si in plus sunt straini... deci cu spaga... cam greu, mai ales la nivelul ala. Deci hai. Am inteles, struguri`s acrii. Lasa`i pe altii sa fie cobai si tu citeste prospectul incontinuare.
                    Sper ca m-am facut bine inteles si sper ca s-a inteles ca urasc atitudinea asta de om care are senzatia ca stie ce vorbeste cu toate ca tocmai am demonstrat ca nu.

                    @razvant
                    Astept 3 masini cu motorizarea aia sa trimit filtrele.

                    Va salut,

                    Radu Hossu

                    Comment


                    • eu ma ofer pentru testare pentru motorul 2.0 de pe Accord 2006
                      Accord 2.0i LS 2006/MT Arctic Blue

                      Comment


                      • Pana acum nu vad nicio explicatie tehnica, numai lauda. Vi s-au cerut niste documentatii, date exacte, calcule facute in functie de motorizare etc si ce-am primit: nimic.

                        Ar mai fi o teorie de a mea, am impresia ca nici nu aveti ideea modul de functionare al motoarele de pe noile modele Honda.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • @doc
                          Vrei explicatii teoretice? sau demonstratii practice?

                          Comment


                          • Ce sa zic ...pacat de atitudine! Ar trebui sa te obisnuiesti ca in fata unui produs nou oamenii sa fii circumspecti si sa aiba intrebari! Nu stiu de ce te astepti ca atunci cand oamenii aud de filtre corneliu sa pice pe spate...gata orgasm! Apropo, daca vin si iti spun ca am un medicament minune care iti lungeste viata, ma crezi? da-mi o adresa sa iti trimit prima cutie!
                            Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

                            Comment


                            • Eu sunt al doilea care vrea sa incerce.
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • @sebip
                                Compari mere cu pere. mnoh, care`s mai fiabile in zbor? Cam asa ai zis.
                                Cat despre ce ai scris inainte... te rog sa-mi spui care trebuia sa fie atitudinea mea? obedienta? sa iti spun ca asa e cum spui tu cand nu e asa? Dar sunt chestii fundamentale pe care tu le ratezi acolo. Imi spui de omologari cand nici un filtru sport nu are macar o omologare TUV, imi spui de targuri de parca ar fi mare chestie. Nu ma astept sa dea lumea pe spate cand aude de aceste filtre ma astept sa aiba o atitudine logica:
                                Circumspecta, sa puna intrebari serioase, (nu gen: deci imi scade 1 litru orice ar fi, de parca eu nu am scris inainte minim 10% scadere consum) si sa accepte faptul ca PRACTICA nu este acelasi lucru cu TEORIA (Cel mai bun mediu de testare este cel real, asta a spuso Bugatti)
                                Am tot respectul pentru toti de pe acest forum si mai ales pentru voi care va aratati interesati de acest filtru, sa nu intelegeti gresit.

                                Va salut,

                                Radu Hossu

                                Comment

                                Working...
                                X