Filtre de aer Corneliu Group

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Adica 'aicisea': http://www.ozhonda.com/forum/showthr...ture-on-page-5!

    Comment


    • Dinu ..si carbonul se incalzeste dar la o rata mai lenta fata de aluminiu. Eu de 2 ani monitorizez temperatura pe admisie. Am facut destule teste astfel incat iti pot spune ca o ecranare termica scade temperatura in momentul plecarii de pe loc la 28-35 grade cand afara temp depaseste 40 grade. fara izolatie temperatura ajunge la 50-60 asta este varianta standard , in plus un simplu tub ce directioneaza aer catre adimise de afara poate educe temperatura cu 10 pana la 20 garade. Acea ecranare o puteti gasi la orice magazin de frigotehnie . Ieftina , simplu de aplicat si eficienta.
      Problema apare iarna. Varianta stoc la temp de -5 -10 afara , trmp pe admisie poate ajunge l 15-22 grade pe cand cea izolata nu creste mai sus de 10 grade.
      Touge is what we live for

      Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

      Comment


      • Da Mihai, acela este linkul - nice find! (deci ce a făcut tipul acela seamănă foarte mult cu designul Gruppe M iar tubul acela direct lāngă farul de ceata ii asigura RAM effect la viteza).

        Vali ce materiale ai folosit?
        Īn traficul de bara la bara vara cānd asfaltul este īncins, cum īți arată temperatura din intake comparat cu cea de afară?

        Comment


        • Am fost contactat de domnul Birtok,care mi-a dat un e-mail al unui utilizator, dar care are o Acura turbo. I-am scris un e-mail respectivului utilizator si astept un raspuns.
          Oricum din foto am remarcat ca are si o protectie ,din aluminiu cred ,care nu permite transferul termic.

          Comment


          • Cand vine vorba despre transfer termic scazut, aluminiul si cuprul sunt de evitat. Chiar acum ma gandeam ca la CU2 au facut galeria de admisie dintr-un compozit/plastic, spre deosebire de generatia anterioara (CL7/9) care are admisia fabricata din metal. Initial, ma gandeam ca s-au zgarcit, dar castigul ar putea fi mare (transfer termic, greutate, cost de productie etc).

            Din memorie, masurat cu odb2 pe CL7, vara trecuta:
            - temperatura exterioara ~30-32 grade
            - temperatura admisie ~50-56 grade, in trafic urban

            Merita un DYI in genul celui facut de aaronng de pe ozhonda. Asta, la primavara. Si acel 'loop' pe throttle body (Dinu, ce-mi spuneai tu acum ceva timp, legat de racire).
            N-as gauri grila proiectorului. Apropos, diesel-ul 2.2 are grila respectiva gaurita pentru a raci intercoolerul. Probabil costa ~15-20E, pe OE.

            Ideea lui aaronng este buna, insa ar putea aparea probleme cu apa si obiectele solide. Filtrul se va imbacsi mult mai repede si risti sa aduni tot felul de tampenii pe filtru, poate chiar sa-l gauresti cu vreo bucata de... cine stie ce dracie. La ce drumuri avem, n-as pune un tub care duce direct in filtrul de aer.
            Mi se pare interesanta gasirea unei solutii din prisma DYI-ului si a provocarii.
            mhh39
            Senior Member
            Last edited by mhh39; 27-12-13, 12:32.

            Comment


            • Io ma gāndeam la o plasa acolo, nu sa rămānă gol expus. Gruppe M are un deflector pentru aer undeva pe centru fața lāngă radiator și redirecționează aerul mai pe ocolite
              dinoc
              Senior Member
              Last edited by dinoc; 27-12-13, 14:46.

              Comment


              • @ Dinu : Materialele folosite au fost :Tub flexibil de 63 mm , o rola de 15 m material termoizolant autoadezim K-flex , folie aluminu ce se foloseste la izolarea tubulaturilor de aer conditionat industriale ( reflecta bine caldura ) , temometru electronic cu sonda montat in carcasa filtrului: cost 80 ron ( indeajuns pentru a izola complet tot traseul admisiei inclusiv carcasa ) , temometru electronic cu sonda montat in carcasa filtrului...
                temperaturile din trafic de asta vara pe care le-am monitorizat in orele de varf ( aglomeratie/temperaturi ridicate) :
                - admisia izolata : orele 15 si mai apoi orele 18 ; + 45 grade afara (poate chiar mai mult ) , pe loc dupa 2 min temp urca la 50 grade .. la plecare de pe loc scade la 32 grade. seara dupa orele 22 temp pe admisie sub 28 grade.
                - admisia stoc :aprox aceleasi intervale si temp 45 grade afara , pe loc 2 min temp sare de 65 grade , iar in mers nu coboara sub 50 grade seara abia ajungea la 38 grade.
                In plus am monitorizat ceva timp pentru proiectul de aerodinamica si temperatura din compartimentul motor.... pe loc vara ajunge si la 80 grade ... in momentul punerii in miscare scade bine la 60 sau 55 grade .
                Pentru mine a fost elocvent studiul acesta rudimentar. Ceva mai jos aveti poze asemanatoare setupului meu , eu am imbracat tot acel traseul in termoizolatie si folia aceea de aluminiu.
                Practic eu am facut o admisie dupa cea de la spoon si un pic de la mugen calculand tot debitul de aer printr-o metoda simpla. Se ia restul tubulaturii si rezonatorul , se umple tot cu apa si apoi acelasi volum trebuie sa apara in varianta hibrida ram-cai. Modificand diametrul si lungimea tubulaturii pana la carcasa filtrului muta cuplul max in plaja de turatie cat si raspunsul la turatii inalte. Deci nu trebuie decat putina matematica si teste pe strada pentru a optimiza treaba asta pentru fiecare in parte.




                @ Mhh39 : materialele folosite de honda pentru tubulatura admisiei sunt destul de bine gandite pentru a izola termic destul de bine aerul ce trece prin ele .... cotul acela de teva se va incalzi destul de mult din cauza temperaturii ambientale a compartimentului motor. De tras cine stie ce dracii sa tragi pe acolo sa se loveasca prin admisie sunt slabe sanse. in cel ma rau caz o sa beneficiezi de o gaura in tubulatura aceea flexibila de aluminiu.
                Touge is what we live for

                Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                Comment


                • Mișto setup-ul. Seamănă destul de mult cu intake - ul meu Comptech Icebox (care la rāndul lui seamănă cu cel de la Mugen)

                  Comment


                  • Un mic update sa nu moara topicul de foame .. cica a facut omu test dyno asta prin 2010 .. +3 cp la 300 rmp mai jos ... dinu ai cuvantu



                    Vali_lj
                    Tech Geek
                    Last edited by Vali_lj; 12-01-14, 01:37.
                    Touge is what we live for

                    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                    Comment


                    • Īmi dai cuvāntul pentru ce mai exact? ce ar trebui sa-mi spuna acel test ?
                      dinoc
                      Senior Member
                      Last edited by dinoc; 12-01-14, 18:26.

                      Comment


                      • 3% cred ca poate fi catalogat destul de usor ca marja de eroare.
                        ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                        Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                        Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                        Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                        Comment


                        • http://science.hotnews.ro/stiri-tehn...tii-geneva.htm
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • am vazut si eu stirea!am citit putin si despre inventie in sine!tare omul!
                            ex CL7 AT 2006
                            CN1 Sport 2005
                            KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                            "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                            Comment


                            • salutare,

                              sunt hotarat sa incerc si eu acest filtru ca tot trebuie sa ii fac revizia la 190k.

                              drept urmare am trimis si un mail domnului corneliu.

                              raspunsul este acesta:

                              "Poza este buna ati surprins ce trebuia sa văd.
                              Trebuie sa știu exact dimensiunea diametrului de cuplare a filtrului cu racordul admisiei. Se demontează racordul admisiei ( săgeata rosie ) apoi se măsoară diametrul exterior al regiunii de cuplare exact cum vedeți īn poza atașată. Este bine sa măsurați cu un subler.
                              Toate cele bune!"

                              ma poate ajuta cineva cu masuratoarea?



                              The Only Easy Day Was Yesterday

                              Comment


                              • Parca era 100mm din ce-mi amintesc (diametrul pentru poza a 2-a).

                                Comment

                                Working...
                                X