Taxa pregatire pentru vanzare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Taxa pregatire pentru vanzare

    Am luat legatura cu un dealer in vederea achizitionarii unui accord. Am aflat ca pe langa pretul masinii, comun indiferent de dealer, incaseaza si taxa de pregatire pentru vanzare. Aceasta taxa o au toti? Exista si alte taxe? Este obligatoriu ca asigurarea casco sa fie facuta unde indica dealerul? Este in favoarea cumparatorului?

    Multumesc mult.

  • #2
    De curiozitate cu ce dealer ai luat legatura?
    Si in ce consta taxa de vanzare?

    Comment


    • #3
      adica iti iau taxa de dat ceara jos si spalat masina? zi-ne si noua numele sa stim si noi. si daca e autorizat, poate n-ar strica o sesizare la HTRo
      civic 2.2 5D FK3
      CR-V 2.2 AT RE6

      Comment


      • #4
        taxa pregatire pentru vanzare

        400 si ceva....pregatirea pentru vanzare...presupun ca inseamna decerarea...sau curatarea de folia producatorului...plus ceva verificari....
        Mai aplica cineva asa ceva? mai sunt si alte taxe?
        De fapt astept niste raspunsuri....nu intrebari... :lol:
        Nu am spus dealerul, sa nu ma acuze cineva de reclama negativa, pana nu am toate informatiile....

        Comment


        • #5
          Eu unul in reteaua Honda inca nu am auzit de asa ceva.
          Se practica la alte marci intradevar.

          Comment


          • #6
            din cate stiu o practica carpati, iar daca e in leasing si te finanteaza firma lor atunci nu mai platesti acea taxa...
            '07 Honda Accord 2.0 Executive M/T, Dark Mocha
            Toyota Yaris 1,3 vvti
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danielz/

            Comment


            • #7
              Pai, daca Ati nu a auzit, si nici ceilalti membri de pe forum nu au mai fost onorati cu asa ceva, atunci cauta si tu un dealer de-adevaratelea. Poate ca de banii astia ii face o sfestanie sa nu aiba accidente. Sau un botez, ca e pe acolo 4...5 milioane. :lol: :lol:

              PS: si poti spune linistit cine e asta, cum ii ziceai tu... "dealerul".
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #8
                Si eu am platit o taxa de 200RON la livrarea masinii, taxa de livrare sau ceva de genul. Mi se pare normal, iti dau numere rosii, rca pe o luna, etc.
                ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                Comment


                • #9
                  Numere rosii, RCA am platit si eu insa nici o alta taxa. Masina era curata cum nu cred ca a mai fost vreodata dupa :P
                  Accord 2.0 LS

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Delphi
                    PS: si poti spune linistit cine e asta, cum ii ziceai tu... "dealerul".

                    De ce "dealerul"????????? E chiar dealer oficial Honda......
                    Valahia Pitesti

                    Comment


                    • #11
                      Iti sugerez sa apelezi cu incredere la alti dealeri atunci, vezi pe forum pe sectiunea dedicata datele de contact. Altii iti mai dau si bonusuri, iar astia iti iau bani doar ca se deranjeaza sa-ti livreze masina?!
                      2006 Accord CL7 2.0 MT

                      Comment


                      • #12
                        Mersi! Asa am facut.....Am mai renuntat si la masina culoarea negru....din motive de praf....si la Graphite....ca nu-i place......
                        Am vreo sansa sa mai cumpar???? :roll:

                        Comment


                        • #13
                          Interesant ce ne spui tu aici rov, nici eu n-am mai auzit vreodata de asa ceva.
                          Cu atat mai mare dezamagirea mea fata de Valahia, un dealer foarte bine pus la punct (showroom, parc auto, prezentare, etc), dar se pare ca toate astea au un pret: tepuirea clientului.
                          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                          Comment


                          • #14
                            rov, ai spus "presupun". ai intrebat dealerul ce face cu acei 400 de ron?
                            ca daca de ei ai numere rosii si rca pe 30 de zile, in principiu e ok. daca nu....
                            civic 2.2 5D FK3
                            CR-V 2.2 AT RE6

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by chipson78
                              rov, ai spus "presupun". ai intrebat dealerul ce face cu acei 400 de ron?
                              ca daca de ei ai numere rosii si rca pe 30 de zile, in principiu e ok. daca nu....

                              Sincer,nu. A zis ca are valoarea de 430 lei, se numeste PDI si inseamna pregatirea pentru vanzare....Poate e OK...Chiar nu stiu, din acest motiv am (v-am) si intrebat...
                              Asa cum am spus am renuntat la dealer, pe langa altele mi-a parut ca prea insista sa-mi dea alta masina decat ce imi doresc..... :P ......Abia mai tarziu am realizat ca nimeni (???????????) nu poate sa-mi spuna daca si cand pot intra in posesia unei masini de culoarea dorita......??????? Si asta in conditiile in care paleta cuprinde 6-7 culori pentru Ro........Ori nu inteleg eu......

                              Comment

                              Working...
                              X