SAKERUT: '08 Honda Civic Type R, Milano Red

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Mie imi place cum se aude invidia si am luato la un pret bun,in legatura cu tegiwa am vazut multe masini pe civinfo si sint multumiti de rezultate ,si asta am luato la un pret bun,o sa fie si axa cu came si pompa de ulei si mai vedem ce mai apare.
    Ex:CRX VT '91 / Ex:PRELUDE H22A '93 / Ex:CIVIC TYPE R FN2 '08 / EX: ACCORD CL7 '07
    Ex:S2000 AP1 '01 / Accord CN1'07 / CIVIC TYPE R FK2 '16

    Comment


    • #62
      Lucrarile de calitate se fac cu flanse nu coliere. Nu vorbim de un logan aici, ci de o masina care face 8000RPM si se presupune ca avem o viteza a gazelor de evacuare foarte mare. In plus, din cauza vibratiilor vor apare scapari de gaze pe la imbinari.

      Asa si Toda se aude foarte bine, insa este o caruta de bani. Nu lua de bun tot ce se scrie pe civinfo ca s-ar putea sa fii dezamagit. Asa cum poate esti dezamagit si de postarile unora de pe hondafan.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #63
        felicitari pentru proiect, vad ca esti dispus sa investesti serios

        legat de pareri as zice si eu vreo cateva:
        - un manifold 4-2-1 (chiar si copiat) va fi oricand mult mai performant decat un un 4-1 asa ca nu-l baga pe denigrator in seama la capitolul asta
        - doc nu ai dreptate legat de rrc si clapeta, si asta poti sa o vezi oricand pe fisele de dyno in uk (ai zeci pe forumuri) si o sa vezi clar dieferenta de 10 pana la 15 cai intre stock si rbc/rrc fara came, ca sa nu mai zic de cuplu, iar pentru aspirat nu e deloc putin.
        - produsele tegiwa pentru pretul lor sunt foarte ok, au materiale bune (la finisaje stau prost) si performantele foarte asemanatoare cu cele originale si asta din aprecierile clientilor(tot de pe forumurile din uk) si dovedite de fisele dyno ale celor care au mers pe produsele lor. Nu sunt cele mai bune dar nici de aruncat.
        - legat de supercharger puteai sa mergi pe unul de la jackson racing care si-a dovedit fiabilitatea atat a lor cat si a K20-urilor. Cele de la rotrex scot mult mai multa putere si de aici si motoarele crapate.
        - CAI-ul de la CPL intr-adevar e foarte ok dar nici injenul nu-i prea diferit.
        - harta Hondata Flashpro conteaza foarte mult

        Spor la treburi
        R 42659 - Milano Red Ep3

        Comment


        • #64
          Nu am zis ca nu sunt bune, dar fara axe cu came nu prea le vad rostul si incerc sa nu vorbesc de pe forumuri. Sakerut chiar nu a pricizat ca schimba axele si atunci sfatul meu se lega de acest aspect. Gandeste-te ca RBC-ul il gasesti pe FD2 care vin din start cu alte setari la motor: axe cu came, alta compresie, pistoane, injectoare si cel mai important alte mape de injectie + cateva suplimentare. Nu baga in comparatie motorul tau cu K20Z4 ca sunt diferite.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #65
            Kinky lucrurile stau asa:

            Injenul ptr Typer R FN2 are flatspots intre 3000-4000 RPM, nu e bun deloc, s-a probat pe multe masini, au pirdut toate putere dupa montare.
            Un manifold copiat iti poate da mai multe batati de cap decat cai in plus, o sa sudezi la el tot la 2000 de km ptr ca se duc dracu imbinarile, o sa vibreze urat, o sa se duca destul de repede (se gaureste).
            Tu ai EP3, multe lucruri sunt diferite la CTR, nu mai scrie din auzite pentru ca unii dintre noi am probat lucrurile astea si le-am patit pe propria piele, asa ca stim mai bine :P.

            Asa ca Sakerut eu zic (ca si DOC, care a avut un CTR cu foarte multe modificari si cam stie ce vorbeste) sa incerci pe cat posibil sa mergi pe piese de la tuneri cunoscuti, de calitate, testate in prealabil ai sa ai certitudinea ca nu o sa ai mai putini cai dupa modificari decat inainte.

            My 2 cents.
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

            Comment


            • #66
              Atasez un grafic luat de pe un alt forum dupa montarea Tegiwa manifold
              Attached Files
              Ex:CRX VT '91 / Ex:PRELUDE H22A '93 / Ex:CIVIC TYPE R FN2 '08 / EX: ACCORD CL7 '07
              Ex:S2000 AP1 '01 / Accord CN1'07 / CIVIC TYPE R FK2 '16

              Comment


              • #67
                CAI Injen ul demonstrat pe dyno a scos cele mai bune rezultate faţă de HKS, CPL etc

                Sent from my HTC One S using Tapatalk 2

                Comment


                • #68
                  Unde si cine a demonstrat? Sunt 3 posesori de CTR in Romania (Lavinia e unul dintre ei) care au avut injen si aveau pierderi de putere cu Injenul.
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                  Comment


                  • #69
                    Din cate am citit si ce am vorbit cu cei din grecia mi au recoamndat CPL
                    Ex:CRX VT '91 / Ex:PRELUDE H22A '93 / Ex:CIVIC TYPE R FN2 '08 / EX: ACCORD CL7 '07
                    Ex:S2000 AP1 '01 / Accord CN1'07 / CIVIC TYPE R FK2 '16

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by sakerut View Post
                      Atasez un grafic luat de pe un alt forum dupa montarea Tegiwa manifold
                      Ai grija ca e tegiwa manifold + *dyno tuned*. Comparatia e mere cu pere.
                      ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                      Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                      Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                      Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                      Comment


                      • #71
                        @denigrator - man orice cai o sa-ti dea flatspots pe turatii medii si asta pentru ca harta din ecu nu corespunde, asa ca nu e din auzite. Daca stii tu ca, galeria de tegiwa e din material prost si trebuie sudata, asa o fi da eu n-am vazut decat englezi care au cumparat dupa ce au avut si produse de tuneri mari si au fost incantati de modul cum a fost lucrat si materialul din ele, asa ca vorbesc ce spun toti utilizatorii lor. Ei s-au folosit de R&D celor de la toda, materialul probabil ca este acelasi iar mig welding de calitate poate sa faca aproape oricine in ziua de azi.

                        @doc - corect ce spui tu legat de fd2, care are RRC axe etc si bineinteles ecu cu harta conforma. Adaugarea unui inlet manifold cu un plenum mai mare si mai netezit pe dinauntru precum si un tb care perminte mai mult aer impreuna cu o harta hondata da seminificativ mai multa putere chiar si fara axe. Lucrurile astea sunt sustinute pe forumuri prin fise dyno si posturi ale tunerilor tdi, cpl, eurospec care isi dau cu parerea legata de plusul adus de aceste componente etc. Legat de K20z4 in afara de dbw si o compresie diferita (foarte putin) nu vad ce difera asa seminificativ fata de k20a2 dar poate enumeri tu cateva ca sa ramana pentru posteritate.

                        Toate produsele aftermarket montate e bine sa functionez impreuna cu o harta hondata custom pentru a putea scoate ce e mai bun din ele, altfel daca se compara produsele intre ele pe harta stock, atunci nu comentez pentru ca nu am stat sa cercetez asta neaparat, de obicei nu se prea face asa ceva sau doar temporar.

                        Nu vreau sa intru in polemici asa ca pana la urma fiecare cu parerea si argumentele lui, ceilalti trag concluziile proprii.

                        bafta
                        R 42659 - Milano Red Ep3

                        Comment


                        • #72
                          Corect man, da Lavinia avea soft facut la SKN si tot avea acele probleme cu Injenul, il scosese la vanzare la un mom dat, am vrut sa il cumpar io si m-am interesat mult de ce il schimba, de-asta zic de lucrurile astea.
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                          Comment


                          • #73
                            Ca sa o clarific: Injenu avea ceva flatspots, dar fara el, diferenta a fost cu mult mai mare spre partea negativa. CAI-ul a ajuns inapoi pe masina, reumblat la soft (care e Hondata Flash Pro, nu SKN) si merge treaba. Circula ceva zvon cu un intake custom made care era the ultimate s**t, am umblat pe forumuri acum ceva ani, am pus in practica, mi-a dat acelasi rezultat. Posibil sa nu fi facut treaba buna cu varianta asta, dar am incercat-o. De restu nu stiu ce sa zic ca nu le-am probat, dar nu e nicio varianta dintre HKS, Injen, CPL s.a. care sa te duca in paradis din cifre.
                            Rated R for non-stop crude and sexual humour, pervasive strong language and drug content.

                            Comment


                            • #74
                              Multumim ptr clarificari, stiam ca ai hondata flash pro softata de SKN, imi cer scuze pentru confuzia creata.
                              Totusi eu zic ca folosind admisia CPL si un soft facut calumea scoti cele mai bune rezultate (dintre admisiile astea ce se gasesc pe piata - Injen, HKS, CPL, Mugen, GruppeM, etc).
                              Am vazut si admisia aceea hand made, era pe un CTR de rally din Polonia, numai ca masina aia era modificata foarte mult pe partea de motor, nu se preta la o masina de strada admisia respectiva (nu mai zic ca nu mai aveai loc deloc ptr baterie, aia o mutasera parca in spate in portbagaj).
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                              Comment


                              • #75
                                Si Gruppe M este o admisie de luat in seama, daca nu faci modificari prea mari la motor. Eu am avut si 95% multumit. Oricum, n-ar termen de comparatie cu tevile astea.
                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X