FANATIC: '07 Honda Civic Type-R, Milano Red

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by WeaselMan View Post
    Pai daca le-ai trimis sa le analizeze ti-ai pus altele in schimb? Originale sau tot Goodridge?
    Pe ce adresa de email le-ai scris? Eu am scris pe sales@goodridge.net si deocamdata nimic: http://www.goodridge.net/about-us/co...o-find-us.ashx

    Eu nu stiu ce sa fac, sa-mi comand altele originale sau tot Goodridge sau sa astept sa vad ce zic astia...
    Pe adresa aia le-am scris. Mi le-am pus pe alea stock (a trebuit sa le comand ... 200E).
    ex-FN2 owner
    Loved it every second!

    Comment


    • Poate trebuie verificate/ schimbate mai des, fiind facute pentru circuit gen. Oricum metalul cedeaza dintr-o bucata, in sensul ca se crapa si aia e, alea Oem din cauciuc imbatranesc, se dilata, nu prea isi mai fac treaba, dar nu trosnesc. Acum nu vreau sa vb aiureli, fiindca nu am stat sa discut exact cu cei care sustineau ca nu sunt bune, sa vad ce argumente au, am crezut ca vb prostii sincer... Acum am vazut pozele astea si m-au trecut fiori.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • Mi-as comanda din astea: http://www.cplracing.co.uk/products.php?productid=229
        Cica nu ar fi prea mare diferenta: http://type-r-owners.co.uk/forums/sh...dge-or-HEL-FN2
        Cu shipping cu tot total comanda mi-a iesit 138 lire, pacat ca e cam scumpa livrarea - 19 lire. Mai ieftin nu am gasit, dar mai caut.

        Fanatic ce ti-au raspuns cei de la Goodridge? Iti schimba furtunasul sau poti sa cumperi de la ei 1 bucata? Eu as mai sta cuminte 1-2 saptamani cu masina daca s-ar rezolva intr-un fel sau altul cu schimbarea furtunasului problematic, ca sa nu cumpar un set nou...
        2008 Honda Civic Type-R Mugenized

        Comment


        • Ce ai patit tu au mai patit si altii bine ca nu ai fost prin trafic sau pe serpentine.
          Daca erau asa de bune oare de ce nici macar la masinile foarte performante nu se gasesc ca echipare de serie?
          Ca si serie furtunase metalice am vazut doar pe motoare gen R1 si Ninja.
          2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
          EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

          Comment


          • Am verificat si eu furtunasele azi, aducandu-mi aminte de discutia de aici. Din fericire sunt intacte, nici o urma de uzura.
            Ma intreb, sa fie oare o problema aparte pt. FN2? Stau cumva intr-o pozitie nefireasca, sau care sa favorizeze miscarea lor in sistemul de prindere, cauzand uzura ?
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • Mi-au raspuns cei de la Goodridge ca o sa-mi trimita 2 furtunase pentru fata, si ca sa le dau adresa unde sa imi trimita. Le-am raspuns cu adresa, sa vedem acum cat dureaza... pana atunci mers cuminte si frana de motor la maxim :P
              2008 Honda Civic Type-R Mugenized

              Comment


              • Dupa cum aratau, cea mai inteleapta decizie ar fi s-o lasi pe dreapta, daca poti, pana le schimbi.
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • Pai ele inauntru au si cauciuc, cum sunt cele stoc, nu? Nu cred ca e asa grav daca mergi cu ele asa, practic ai fi ca si stoc.
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                  Comment


                  • Teoretic, da, practic lui Fanatic i-au cedat pe stand, la o frana ceva mai puternica. E posibil ca acel cauciuc sa nu fie la fel de rezistent precum OEM-ul (mai subtire?), si nici la fel de rezistent fara camasa de protectie de deasupra, care nu-i da voie sa se dilate la presiune.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • Originally posted by WeaselMan View Post
                      Mi-au raspuns cei de la Goodridge ca o sa-mi trimita 2 furtunase pentru fata, si ca sa le dau adresa unde sa imi trimita. Le-am raspuns cu adresa, sa vedem acum cat dureaza... pana atunci mers cuminte si frana de motor la maxim :P
                      Esti curajos . Eu i-am spus tipului de la Goodridge ca eu pe masina nu mai pun produse de la ei
                      ex-FN2 owner
                      Loved it every second!

                      Comment


                      • Incercati furtunasele de la Hell,HKS daca tot vreti o schimbare sau pe cele OEM...personal cred ca cele de la Goodridge au fost montate gresit...

                        Sent from my D6503 using Tapatalk

                        Comment


                        • CTRnovice eu am masina ta
                          Am gasit postul in care ai scris cand le-ai montat: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post399775
                          Deci cum le-ai montat?

                          Deocamdata daca astia de la Goodridge tot au zis ca-mi trimit alte furtunase, o sa raman cu ele. Le voi inspecta mai des, iar daca mai am probleme o sa le schimb cu HEL.
                          Un mecanic mi-a zis ca daca e sa crape, se duce pedala de frana la fund si franeaza slab de cateva ori pana nu mai franeaza deloc, dar in nici un caz nu crapa instant gen acum mergi normal si pui frana si nu se intampla nimic, masina sa nu franeze.
                          2008 Honda Civic Type-R Mugenized

                          Comment


                          • Atunci cand le-am montat in 2011, nu am stat langa masina ca nu prea sunt rabdator de fel...am mers pe incredere intotdeauna cu cei de la Asko si masina a fost lucrata doar de Sorin sau Alin; avand in vedere ca a patit-o si Fanatic si din cate imi aduc aminte le-a montat in aceasi perioada este posibil ca persoana care s-a ocupat de masini sa nu fi avut experienta cu piesele aftermarket sau sa nu fi fost unul dintre cei doi mecanici (eu sincer asta cred, deoarece am avut de facut operatiuni mai complicate cu cei doi si intotdeauna au facut fata cu brio)
                            Sincer ma asteptam ca Sakerut sa fi vazut problemele astea, pentru ca a dat jantele jos de pe masina...furtunasele nu s-au rupt de la o luna la alta...oricum dubioasa treaba rau, cu franele nu te joci

                            Sent from my D6503 using Tapatalk

                            Comment


                            • Uite cum arată ale mele, dupa aproape 4 ani:Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1408556236.974432.jpg
Views:	1
Size:	29.1 KB
ID:	718530Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1408556257.623406.jpg
Views:	1
Size:	24.8 KB
ID:	718531Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1408556276.457000.jpg
Views:	1
Size:	40.7 KB
ID:	718532Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1408556302.540195.jpg
Views:	1
Size:	41.9 KB
ID:	718533
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                              Comment


                              • De ceva vreme face masina un zgomot ciudat cand dau cu spatele (garari facute la viteze mici si f mici). M-am chinuit sa il replic la Asko (vreo 20min si au incercat si ei alte 20 min) dar fara succes. Cum am ajuns acasa/munca, a inceput evident sa-l faca. Zgomotul se aude doar uneori, TARE (se poate auzi si de afara bine mersi) si pt 1 secunda maxim.
                                Imi e greu sa-l descriu, dar poate a mai experimentat cineva si are o idee ce poate fi.
                                Mi-am propus sa imi inregistrez gararile
                                ex-FN2 owner
                                Loved it every second!

                                Comment

                                Working...
                                X