TAZ: '17 Honda Civic TypeR GT Championship White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salve Taz si La multi ani pe 2018 (AMR 3 luni fara un pic )
    Am gasit la FlyingGato (printre multele filme cu problemele de transmisie), un DIY pentru instalat aparatori de noroi pentru CTR.
    https://www.youtube.com/watch?v=ElJJ8y4cHEQ
    Are si modelul de aparatori trecut acolo in descrierea video.
    https://www.amazon.com/gp/product/B0...8f5fa0863d0f95
    Eu plec in US la sfarsitul lunii si am Amazon Prime, deci daca te tenteaza si vrei doua perechi, let me know.
    Hope it helps.

    P.S. Ca si curiozitate, ai avut ceva probleme cu tranzitia intre viteza intai si a doua? Nu ca ar afecta decizia, dar... pentru cultura mea generala. Eu i-am facut o intrebare si se pare ca este mult mai prezenta problema cand pleci de pe loc in curba.
    I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

    https://www.youtube.com/watch?v=h1YiQwqYV4s

    Comment


    • Salut! Sa o stapanesti sanatos! Cred ca am si eu poze cu masina ta, cat a fost in curtea Asko , daca ea era. Am platit si eu rezervarea pt noul Type-R si de-abia astept livrarea. Parca sunt un copil. FK2 nu prea mi-a placut ca design, desi atunci cand am vazut-o mi s-a parut bestie (am condus-o o data pe Adancata la un "Type-R experience"). FK8 pare si sigur e altceva si mai ales ca are si modul "confort", cred ca e o masina ok ca daily driving si familie. Totusi, FN2 ramane pt mine masina de suflet. Nu cred ca va mai fi vreodata vreo masina care sa-mi placa atat de mult si pt care sa am nevoie doar de cateva secunde pt a ma decide s-o cumpar, motiv pt care am decis sa dau 5D-ul si sa pastrez si FN2-ul.

      Scuzand off-topicul , am inteles ca noul lot (de vreo 5 bucati) va fi livrat in martie. Saptamana asta o sa ajung la Bucuresti pt a pune la punct detalii legate de livrare, accesorii etc. Ai vreun accesoriu optional pe masina? Eu tot la CW ma gandesc si am cerut niste preturi pt pachet carbon (doar capacele oglinzilor si eleron) si iluminatul rosu de interior. Am inteles ca masina vine din fabrica fara si tot ce inseamna accesoriu (din brosura) este montat de catre dealer. Din pacate e o diferenta enorma de pret intre ceea ce mi-a transmis Asko si ce am gasit la Cox (nu cred ca e niciun secret si nici reclama nu-i).

      Ti-au zis ceva de rodaj pentru primii km?

      Pentru jante pe 18" ai avut vreo alternativa de jante originale Honda?

      Inca o data s-o stapanesti sanatos, fara incidente si poate ne vedem pe la Adancata prin primavara .
      '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
      '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
      Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

      "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

      Comment


      • @Wydarr : Nu am vazut mesajul decat acum. Aparatorile e drept ca au un rol foarte bun in protejarea usilor si a aripilor spate de pietricele si noroi, dar arata foarte urat si am si un blocaj metal referitor la negrese infipte in masina.

        Eu o sa incerc su protectie ceramica si in caz extrem folie pe laterale si capota, macar nu se vad

        Mai degraba as lua https://www.amazon.com/Custom-Compar...5E8A7EAD9GMXNK si o folie ptr ecran

        S-a rezolvat problema cu tr a 2 a dupa cum am zis, ori eu m-am reglat ori masina

        La fel am rezolvat "misterul" cu masina nu pare sa fie asa rapida...daca mergi in comfort nu e, bag-o in R si...hold on. diferenta e imensa si nu ma asteptam.

        @ Sheva_C : da, aia e masina

        Dpmdv e cel mai bun hot hatch pentru daily driving si familie. In modul comfort e precum un Accord si e destul de spatioasa masina. Portbagajul pare putin mai mic decat la FN2.

        Nu puteam sa pastrez si FN2-ul (as fi vrut), mi-o furam de la sotie iar ca masina de WE as merge pe un S2000

        Nu am nimic optional, e varianta GT si optional e doar pachetul vizual de care zici. Parca era undeva pe la 2k-2.5k eur pachetul.
        Aaaa ba da, am ca optional vopseaua metalizata ca doar aia rosie e gratis

        Am intrebat de rodaj (stiam ca la Honda nu se face rodaj ) dar am intrebat de verificarea de la 1k km...care nici aia nu exista la Honda. Cei de la Asko au incerc sa o introduca, ptr ca la Toyota exista, dar fiindca eu trebuia sa fac "verificarea" in Dec si nu am reusit sa fac o programare, iar in Ian am fost prins...am aproape 2600km acum

        Putina atentie la frane in primii km in rest apa, paie si bataie

        Jante originale Honda pe 18" care sa mearga la CTR sunt doar cele de Legend altfel Team Dynamics

        Multumesc la fel, si da as vrea si eu o tura pe la Adancata.

        @all: daca e cineva interesat de jante CTR originale pe 20" cu tot cu gume, eu le-as vinde :P
        '17 Civic TypeR FK8 Championship White
        '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
        ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
        ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

        Comment


        • Originally posted by Taz View Post

          @ Sheva_C : da, aia e masina

          Dpmdv e cel mai bun hot hatch pentru daily driving si familie. In modul comfort e precum un Accord si e destul de spatioasa masina. Portbagajul pare putin mai mic decat la FN2.

          Nu puteam sa pastrez si FN2-ul (as fi vrut), mi-o furam de la sotie iar ca masina de WE as merge pe un S2000

          Nu am nimic optional, e varianta GT si optional e doar pachetul vizual de care zici. Parca era undeva pe la 2k-2.5k eur pachetul.
          Aaaa ba da, am ca optional vopseaua metalizata ca doar aia rosie e gratis

          Am intrebat de rodaj (stiam ca la Honda nu se face rodaj ) dar am intrebat de verificarea de la 1k km...care nici aia nu exista la Honda. Cei de la Asko au incerc sa o introduca, ptr ca la Toyota exista, dar fiindca eu trebuia sa fac "verificarea" in Dec si nu am reusit sa fac o programare, iar in Ian am fost prins...am aproape 2600km acum

          Putina atentie la frane in primii km in rest apa, paie si bataie

          Jante originale Honda pe 18" care sa mearga la CTR sunt doar cele de Legend altfel Team Dynamics

          Multumesc la fel, si da as vrea si eu o tura pe la Adancata.
          Maine ajung la Bucuresti pt detalii . Intr-adevar S2000 e o bijuterie, dar tot e scumpa si daca de-abia am luat FN2-ul ma gandesc sa-l tin pana la adanci batraneti, fiind CW si ultimul model de motor aspirat . Si mie mi se pare cel mai ok hot hatch, mai ales pentru familie, dar sunt subiectiv cand vine vorba de Type-R "din cauza" FN-2ului . Sper sa fie inceput de martie!
          '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
          '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
          Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

          "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

          Comment


          • Scuze de offtopic, dupa ce imi iau Fk8 o sa am si eu un set de jante pe 20 la vanzare.

            Ma bucur teribil sa aud ca e asa de versatila cand vine vorba de familie. Sper sa reusesc sa-mi iau si eu una, cat de curand, desi asta inseamna minim un an sau doi.
            M-am fost asa de setat pe o masina de foarte mult timp.
            ....

            Comment


            • Stricati dinamica masinii fara alea de 20, inteleg 18 de iarna, dar lasati-le pe alea ale ei de vara ... my 2 cents
              dinoc
              Senior Member
              Last edited by dinoc; 02-02-18, 10:58.

              Comment


              • 18 pentru iarna vrei sa zici.

                Comment


                • Eu unul as cauta niste jante de 19 care sa fie pe specificatiile de latime si ET ale celor originale. Nu stiu daca exista ce-i drept, dar si mie 20"-urile alea mi se pare absolut impoaibile in Ro.
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • Eu am niste amici merg cu 21" zi de zi prin Bucuresti.

                    Intradevar, au mare grija dar n-au avut nici o problema de 2-3 ani. Intradevar nici nu trec ca mine lansat peste liniile de de tramvai, gropi etc. Acu...baba sufera la frumusete, iar din 20 sa pui 18/19 mai inteleg iarna, da vara...
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • Il stim amandoi pe Calin, dar stim amandoi si cum merge )

                      Eu n-as putea sa folosesc asa masina de zi cu zi. I-as da foc.
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • Eu sincer nu m-as juca cu set-up-ul rotilor... Nu de alta, dar torque steering-ul lipsa, gandit atat de bine pe jantele de 20, s-ar putea sa apara cand treceti pe 18 cu alt ET si J...
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • @ticker : inca nu am obs TS la cele de 18"

                          Arata bine cele pe 20", dar...imi e frica sa merg cu masina prin Buc...pana nu le-am pus pe cele pe 18", nu am stiut cum merge masina in Sport sau R. Pentru ca am preferat sa am suspensia mai moale ptr denivelari, ca nu ai balon la cauciuc ca sa absoarba socurile mici, sa nu vrb de ceva mai serios. Deci loviturile sunt cam direct in jante si articulatii, cu suspensia mai rigida.

                          Era unul in UK care avea poza cu jantele fata indoite, el zicea ca a dat intr-o buza de asfalt (cum se formeaza cand sa asfalteaza, trecerea de la nou la vechi) cu 30km/h (sau erau mile)...deci nu ar fi avut viteza mare.

                          Acum, ca avea viteza mai mare sau nu, ca altfel nu se indoiau asa jantele...e posibil, dar m-a pus pe ganduri.

                          Din cauza asta ma o temere ca le fac praf, mai ales ca nu avem drumuri fara gropi sau denivelari. Diferenta dintre 18 si 20 consta in 2cm de balon care sa absoarba o parte din soc.
                          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                          Comment


                          • Nici nu conteaza daca avea 30 sau 60 la ora. La noi genul ala de capcane le ppti gasi oriunde, oricand, in oras, pe dn sau autostrada. Nici eu nu mi-as asuma riacul de a merge cu rotile alea
                            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                            Comment


                            • Eu merg din 2015 toamna cu 225/35/19 pe FN2-ul meu, in afara de sezonul rece, cand merg pe 225/40/18. E f rigida, balonul f mic (78.75 mm), dar nu am avut nicio problema si am mers pe tot felul de drumuri. Daca as fi cumparat eu masina de noua, clar as fi ramas pe 18", dar asa am luat-o si asa o tin. M-am gandit initial sa le vand pe cele pe 19" si sa iau pe 18" (Alleggerita), dar ar fi fost o afacere paguboasa, plus ca dpdv estetic nu se compara Rage-urile (19") cu oricare alte jante. Pana la urma am luat pe 18" (Honda Thunder) pt iarna si semi-slick-uri. Pe 16" pt iarna mi s-au parut prea mici. E totusi Type-R . Scuze de off-topic.
                              '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                              '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                              Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                              "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                              Comment


                              • Eu la FK2 as trece la 18" doar pentru circuit. In rest, in varianta de 19" cum a venit de fabrica nu ma deranjeaza sa merg prin oras. Le-as schimba pe cele de 19" cu unele mai usoare, dar nu am vazut inca ceva care sa ma atraga foarte mult sau poate nu am cautat eu prea mult. Oricum la mine FK2-ul sta in garaj pe timp de iarna si nu am nevoie de incaltari de 18" pentru asa ceva.
                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X