RETROID: '04 Civic Type-R, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ Achim. multumesc mult man!

    Originally posted by mitrasca View Post
    @ retroid....poza cu masina e la roata stanga nu?daca da...nu ar trebui sa fie invers discurile..cu santurile in sensul in care se invarte roata....sau astea functioneaza pe alt principiu?Ma gandesc ca aerul cald trebuie sa iasa inspre exterior..nu spre interior:-??
    buna observatia. este primul lucru care mi-a sarit si mie in ochi cand ma uitam la altele montate dar sunt pozitionate corect:

    http://www.stoptech.com/tech_info/ma...2012-10-03.pdf

    Comment


    • da ..au alt sistem de racire.....ca e din 2 bucati discul...majoritatea sunt invers...ca aerul cald sa iasa in exterior..dar acum....e si cum recomanda producatorul.Si vad ca in interior santurile sunt orientate invers....deci se bazeaza si pe principiul asta.Totusi nu inteleg ce avantaje ai daca dai jos protectia de tabla.....??nu exista riscul sa intre mai des pietricele..nisip la placute si sa iti strici discurile?

      Comment


      • pai nici nu se potrivesc cu protectiile de tabla. eliminarea lor asigura ventilatie si pe partea interioara a discului.

        Comment


        • discurile flotante nu au alt sistem de racire fata de discurile conventionale ci au aceasta constructie pentru usurarea masei discului, ventilarea tot in exterior se produce

          sa ai parte de ele retroid, din exp proprie cu flotante iale usor pana se incalzesc, ai grija sa nu speli masina sau orice cand sunt calde franele si ai grija la balti
          Most sports require only one ball, motorsport requires two...

          "how to make it in zi undistry or life"

          Comment


          • multumesc mult man
            azi am iesit cu masina si am inceput putin "rodaj".

            Comment


            • in alta ordine de idei am adaptat back box-ul oem la b-pipe-ul BuddyClub. am facut ceva corectii la injectie si acum e totul ok.
              sunetul este ok, foarte silentios insa a pierdut orice amprenta Honda. suna exact ca un Golf GTI si in vtec se aude doar "admisia".
              acum pot sa merg si eu mai linistit si mai lansat ca inainte nu era loc ....

              de cand cu franele astea parca arata mai bine jantele oem

              retroid
              Senior Member
              Last edited by retroid; 27-08-11, 02:56.

              Comment


              • Arata groaznic de bine masina ta ... iar franele aleape fata, aproape cat janta... sunt superbe! Presupun ca si franarea este de-acum o alta poveste, care nu mai are nimic oribil in ea!
                Respect!

                Comment


                • Salut Retroid,
                  Tin sa te felicit pentru felul in care arata masina ta.
                  Spune-mi si mie te rog, ce diferente ai remarcat pe loguri cu backbox-ul stock, fata de Buddy Club?
                  Eu de ceva vreme merg cu o configuratie aproape identica cu a ta pe partea de evacuare, adica RH/63mm b-pipe (Supersprint non res) si backbox stock, si nu am apucat sa fac nici un log.
                  A trebuit ajustat af-ul?
                  Te salut,
                  "I felt my vanos pulling, but i guess his vtec pulled harder, stronger, faster"

                  Comment


                  • multumesc mult baieti

                    e posibil ca AFR-ul sa fie cam gras.
                    la mine prima data am folosit b-pipe stock cu ceva final "japstyle". AFR-ul arata asa cu o burta pana undeva la 12:24



                    apoi BuddyClub cu final oem



                    si apoi dupa cateva corectii



                    mai ramane sa "o indrept" putin si sa o fac mai liniara in prima parte.
                    retroid
                    Senior Member
                    Last edited by retroid; 28-08-11, 09:47.

                    Comment


                    • ce ECU ai? daca vrei iti trimit kal-ul meu "original" si modificat pt oem. e facut pe dyno pt benzina 98.
                      retroid
                      Senior Member
                      Last edited by retroid; 28-08-11, 09:58.

                      Comment


                      • kpro pt rsx-s
                        ti-am dat un pm.
                        iti multumesc pentru raspunsul tau prompt!
                        "I felt my vanos pulling, but i guess his vtec pulled harder, stronger, faster"

                        Comment


                        • ai apucat sa testezi franele? care sunt impresiile de pana acum? eu clar am nevoie de alte frane pe FN2-ul meu si oscilez intre AP Racing si Stoptech. La AP Racing se pare ca nu am variante pentru placute decat Ferodo DS2500 sau DS1.11 si din ce stiu eu 2500 nu sunt ok pentru track days mai ales cu semislick-uri iar despre 1.11 nu stiu nimic. La Stoptech am gama larga de producatori de placute cu multe compozitii insa etrierul e mai gras decat cel de la AP Racing si are nevoie de un ET mai mic ca valoare si atunci nu stiu daca o sa-mi atinga sau nu in aripi. Tu ce placute si ce compozitie ai folosit sau vrei sa folosesti ptr street si pentru track?

                          Comment


                          • eu am ds2500 pe ap racing si snut check
                            Most sports require only one ball, motorsport requires two...

                            "how to make it in zi undistry or life"

                            Comment


                            • Originally posted by phara View Post
                              ai apucat sa testezi franele? care sunt impresiile de pana acum? eu clar am nevoie de alte frane pe FN2-ul meu si oscilez intre AP Racing si Stoptech. La AP Racing se pare ca nu am variante pentru placute decat Ferodo DS2500 sau DS1.11 si din ce stiu eu 2500 nu sunt ok pentru track days mai ales cu semislick-uri iar despre 1.11 nu stiu nimic. La Stoptech am gama larga de producatori de placute cu multe compozitii insa etrierul e mai gras decat cel de la AP Racing si are nevoie de un ET mai mic ca valoare si atunci nu stiu daca o sa-mi atinga sau nu in aripi. Tu ce placute si ce compozitie ai folosit sau vrei sa folosesti ptr street si pentru track?
                              La Stoptech ai nevoie neaparat de distantiere

                              Comment


                              • ai dreptate in legatura cu DS2500. eu pe Monza le-am topit pe fata. dupa 2 tururi nu reuseam sa modulez deloc franarile de la viteza mare. prindea la inceput dupa care mergea in fading. s-au topit si s-au manjit pe discuri. (prostia mea a fost ca nu am eliminat aparatorile de tabla de pe interorul discurilor)
                                dar toate astea cu R888 de 225 si pe Monza care e un killer pt frane. pe alte circuite sau in alte conditii DS2500 sunt ok. DS3000 am pe spate, sunt ok, dar distrug definitiv jantele.

                                ....astea cu franele stock respectiv placute pe etrierul stock. nu stiu cum se comporta in variante mai mari pt bbk, insa daca zice Tom ca au fost ok, e good!


                                acum cu Stoptech, pentru strada folosesc placutele cu care au venit si pt pista voi lua Pagid RS14. nu am fost inca in pista sa le probez.
                                la EP3, Stoptech sunt bolt on nu e nevoie de distantiere. intradevar insa, etrierul e foarte aproape de janta insa nu creeaza probleme.

                                Comment

                                Working...
                                X