Xander: '02 Honda Accord Type-R 2.2 VTEC M/T, Nighthawk Black Pearl (CH1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Spoon: De ce, se strica vopseaua? Ma gandesc ca oricum curge spuma de pe masina, oricat as vrea sa le protejez la spalare...

    @Doc: O sa vin cu siguranta la un track, dar mai am ceva de lucru la masina pana sa ma simt in siguranta ca nu o distrug (reconditionare frane si sistem de racire ar fi minim necesar).
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • Stai linistit. Nu se distruge masina asta asa de usor si ai frane mai bune decat pe FN2. In Uk a devenit masina de track pentru multi englezoi pentru ca rezista si este mai ieftin de intretinut. Nu este o masina foarte manevrabila in oras, dar pe circuit cu setare buna a suspensiei este foarte fun.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • Originally posted by Xander View Post
        @Spoon: De ce, se strica vopseaua? Ma gandesc ca oricum curge spuma de pe masina, oricat as vrea sa le protejez la spalare...
        asa umbla vorba, ca cica ar afecta vopseaua; de fapt, mai bine nu le proteja deloc si vedem dupa vreo 2-3 ani care o fi adevarul
        Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

        '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

        Comment


        • Originally posted by Xander View Post
          Gunmetal perlat + strat de lac aditional.

          In realitate arata chiar mai bine, au reflexii in diferite nuante de gri!


          Am vopsit la ei doua randuri de jante in aceeasi culoare, gunmetal (parca fara perlat, cum zici tu). Mi-au recomandat la vremea aia sa nu pun lacul suplimentar si i-am ascultat desi plecasem cu gandul asta.
          In poza ta vad ceva nuante aurii. O fi de la mobila sau poate de la monitorul meu.
          Banuiesc ca astea sunt:



          Am jantele de mai bine de un an si jumatate, folosite iarna/vara, spalate cu spuma activa, cu solutie de jante, atinse cu anvelopa de alta masina si curatate cu benzina samd. Nici o problema cu ele.

          Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

          Comment


          • Originally posted by Doc View Post
            Stai linistit. Nu se distruge masina asta asa de usor si ai frane mai bune decat pe FN2. In Uk a devenit masina de track pentru multi englezoi pentru ca rezista si este mai ieftin de intretinut. Nu este o masina foarte manevrabila in oras, dar pe circuit cu setare buna a suspensiei este foarte fun.
            Mai sunt cam 800 in UK man... Deja devine pasarare rara si la ei, au inceput sa creasca preturile (pana acum se vindeau in bataie de joc la preturi englezesti - 1000-1500 Pounds...) si cei care le au pe cele mai conservate tot aduna goodies de la cele dezmembrate. Nu e o masina ieftin de intretinut sa stii, fata de un EP3 e mai scumpa binisor.

            Dar da, fata de alte Honda Type R, e printre putinele (alaturi de DC2 si or mai fi si altele) cu care poti sa te dai direct pe track, nu au puncte slabe care trebuie corectate mai intai - gen frane, suspensie etc.

            Pentru linistea mea o sa pun radiator aluminiu, furtune silicon, termostat low temp Mugen (inca ma mai gandesc la asta), ventilator si switch noi + un lichid racire serios de la Motul. La frane vreau sa fac un refurbish la etrieri, nu schimb momentan discuri + placute si furtune ca sunt OK. Ideea e ca nu stiu cat or sa mai fie available piesele pentru refurbish si mai bine le fac acum si nu mai am stres 10 ani.
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • @ Rumburak: Nu au treaba cu auriul, e posibil sa fie de la senzorul aparatului foto sau de la parchet/ mobila din casa. Ei vad ca au folosit un efect alb-negru si nu prea iti dai seama cum sunt de fapt. Una peste alta, eu sunt super multumit, sa vedem mai departe cum se mentin.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • Originally posted by Xander View Post
                Pentru linistea mea o sa pun ....termostat low temp Mugen (inca ma mai gandesc la asta)
                Din ce motiv, inca te mai gandesti? Ce anume nu te lasa s-o faci?
                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                … Jazz do it ...

                Comment


                • Se incalzeste motorul mai greu/ este tinut la temperatura scazuta => uzura care rezulta de aici. Noi avem o clima cu temperaturi destul de scazute jumatate de an, de acolo si teama mea. Totusi masina va sta in subteran iarna si nu va fi folosita, deci banuiesc ca e safe.

                  LE: Trebuie sa va intai cat ulei consuma si daca imi permit sa merg pe 5w40, atunci problema de mai sus ar deveni nula. La 10w40 sau mai gros e nasol..
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Stii la ce temp. actioneaza termostatul Mugen? Si la ce temp actioneaza termostatul original?
                    InjectoR
                    Senior Member
                    Last edited by InjectoR; 19-01-16, 10:25.
                    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                    … Jazz do it ...

                    Comment


                    • Am cautat si eu acum de curiozitate:

                      "The OEM thermostat is 78 degrees and the Mugen 68 degrees
                      the OEM fan switch is 95 degrees and the Mugen 80 degrees."

                      Astea sunt valorile testate/ masurate in UK fix pe ATR. Mugen sustine ca sunt mai jos valorile, dar aparent nu. Asta e bine, clar o sa fac trecerea catre Mugen.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • Pleaca cineva spre Brasov si poate sa ma ajute sa trimit buza fata de la vechiul TypeR cuiva de acolo? E usoara, dar relativ lunga, 1.5m. Nu prea merita sa o trimit ca e scump transportul si mi-e frica ca o si sparg... Raman dator de cinste! Multumesc!
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • M-am bucurat cateva sute de km de masina si a inceput sa picure mizeria aia de furtun de servo... La CH1 e pus si foarte prost, astfel incat uleiul de servo a curs peste curelele de alternator si pompa de servo si le-a distrus si pe alea...

                          Imi poate recomandat cineva de unde sa cumpar asa ceva? O sa cer pret si la ASKO, dar banuiesc ca exista mai ieftin.

                          L-am identificat ca fiind nr. 4 de aici:

                          http://www.lingshondaparts.com/honda...3&block_05=hcr
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • Cod de piesa? Poti face o cerere pe Autokarma.ro si vezi ce pret ti se ofera. Foloseste catcar.info pt indentificare, acolo apar codurile de piesa...

                            Comment


                            • La naiba, l-am luat la cautat dupa codul de pe Lings dar nimic de gasit. Vezi totusi daca nu e asta: http://www.ebay.com/itm/Power-Steeri...FV7yDF&vxp=mtr

                              L-am gasit pe Autokarma la bubuitorul pret de 1200 lei dupa codul asta: 53713-S1A-E23
                              Pe partsbase apare codul 53713-S1A-G02
                              Uite-l la > 100 lire: http://new.vtecdirect.com/oem_parts_...nplblk=B__3361

                              M-am infuriat si mai caut, mnezau' lui de hoz, dracu sa-l ia, in US e $90 trimis acasa
                              Io si Ea
                              Senior Member
                              Last edited by Io si Ea; 02-02-16, 19:37.
                              "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                              Comment


                              • codurile de pe lings nu au legatura cu codul OEM.
                                Xander, cauta aici ..http://www.partsbase.org/honda/accord/
                                Ia codul si apoi vezi pe autokarma sau ebay...
                                Succes.

                                Comment

                                Working...
                                X