DEJAVU: '05 Honda S2000, Yellow

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    probabil pentru modelul S2000 e o problema gabaritul, in noul Accord in pozitia ideala (pt mine) adica scaunul la inaltime minima si dat aproape pana la limita in spate, ma face sa ma simt ca in Q7 adica undeva 20 cm distanta de la cap la plafon volanul lasat si el jos la minim (chiar daca nu mai vad aproape nimic pe bord) deoarece folosesc si membrele inferioare in sofat cand e cazul - telefon, sau alte activitati prin masina ... deci pentru mine ar fi fost fantastic daca masina ar fi avut plafonul macar cu 10 cm mai jos oh ... e vb de Acccord CU1...

    ... nu in ultimul rand felicitari pentu noua achizitie si sa va bucurati impreuna!
    pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

    Comment


    • #47
      Si eu sunt de aceeasi parere, masina este superba Sper ca o sa va intelegeti pana la urma :P

      p.s. In Del Sol ai tot locul din lume.

      Comment


      • #48
        Originally posted by hondatu View Post
        ..
        Cat priveste varsta, ce sa zic, daca-mi aduc aminte ca pe forumul clubului nemtesc (http://www.s2k.de/forum/) exista posesori intre 22 si 52 de ani, imi dau seama ca nu e mare smecherie sa posezi asa ceva.
        varsta influenteaza capacitatea de a face compromisuri ergonomice. pe unii mai mult, pe altii mai putin, pe foarte putini deloc. odata cu varsta apar si "probleme" de elasticitate corporala si alte detalii care te pot face sa alegi variante mai comode.
        HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
        HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
        vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
        KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

        Comment


        • #49
          Originally posted by hondatu View Post
          Sefu´, nu cumva amesteci mere (CC in doua locuri) cu struguri (coupe in 2+2 locuri)? Ia baga la socoteala un CRX del Sol sa vedem, nu se schimba treaba?
          bine sefu´ scoatem CRX-ul din socoteala, ramanem cu del sol si treaba nu se schimba.
          in rest, S2000.... unul dintre preferatele mele

          Comment


          • #50
            Originally posted by mad_wob View Post
            varsta influenteaza capacitatea de a face compromisuri ergonomice. pe unii mai mult, pe altii mai putin, pe foarte putini deloc. odata cu varsta apar si "probleme" de elasticitate corporala si alte detalii care te pot face sa alegi variante mai comode.
            Asa e, m-am axat prea mult pe varsta in sine si deloc pe "problemele de elasticitate" aduse de ea.

            @Toyboy: posibil sa ai dreptate, astept sa ma conving cu ochii mei, deci da-mi voie sa-mi pastrez dubiile.
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #51
              varsta

              De acord ca odata cu varsta se reduce mobilitatea
              Dar acelasi(Eu) in CRX cu scaunul la max. in spate eram atat de departe de volan si pedale ca nu puteam conduce. In S cu scaunul la max. in spate stau inca putin "ghemuit". Eu am 1.78 / 75kg pt. varsta vezi profil.
              Cred ca si un tanar sofer(18 ani) cu peste 1.80m nu poate intra in S fara: sa atinga usa sau pragul cu talpa sau fara sa se tina/ancorat de volan, sau fara sa "plonjeze" cu spatele in scaun sau la iesire fara sa se impnga cu calcaiul drect in covor unde se pot observa urme pana la perforare.
              Toti Oamenii sunt Trecatori
              Nu toti Trecatorii sunt Oameni !

              Comment


              • #52
                Te cred, dar cum spuneam, comparatia cu CRX nu-si prea are rostul, motivul il vezi mai sus.
                La S2000 exista tentatia de a crede ca e cel putin la fel de mult loc (daca nu cumva chiar mai mult) din cauza faptului ca masina e ceva mai mare (+12cm-14cm), dar tot acel plus de fapt se anuleaza din cauza constructiei sasiului (si probabil nu numai) in comparatie cu a unui del Sol.
                In rest ai cam aceleasi date ca ale mele, dar la cat am testat eu S2000-ul (inchiriat pentru 24h si facut vreo 500km), niciodata n-am avut impresia ca as sta chircit, indiferent de pozitia scaunului sau a stilului de condus.
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #53
                  @DejaVu & rest, din punctul meu de vedere, un autoturism nu tine cont de varsta sau gabarit, ci mai mult de "gust" nu sunt in masura sa fac observatii subiective legat de S2000 (conduc Accord ) dar cu siguranta, nu poti aborda acelasi mod de a intra/iesi in/din cockpit (scuze termenul F1) la un coupe-cabriolet/van/suv/sedan (limousine) astfel cred ca fiecare model trebuie adoptat altfel, eu din accord la iesire am aceeasi tendinta da a impinge cu calcaiul pana la perforarea podelei, de aceea in sensul asta utilizez 2 covoare un strat superior guma, iar cel inferior textila, astfel protezej pe cat posibil mocheta masinii, dar pentru pozitia sofat, daca nu te adaptezi la raportul gabarit/masina pur si simplu transformi sofatul intr-un chin si asta nu tine cont de varsta pentru ca din punct de vedere al mobilitatii musculatura si sistemul osos e aproape identica pentru acelasi gabarit la care doar varsta difera, de aceea S2000-ul este un autoturism conceput pentru distante scurte si se bazeza pe ideea ca adrenalina te face sa uiti de orice alt inconvenient.

                  parerea mea....
                  pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by Rav View Post
                    de aceea S2000-ul(Cred ca merge orice model HONDA) este un autoturism conceput pentru distante scurte si se bazeza pe ideea ca adrenalina te face sa uiti de orice alt inconvenient.

                    parerea mea....
                    Ai pus punctul pe i
                    I don't care about other cars , i just love my Honda

                    Comment


                    • #55
                      uite cum vad eu problema. eu nu prea pot conduce departe de volan (gen benveu), dar nici pozitia ideala de pilotaj din cauze fizice. si eu am 1.78 iar pozitia comoda pentru picioare devine incomoda pt maini. preferand pozitia mai comoda pt maini am probleme la iesitul din masina, si la civic si la del sol. partea buna e ca sportiv fiind, ma ajuta tonusul, articulatiile sa adopt o iesire "lansata" , cotul stang pe spatar si mana dreapta pe volan. reusesc un cuplu de forte care sa ma propulseze afara destul de lejer. sin p. asta d v iau eu in considerare varsta. daca reusesti si la 40+ o conditie fizica ok nu vad care e problema. daca nu se instaleaza greutate la taratul afara din masina.
                      HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                      HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                      vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                      KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by Rav View Post
                        ... asta nu tine cont de varsta pentru ca din punct de vedere al mobilitatii musculatura si sistemul osos e aproape identica pentru acelasi gabarit la care doar varsta difera
                        ..
                        afirmatia ta nu are fundament corect. toate elementele enumerate de tine sufera deteriorari importante odata cu inaintarea in varsta. spun asta in cunostinta de cauza (anatomia fiind materie de studiu pt mine atat la admitere cat si in facultate).
                        HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                        HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                        vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                        KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                        Comment


                        • #57
                          Eu m-am urcat prima oara acum un an si ceva in S2000, cand aveam cam 98-100kg. Atunci stateam cat se poate de fix si coboram destul de greu, mai mult rostogolit.

                          Acum, la 1.73 si ~86kg stau tot fix, dar cobor absolut lejer din masina, am ajuta forta din maini si picioare.
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Rav View Post
                            de aceea S2000-ul este un autoturism conceput pentru distante scurte
                            N-as zice. Nu e cel mai comod vehicul posibil dar daca-l intreb pe gabrielb cum a fost drumul de Franta - Romania sunt sigur ca n-a fost spitalizat cand a ajuns acasa.
                            O masina pur sport ramane o masina pur sport cu inconvenientele bine cunoscute dar cum spuneam, nu te cobori in carje din ea.
                            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                            Comment


                            • #59
                              Hai sa-mi spun si eu parerea. Am 1.82 si aproape 100 kg. Intru si ies din masina f lejer, nu am urme in mocheta, scaun....etc. Cred ca cel mai mult conteaza stilul de condus. Chiar si cand e trafic tot gasesc portiuni unde sa pot ajunge la 8-9k rpm. Indiferent de lungimea traseului Accordul sta in parcare toata vara. La drum lung intr-adevar cu opriri mai dese pt ca-mi amorteste piciorul pe acceleratie. Este o bucurie sa conduci aceasta masina, lipsurile legate de confort se compenseaza cu adrenalina. Cine vrea un cabrio "de bulevard" a gresit masina, la fel si cei care nu stiu sa guste senzatiile oferite.
                              Honda S2000 '08 / B-99-HOS
                              Honda Accord 2.4 Ex. A/T '07 / B-01-VDU


                              http://http://www.facebook.com/vdoltean

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by hondatu View Post
                                N-as zice. Nu e cel mai comod vehicul posibil dar daca-l intreb pe gabrielb cum a fost drumul de Franta - Romania sunt sigur ca n-a fost spitalizat cand a ajuns acasa.
                                O masina pur sport ramane o masina pur sport cu inconvenientele bine cunoscute dar cum spuneam, nu te cobori in carje din ea.
                                Ca sa fiu mai bine inteles as spune o povestioara: sa zicem ca doi prieteni s-ar intalni si si-ar povesti cum au petrecut noaptea trecuta.Unul spune ca nu a dormit deloc pentru ca a stat toata noaptea intr-un patut inghesuit cu o pustoaica iar celalalt il compatimeste si ii spune ca el a dormit ca un prunc in ditamai patul dublu cu nevasta lui de 100 de kile. Cam asa stau lucrurile si cu S-ul desi, culmea, am venit mai odihnt cu el decat cu land-cruiserul din franta.M-am intrebat cum e posibil si nu e exista decat un singur raspuns- scaunele, care sunt geniale. Un singur lucru mi-a lipsit, cruise controlul. Eu fac drumul in 2 etape ca nu mai sunt nici eu tanar: prima de 1800km pana la heghyeshalom( numai autostrada) si a doua de 1000km pana acasa. In prima parte imi venea sa iau o caramida si sa o pun pe acceleratie. In continuare am citit opinii referitoare la sportivitate si faptul ca nu ai ce face cu 240 cp in romania. Indiferent cati cai ai la masina nu te simtii obligat sa ii si pui pe asfalt in fiecare minut asa cum vad atatia facand-o pe la noi. Lucrul care m-a frapat cand am ajuns prima data in elvetia(multumesc mitch) a fost faptul ca pe autostrada cel mai incet mergeau cei cu Ferrari si M3. Iar la S nu puterea neta e fenomenala ci cea litrica care combinata cu un sasiu genial(sa nu uitam ca e un cabrio) fac din ea o masina aproape imbatabila pe drumuri virajate(daca citeste mitch sigur o sa ma contrazica- pentru el masina sport suprema a fost mazda rx-7 biturbo, desi a avut si toyota supra biturbo(febletea mea) si ferrari si acum si gtr) cu conditia sa ai ESP. In incheiere( pentru ca m-am plictsit eu daramite voi), eu as zice altfel decat dejavu. Lumea se imparte in doua:
                                1. cei care au avut S odata si nu o sa-l uite niciodata;
                                2. cei care trebuie macar sa viseze ca o sa-l aiba si sa nu uite asta niciodata. Cineva s-o gasi sa te scoata din ea indiferent ce varsta ai avea.
                                ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                                Comment

                                Working...
                                X