_41_: ´92 Honda Prelude 2.0, Sebring Silver Metalic (BB3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Man, e normal ca la viteza mare sa conteze aerodinamica si cat de mare e motorul, si MULT mai putin greutatea masinii... Evident ca la viteze mari un 2.0 mananca un 1.5 sau 1.6 cu jumatate de cai putere. Cutie nu mai poate salva nimic in situatia asta.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #92
      Nu e vb numai de CP. Cu cat masina e mai mare iti trebuie si un cuplu mai mare ca sa o urnesti de pe loc.

      Pe masini mai mari sunt motoare mai mari chiar daca mai putin puternice, se urmreste altceva. Nu cred ca e placut sa fii nevoit sa pleci cu 3000 RPM de pe loc.

      Asa un motor de motocicleta are si 150 CP la 1 litru. Daca-l pui pe o masina ce se intampla?
      Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
      http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

      Comment


      • #93
        Update .
        De vreo o saptamana tot umblu la masina sa rezolv problemele cu frana si abia acum am reusit sa termin .
        Am fost la mecanici si nici unu nu ia gasit nimic .Pana la urma m-am hotarat sa fac eu ce e de facut chiar daca n-am umblat niciodata la frane . Tot sunt julit ,lovit ma dor toate dar am rezolvat
        Era semi -blocat etrierul fata dreapta . In prima faza parea sa functioneze normal dar discul respectiv era mult mai fierbinte decat celalalt.Am schimbat placute si disc . Nici o imbunatatire . Oarecum ma asteptam sa fie etrierul problema deoarece aveam etrieri Lucas pe masina. Nu stiu cine a avut ideea geniala sa inlocuiasca etrieri Nissin cu porcarii made-in UK
        Am pus etrierii Nissin si merge perfect . In plus am schimbat si discurile si placutele Ferodo de pe spate cu placute Nissin si discuri japoneze . Pe langa frana sensibil mai buna merge si frana de mana mult mai bine .
        Cu ocazia asta am descoperit si ca jantele mele sunt Brobet .
        Ramane sa-i schimb distributia si sa o vopsesc curand.
        No pictures available
        No signature

        Comment


        • #94
          Uite ca nu sunt singurul cu probleme ale franelor...nici eu nu prea le-am dat de cap.
          Discuri noi, placute de 1 an Ferodo, efectuat aerisirea instalatiei si frane tot ca la o caruta am .Nu ,,ingheata,, pedala.
          Stii cumva cum se verifica pompa de frana ?
          sigpic

          http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

          Comment


          • #95
            Nu chiar . La schimburile ce am facut m-am inspirat din manualul masinii si de pe youtube . Cu placutele Ferodo am cazut testul ITP la frana pe spate si erau noi . Daca nu-s Ferodo-Premier nu-s bune de nimic. Pe fata am placute Ferodo-Premier din Germania si merg foarte bine. Am vorbit cu Ramona cu Fordu Probe roz care tot apare la showuri auto sau la tv si mi-a zis ca si ea a pus placute Ferodo pe Miata si nu avea frana mai nimic. Am impresia ca sunt contrafacute Ferodo astea ce gasesti la noi .
            Ar fi indicat sa pui placute Nissin sa nu ai probleme dar nu gasesti niciunde. Incearca ATE daca nu's foarte scumpe . Toata lumea le lauda.

            http://www.partsgeek.com/catalog/199...e_pad_set.html
            _41_
            Senior Member
            Last edited by _41_; 29-04-11, 19:14.
            No signature

            Comment


            • #96
              Bravo man, ma bucur ca ti-ai rezolvat problema. Eu am pus EBC Blackstuff, in afara de faptu ca iti rectifica discurile nu sunt bune de nimic, daca le suprasolicit nu mai franeaza cum trebe. EBCurile au o pelicula rosie care este foarte buna atunci cand ai valuri pe discuri, recomand EBC Blackstuff doar pt reconditionarea discurilor...
              sigpic
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

              Comment


              • #97
                Scuze ca n-am reusit sa-ti raspund, dar cand mi-ai trimis PM-ul eram plecat si apoi am uitat de el. Recomandarea pe care trebuia sa ti-o fac era sa schimbi kitul de garnituri si sa cureti bine pistonasul.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #98
                  Originally posted by Laux_LauX_LauX View Post
                  Bravo man, ma bucur ca ti-ai rezolvat problema. Eu am pus EBC Blackstuff, in afara de faptu ca iti rectifica discurile nu sunt bune de nimic, daca le suprasolicit nu mai franeaza cum trebe. EBCurile au o pelicula rosie care este foarte buna atunci cand ai valuri pe discuri, recomand EBC Blackstuff doar pt reconditionarea discurilor...
                  Am placute Nipparts pe masina neagra . Le-am probat si pe alea si nu-s stralucite , am si Delphi noi . Alea nu ma grabesc sa le pun ca numa de rau am citit de ele . Ferodo alea ieftine nu-s bune . Ferodo Premier cu care a venit masina sunt exceptionale si au 4 ani decand sunt la mine. Nissin iar merg bine .

                  Doc no problem . Am deja etrierii japonezi si e bine asa .
                  No signature

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by _41_ View Post
                    Am fost marti noaptea la Budapesta cu masina . cu 3 pasageri am mers pe autobanda la 180-200 km/h constant . Cat am fost de rupt dimineatza la 5 n-am putut dormi de la adrenalina Mi-e mai mare dragul de ea. Ma intreb .. oare merg nemtoaicele de 17 ani la viteze de astea fara probleme ?! .... Poze de duminica (feat. Tekin)
                    Urmele alea de pe jos is de la voi?
                    Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

                    Comment


                    • Erau de Bmwee . Se tinea intalinrea 4tuning acolo si driftuiau tinerii cu 316-uri
                      No signature

                      Comment


                      • First time on track :
                        http://www.youtube.com/watch?v=k2HU5...eature=related
                        No signature

                        Comment


                        • Foarte bin pt prima oara
                          sigpic
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                          Comment


                          • Foarte bine ai mers tu pt. prima oara . Eu am mers un pic mai bine ca fata aia cu Loganu
                            No signature

                            Comment


                            • ai mers bine nu mai fi modest:P

                              Comment


                              • O poza facuta de jumate de ora dupa ce am terminat de montat rotile de iarna + spalat si de alea
                                Click image for larger version

Name:	DSCF4972.jpg
Views:	1
Size:	26.6 KB
ID:	713909
                                _41_
                                Senior Member
                                Last edited by _41_; 18-11-12, 18:39.
                                No signature

                                Comment

                                Working...
                                X