MARUTA: '04 Honda Jazz 1.3 M/T, Satin Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Le-am luat din Targ Vitan, 75 lei setul.
    CR-V e:HEV
    JAZZ GD1 CVT
    Ex: CR-V RE6

    Ex: RDX TB1
    Ex: Civic FD1

    Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

    Comment


    • #77
      168k

      Si inca o revizie cu ulei Amsoil 0w30. Am schimbat si lichidul de frana + cel de ambreiaj cu unul de la Motul.
      In continuare isi face treaba asa cum trebuie Jazzul. Mai e putin si se fac 100.000 km de cand am luat-o din Germania acum 4 ani.
      Masina cu consum mic, fiabila, impozite si taxe mici, inclusiv RCA si CASCO. Ma felicit si acum ca am facut aceasta alegere.
      CR-V e:HEV
      JAZZ GD1 CVT
      Ex: CR-V RE6

      Ex: RDX TB1
      Ex: Civic FD1

      Ex - JAZZ GD1
      Ex - ACCORD Type-R
      Ex - DEL SOL EH6

      Comment


      • #78
        180K

        180.000 km si Jazzul vede numai ulei si benzina.
        I-am schimbat bujiile si pe fata si pe spate - BKR6E-11 de la NGK. Cele de pe fata de la cilindrii 3 si 4 au fost mai greu de desfacut. Ciudat ca cele de pe spate erau Beru si aveau 4 electrozi iar pe fata NGK "normale".
        Deranjant este un zgomot ce vine de la anvelope, numai la anumite viteze. Nu este rulmentul pentru ca au fost verificate si pe rampa rotile. Cauciucul de pe dreapta fata este mai nou fata de celelalte, schimbat in urma unei pene...probabil ca trebuie sa se mai uzeze pentru a intra in rand cu celelalte?!?!
        Placutele de frana pe fata ar trebui schimbate peste vreo 5-7000 km si cu ocazia asta obligatoriu curatati etrierii deoarece se intampla destul de des sa se lipeasca placutele de ei si sa scoata un zgomot asurzitor.

        Cu uleiul, am ramas tot pe Amsoil 0w30, foarte multumit de el la Jazz. Fac schimbul la 10.000 km, la fel si filtrele de aer si polen. Consumul a ramas undeva pe la 5,4l/100km.
        CR-V e:HEV
        JAZZ GD1 CVT
        Ex: CR-V RE6

        Ex: RDX TB1
        Ex: Civic FD1

        Ex - JAZZ GD1
        Ex - ACCORD Type-R
        Ex - DEL SOL EH6

        Comment


        • #79
          Pentru ca anul acesta va implini 10 ani, Jazzul a primit cadou o vopsire aproape completa (numai plafonul nu a fost vopsit), parbriz nou cu parasolar si un polish la faruri. Arata ca noua acum.
          In primavara asta va ajunge la 200.000 km...si va primi anvelope noi pentru sezonul calduros.

          Click image for larger version

Name:	IMG_3597[1].jpg
Views:	1
Size:	72.3 KB
ID:	717281

          Click image for larger version

Name:	IMG_3599[1].jpg
Views:	1
Size:	76.6 KB
ID:	717282
          CR-V e:HEV
          JAZZ GD1 CVT
          Ex: CR-V RE6

          Ex: RDX TB1
          Ex: Civic FD1

          Ex - JAZZ GD1
          Ex - ACCORD Type-R
          Ex - DEL SOL EH6

          Comment


          • #80
            la multi inainte!
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #81
              Arata chiar foarte bine dupa revopsire, sa te bucuri de cat mai multi km in continuare , cred ca ai cei mai multi km. din toti cei cu Jazz-uri de pe forum.

              Comment


              • #82
                Multi km fara probleme in continuare!
                "Hondas make the solar system look unstable and unreliable" - Jeremy Clarkson.
                sigpic

                Comment


                • #83
                  Multi ani si multe mii de kilometri inainte! Ce marca e parbrizul? Arata foarte frumos.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #84
                    Ce bine arata micuta, nu-i dai 200.000 km. Felicitari!
                    Honda Accord CU2 2.4 AT
                    "Never drive faster than your angels can fly"

                    Comment


                    • #85
                      Cred ca va rezista la fel de bine si peste borna 500.000 cu aceeasi grija ca si pana acum.
                      Touge is what we live for

                      Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                      Comment


                      • #86
                        Multumesc pentru cuvintele frumoase.
                        Si eu cred ce lice Vali, daca ai grija de masina asta, are si ea grija de tine sute de mii de km.
                        A mai primit zilele trecute si frane noi pe spate (discuri si placute) si un rulment pe stanga spate.
                        Acum, va trebui sa ma ocup si de interior, in sensul ca i-as face o curatare profesionala, dar cum nu intru in posesia ei decat foarte rar (eu doar o intretin), nu stiu cand se va intampla si asta.
                        Am deja pregatit ulei RedLine 0w30 pentru doua schimburi.
                        CR-V e:HEV
                        JAZZ GD1 CVT
                        Ex: CR-V RE6

                        Ex: RDX TB1
                        Ex: Civic FD1

                        Ex - JAZZ GD1
                        Ex - ACCORD Type-R
                        Ex - DEL SOL EH6

                        Comment


                        • #87
                          Felicitari! Cam gros uleiul ala pentru motorul Jazz-ului... parerea mea

                          Comment


                          • #88
                            Cred ca motorul asta ar merge si cu "ulei de la bunica"
                            Mi-a povestit cineva care a lucrat la Honda ca a venit o tipa cu un Jazz caruia nu-i schimbase niciodata uleiul si avea 60-70.000 km. Pur si simplu nu stia ca trebuie facuta si treaba asta...
                            CR-V e:HEV
                            JAZZ GD1 CVT
                            Ex: CR-V RE6

                            Ex: RDX TB1
                            Ex: Civic FD1

                            Ex - JAZZ GD1
                            Ex - ACCORD Type-R
                            Ex - DEL SOL EH6

                            Comment


                            • #89
                              ) Buna asta. Am mai auzit de una care punea ulei cu siringa pe la locasul jojei de ulei, dar sa nu-l schimbi deloc...

                              Comment


                              • #90
                                Sa-ti traiasca buburuza.
                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X